Yıldım, “Çiftçilerimize her konuda destek olmaya hazırız” « Mavi Didim Gazetesi

15 Mayıs 2021 - 07:13

Yıldım, “Çiftçilerimize her konuda destek olmaya hazırız”

Yıldım, “Çiftçilerimize her konuda destek olmaya hazırız”
Son Güncelleme :

20 Nisan 2021 - 20:15

154 views

 Yıldım, “Çiftçilerimize her konuda destek olmaya hazırız”

Didim Ziraat Odası Başkanı Hilmi Yıldırım, pandemi dönemin tıbbi aromatik bitkilerin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirterek, “Alternatif Ürün arayan Tüm Didimli Çiftçilerimize her konuda destek olmaya hazırız.” dedi.

“Sağlığa zarar vermeyecek yöntemlerle yapılmalı”

Didim’de yaygın olarak zeytin ve pamuk tarımı yapılmakta olduğunu belirten Yıldırım, “Özellikle pandemi dönemi bizlere daha fazla tarımsal üretime önem vermemiz gerektiğini ve tarım ürünlerimizin de aynı zamanda doğru ve sağlığa zarar vermeyecek yöntemlerle yapılması gerektiğini de öğretmiştir. Tıbbi Aromatik bitkilerin önemi de bir kez daha ortaya çıkmıştır.” dedi.

“Kekiğin Anavatanı Akdeniz’dir”

Yıldırım, kekiğin anavatanının Akdeniz Bölgesi olduğunu belirterek, “Latince adı ‘’Thymus’’ olan Kekik Anavatanı Akdeniz’dir. Ülkemizde hemen hemen her bölgede rahatlıkla yetişir. Dünya mutfağındaki en meşhur baharatlardan biridir. Özellikle her türlü et yemeğinin vazgeçilmezidir. Zengin aroması, lezzeti ve kokusuyla her türlü yemeğe müthiş uyum sağlar. Eski Yunan da ve Roma da Cesaret ve hayranlığın da simgesidir. Kekik bitkisinden; kekik çayı, kekik yağı, kekik tentürü, kekik ispirtosu, kekik macunu, kekik merhemi, kekik esansı, kekik sabunu, kekik şampuanı, kekik ekstraktı, kekik ekstresi, kekik kolonyası ve tütsüsü üretilir. Sayın Assam’ın Doktor olması ve özelliklede İlçemizde Tıbbi Aromatik Bitki üretimi yapmaya karar vermesi Didim için güzel bir başlangıç olmuştur. Kendisi başka Doktor arkadaşlarının da Didim de benzer ürünleri yetiştirmeyi düşündüğünü yakın zamanda sayılarının artacağını belirtmiştir. Alternatif Ürün arayan Tüm Didimli Çiftçilerimize her konuda destek olmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

HABER: ELİF DİKBAŞ