Vurulduk ey halkım unutma bizi « Mavi Didim Gazetesi

17 Haziran 2021 - 21:36

Vurulduk ey halkım unutma bizi

Vurulduk ey halkım unutma bizi
Son Güncelleme :

25 Ocak 2021 - 10:26

550 views

Vurulduk ey halkım unutma bizi

Cumhuriyet Halk Partisi Didim İlçe Başkanlığı 28 yıl önce katledilen Uğur Mumcu’yu anmak için Uğur Mumcu Parkı’nda basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasına,  CHP İlçe Başkanı Nurettin Koçak, Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Başkan Yardımcıları Zeynel Şener ve Yusuf Deveci, STK ve siyasi parti temsilcilerinin katıldı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle 25 Ocak Pazartesi günü gerçekleşen basın açıklaması, Uğur Mumcu şahsında katledilen gazeteciler için saygı duruşundu bulunarak başladı.

Saygı duruşunun ardından CHP ilçe başkanı Nurettin Koçak açıklama da bulundu.

Koçak, 24 Ocak günü 3 vatanseveri kaybettik diyerek, “Öncelikle dün 24 Ocak 3 vatan severi kaybettiğimiz gündür. Dış işleri bakanlığı yapan siyaset adam İsmail Cem’i 24 Ocak 2007 de kaybettik ve 24 ocak 2001 de yine gerici yobazlar tarafından Diyarbakır da katledilen, devletle, halkı barıştıran Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okan’ın ölüm yıl dönümü, tekrar Allahtan rahmet dilerim ve saygı ile anıyorum.” ifadelerini kullandı.

Koçak, Uğur Mumcu’nun katledilişinin üzerinden 28 yıl geçtiğini ifade ederek “Suikastın çözülmesi konusunda devlet büyükleri “Bu bizim namus borcumuzdur” dedi. Davada pek çok savcı değişti. Soruşturmayı yürüten savcılardan biri evinde ölü bulundu.

Yıllar sonra Umut adı verilen operasyonla Kudüs Ordusu örgütüne mensup bazı tetikçiler yakalandı. Ancak bu tetikçilerin gerçek tetikçi olup olmadıkları ya da tetiği kim adına çektikleri konusunda hiçbir ipucu yoktu hala da yok. Umut adı verilen operasyon, suikastın arkasındaki gücü bulmaya yönelik hiçbir umut vermedi.

Uğur Mumcu meslek yaşamı boyunca tüm tehditlere karşın gerçekleri yazdı. Cinayetin çözülmesini ‘namus borcu’ sayan devlet, bu borcunu hala tam olarak ödeyebilmiş değildir.

1990’larda Ortadoğu’da haritaların yeniden çizilmesi için ilk adımların atılması, Türkiye’de laik kesime mensup Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Turan Dursun ve Çetin Emeç’in öldürülmesi, bugünlerin bir mesajı mıydı acaba.

Peki Uğur MUMCU niçin katledildi?

“Ben Atatürkçüyüm. Ben, cumhuriyetçiyim. Ben lâikim.

Ben antiemperyalistim.

Ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım.

Ben insan hakları savunucusuyum.

Ben, terörün karşısındayım.

Ben, yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım.

Dün sabaha değin, araştırarak yazdığım hiçbir konuyu yalanlayamadınız. Öyleyse vurun, parçalayın, her parçamdan benim gibiler beni aşacaklar doğacaktır.”  dediği için mi katledildi

“İmam-hatip liselerini bitirenler neden ilahiyat fakülteleri ve İslam enstitülerine gitmiyorlar da ille de kaymakam, vali, savcı, yargıç ve subay olmak istiyorlar? Bu uzun vadeli eğitim ve bürokratik yerleşim projesini kimler planlıyor? ” dediği için mi katledildi.

“Cemaatlere, tarikatlara giren çocuklar 30 sene sonra general olacaklar cumhuriyete karşı ayaklanacaklar. “dediği için mi katledildi.

“Gerçekte vicdan özgürlüğü, gerçekte demokrasi laik toplumda meydana gelir.” dediği için mi katledildi.
Çünkü anti-laik toplumda dince kutsal sayılan kavramlar, siyasal amaçlar için her gün sömürülür ya da Türkiye’de olduğu gibi Arap sermayesi tarafından Türkiye’de kurulan banka sistemlerinde olduğu gibi mali çıkarlar açısından sömürülür. Bu bir sömürüdür. Mustafa Kemal de dinin gerçek yerine oturtulması, Allah ile kul arasında bir kutsal duygu olarak korunması amacıyla laikliği getirmiştir. İngiliz emperyalizminin, Arap kapitülasyonunun aracı olmaması ve siyasi sömürü aracı olmaması için laikliği getirmiştir. “Dediği için mi katledildi

“Bir kişiye yapılan haksızlık tüm topluma karşı işlenmiş bir suçtur. Susanlar da bu insanlık suçlarına katılmış olur.” dediği için mi katledildi.

Anneler ve babalar, çocuklarını sokak ortalarında eşkiya çetelerince öldürülsünler diye yetiştirmediler. Bir gün bunların hesabı sorulacaktır. Devlet koltuklarına dayanarak kabadayılık yapanları, sanık sandalyesinde göreceğiz bir gün dediği için mi öldürüldü.

İşte Uğur Mumcu o günlerden adeta bu günleri, emperyalistlerin ve onun işbirlikçilerinin planlarını gördüğü için katledildi.

“Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım
unutma bizi… Bir gün sesimiz hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım unutma bizi…”

Cesur kalem, Halkın seni unutmadı unutturmayacaktır.

Katledilişinin 28. Yılında cesur kalemi, demokratik duruşu ve ilkeli yaşamıyla gelecek kuşaklara örnek olmayı sürdüren Uğur Mumcu’yu saygı ve özlemle anıyorum.” dedi.

Açıklamanın ardından Uğur Mumcu Parkında bulunan anıta karanfil bırakıldı.