Yazar Deva, Bekir Coşkun’u yaşatmak için kitap yazdı « Mavi Didim Gazetesi

15 Mayıs 2021 - 08:46

Yazar Deva, Bekir Coşkun’u yaşatmak için kitap yazdı

Yazar Deva, Bekir Coşkun’u yaşatmak için kitap yazdı
Son Güncelleme :

25 Nisan 2021 - 16:42

209 views

Yazar Deva, Bekir Coşkun’u yaşatmak için kitap yazdı

51 yıldır yazılı ve görsel medyada farklı görev ve sorumluluklar almış olan gazeteci Ercan Deva’nın, Didim’de yazdığı “Kahkahayı Patlatın” adlı kitabı sevenleri ile buluştu.

Gazetemizin eski köşe yazarlarından olan Ercan Deva, gazetemizi ziyaret ederek, Ergun Korkmaz’a imzalı kitabını takdim etti.

Deva tarafından kaleme alının Kahkahayı patlatın kitabı, 2020 yılının Ekim ayında yitirdiğimiz mizah dünyasının örnek yazarı Bekir Coşkun’un anısını yaşatmak için yazıldı.

Kahkahayı patlatın adlı kitapta, Cumhuriyet döneminin mizah yazarlarından örneklerin yanı sıra, siyasetçiler ve mizaha malzeme olanlar da var. Yazar Deva, Bekir Coşkun’la birlikte çalıştığı Sabah gazetesinin ilk yıllarından anılara ve onun seçilmiş bazı yazılarına da yer veriyor.

 “Bekir Coşkun’un anısını yaşatmak için yazdım”

Yazar Deva, kitabıyla ilgili yaptığı açıklamada “Bekir Coşkun’un anısını yaşatmak için yazdım. Sevgili Bekir Coşkun sadece kalbimizde değil kitaplarımızda da yaşayacak, ölümsüz bir karakter olduğunu anlattım. Kitapta sadece Bekir’i değil, mizah dünyasında Aziz Nesin’den başlayarak, Çetin Altan’a, Can Yücel’e, Müjdat Gezer’e; birçok siyasetçinin de bulunduğu mizah dünyasında ve espri ve mizah yaratan insanların bulunduğu ortamlardan örnekler veriyorum. Bekir ile yaşadığımız olaylarda örnek veriyorum. Sabah gazetesinde 4 yıldan fazla birlikte çalıştık. Bekir’in sevdiği ve seveceği fıkralarda yer alıyor. Birlikte yaptığımız röportajlardan kesitler yer alıyor. Kitabın finalinde de Bekir Coşkun’un yazılarından bazılarını seçiyorum. Onlarla ilgili yorumlar yapıyorum. Kitabın en sonunda sevgili Bekir Coşkun’u anıyorum ve Bekir’in vefatından sonra onunla ilgili yazı yazan gazetecilerden de kesitler yer alıyor.” dedi.

Yazar Deva, Bekir Coşkun için “O, gülmeyi ve insanları gülümsetmeyi çok severdi. O nedenle kitaba “Kahkahayı Patlatın” adı verdim. Senin güleç yüzünü hiç unutmayacağım. Işıklarda uyu sevgili dostum Bekir. Kalbimde hep yaşayacaksın…”dedi.

 

HABER: ELİF DİKBAŞ