YURDUMUN İNSANLARI UYANIK OLUN… « Mavi Didim Gazetesi

23 Haziran 2021 - 02:14

YURDUMUN İNSANLARI UYANIK OLUN…

YURDUMUN İNSANLARI UYANIK OLUN…
Son Güncelleme :

17 Ocak 2021 - 14:21

472 views

YURDUMUN İNSANLARI UYANIK OLUN…

Geçmişi kontrol edenler, geleceği kontrol ederler.

 

2020 yılını  geride bırakırken gelin 30’lardan bugüne gelelim…

Sömürgeciler bizi geliştirmemek için kuzu postuna bürünen kurt gibi ülkemize her kötülüğü yapıyorlar…

 Genç Cumhuriyetimizin Tarihsel Süreci Nasıl İşlemiş, Okuyarak Görelim.

‘1930’lardan itibaren koyun postlarına bürünmüş ‘uzmanlar’ genç cumhuriyeti ziyaret etmeye başladı.. Her şey yeniden kurulurken maskeli sırtlanlar Ankara’da boy gösterdi .. Tanzimat kafalı Batıya ayran budalası gibi hayran ‘münevverler’(aydınlar) yabancı emeller için uygun arazi şartları sağladı. 1938’de milletin önderi öldü ve geride kalanlar hemen Batı’ya koştu! İngiliz ve Fransızlarla üçlü anlaşma imzalandığında, Gazi Paşa’nın ölümünün üzerinden 5 ay geçmemişti ki, Mustafa Kemal Paşa’yı ‘ANLAMAYIP SADECE İNANANLAR’ asıllarına rücu ettiler!

İkinci Dünya Savaşı ( Paylaşım Savaşı) kadar ‘ecnebi uzmanlar’ yurdun tüm açık yaralarına dair raporlarını hazırladılar… İkinci Dünya savaşı ile bir süre ara verdiler. Yalta’da yeni bir düzen kuruldu artık Avrupa’nın mührünü ABD alacaktı

Savaşın sonunda ‘yenidünya’ sırtlanları İSMET İNÖNÜ’yü bir sömürge anlaşmasına daha razı ettiler. MARSHALL YARDIMI çerçevesinde imzalanan anlaşma, Kurtuluş’tan 24 yıl sonra Türkiye’yi esir etti.  Önce 1947 yapılan FULBRIGHT ANLAŞMASI ile ABD tarafından oluşturulan eğitim komisyonun emrine eğitim ve öğretimi verdik ve sonra Dünya Bankası ve İMF denetimine girdik. 1952’de NATO’ya alındık. Bedelini Kore’de Anadolu Mehmetlerinin kanlarıyla ödeyecektik. Üstüne üstlük ‘Canım Amerika!’ diye şarkılar söyledik! Hollywood filmleri seyrettik, Dean Martin, Frank Sinatra dinledik. Tarımı bitirmek için öncelikle ABD istedi diye, haşhaş, tütün, pancar, kenevir ekimlerine kota getirdik. Zeytinyağı yerine margarin yağa, doğal süt yerine, süt tozuna yöneldik. Bir kuşağı hastalıklar içinde bıraktık.   Batılı olma yerine, batıcı olduk. Kültürümüzden koptuk ve öz benliğimizi kayıp ettik.

1956’da küresel elitin önde gelen ismi, Rockefeller, ABD başkanı Eisenhower’a: ‘TÜRKLER OLTADA BALIK! YEME İHTİYAÇLARI YOK!’ diyordu. Sonra Ortadoğu’daki yüksek idealleri için, işlerine gelen hükümetleri iktidarda tutmak işlerine gelmeyenleri devirmek amacıyla yardım fonlarının kullanılacağı’ karara bağlanıyordu.

1966’da NATO haber alma tesislerine kapıyı açtık. Tüm istihbaratımızı ABD’ye devrettik. 1971’de ‘Büyük Türkiye’ hayallerimizin bedelini birbirimizi kırdırarak ödettiler Ardından bir darbeyle işi bitirdiler!  Uslanmayıp 1974’de Kıbrıs barış harekatını yapınca ASALA terörünü başımıza bela ettiler! Ama biz yılmadık, müttefikimize daha sıkı sarıldık.  1980’de Sovyetlerle sanayi işbirliği, hızlı sanayi atılımları sürerken bir 1980’de tıpkı 1960’da olduğu gibi CIA darbesiyle bir kez daha sarsıldık.

1984’de Türkiye ağır sanayi hamlelerine Güneydoğu Anadolu Projesini ekledik. PKK terörünü başımıza bela ederek ülkemin bütçesinin 1/3 ‘nü buraya harcamak zorunda bırakıldık. Çok iyi biliyoruz ki bunu arkasında müttefikimiz dediğimiz ABD-Avrupa var. Yıllardır bütçemizi terörü bitirmek için kullanıyoruz. Yine ayağa kalkıyoruz dedik, bu kez de başımıza Ortadoğu’ yu bela ettiler. En sonunda bizi Ortadoğu ateşine attılar.

İyi ki müttefikimizsiniz ABD ve AVRUPA… Olmasaydınız hangi kötülükleri yapacaktınız ???? Haa müttefiklerimizin iyilikleri daha bitmedi. Onun için “Uyanık Olalım..”

Uyanın milletim, DEVLET OLARAK, MİLLET OLARAK bir arada olalım, BİR OLALIM BİZ OLALIM… DEMOKRASİ İÇİNDE KALALIM…

 

Adnan Güllü

Tarih Araştırmacısı