Vekil Tezcan’dan Didim ziyareti « Mavi Didim Gazetesi

22 Haziran 2021 - 08:03

Vekil Tezcan’dan Didim ziyareti

Vekil Tezcan’dan Didim ziyareti
Son Güncelleme :

31 Mart 2021 - 10:42

278 views

Vekil Tezcan’dan Didim ziyareti

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Didim’i ziyaret etti.

Ziyarette Vekil Tezcan’ın yanı sıra CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir ve il yöneticileri de hazır bulundu.  Ziyaretini ilk olarak CHP Didim İlçe Başkanlığı’nda başlayan Vekil Tezcan’ı CHP İlçe Başkanı Nurettin Koçak ve ilçe yöneticileri karşıladı.

“Türkiye’nin durumu belli”

Ziyarette konuşma yapan PM Üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Türkiye’de son dönemde yaşanan sıkıntıları ve sorunların çoğaldığını belirterek, “Türkiye’nin her yerine ziyaretler düzenleyerek, yoksulla, işsizle, esnafla, köylüyle, gençle bir araya gelerek bu cendereden nasıl kurtulabileceğimizi anlatarak, vatandaşın nabzını tutuyoruz. Türkiye’nin durumu belli. Öyle bir iktidarla karşı karşıyayız ki yönetme kabiliyetini tamamen kaybetmiş ama zorbalıkla, baskıyla hükmetme ısrarından hiçbir şey kaybetmemişler. Türkiye’nin geleceği ile ilgili olumlu bir adım atamayan bir iktidar, kendi ömrünü sürdürebilmek için ne pahasına olursa olsun iktidarda kalmanın arayışı içerisinde. Son dönemde ortaya çıkan birçok tartışma bunun üzerine kurgulanmış.“ dedi.

“Yukarıda ki tepişmenin bedeli Didim esnafının sırtında”

Vekil Tezcan, ekonomi biliminin bütün gerçeklerini alt üst edildiğini belirterek, “Merkez Bankasına ait 128 milyar dolar parayı heder ettiler, harcadılar. Damadın ve kayınpederin ekonomi fantezisi uğruna bunları yaptılar. Mesele sadece fantezi meselesi de değil. 128 milyar dolar hangi şartlarda, kime, nasıl verildiği hala açıklanmadı. 20 ayda 4 merkez bankası başkanı değişti. Her gelen ayrı bir tasfiye süreci uyguluyor. Yukarıda ki tepişmenin bedeli Didim esnafının sırtında. Onlar yukarıda tepişirken, ayak izleri Didimli esnafın, Didimli turizmcinin sırtında.” dedi.

“Hesabımız sistemle, o gençle değil”

11 milyon işsizin olduğunu belirten Tezcan,  “Gençlerin yüzde 40’ı işsiz. Milyonlarca genç işsizken, sırtını iktidara dayamış, şımarıklık düzeninden yararlananlar kokain çekip, pudra şekeriydi diyecek kadar utanmazlık içerisine düşmüşler. Kimin ne içtiği umurumuzda değil. Biz, meselenin toplumun devlet yönetiminin, yolsuzlukla uyuşturulduğunu ibret verici bir şekilde görüyoruz. Mesele milyonlarca gencimiz işsizken, Ak Partiye sırtını dayadığı zaman milyonlarca liralık servetle ne kadar rahat oynayabildiğini gösteriyor. Hesabımız sistemle, o gençle değil.” dedi.

“Pandemiyi nimet olarak görüyorlar”

Vekil Tezcan, “Pandemiyide, başarısızlıklarının, beceriksizliklerini örtmek için bir nimet olarak görüyorlardır. Pandemi döneminde Türkiye, Dünya’da en fazla borç veren, en az destek veren ülkeler arasında. İktidar çürüdü. Artık gidiyorlar. Bundan sonra iktidarda kalabilme şansları yok ama iktidarda kalabilmek için her senaryoyu denemeyi benimsemiş bir yönetimle karşı karşıyayız.” dedi.

“O günden beri hala toparlanamadılar”

Vekil Tezcan, konuşmasının sonunda İstanbul Sözleşmesi ve 31 Mart yerel seçimlerine değinerek, “İstanbul Sözleşmesi’nden TBMM’nin çıkardığı bir kanun ortada dururken, bir gece yarısı ‘Ben bu sözleşmeden çıktım’ diyor. Sözleşmenin ilk maddesinde belirtildiği üzere, kadına, aile içinde aile dışında her yerde uygulanacak şiddete karşı kadını korumak için her türlü önlemi alacaksın diyor. Üye devletlerin görevi bu. Bu sözleşmeden niye çıkıyorsun. Kadına bundan sonra şiddet uygulanması ile ilgili önlem almak benim görevim değildir mi demek istiyorsun. Bu sözleşmeden çıkmanın tercümesi bu. Yeni tartışma alanı yaratarak, kendi tabanında ya da sözleşme karşıtlarını yanıma alabilir miyim diyor.  Bugün 31 Mart, çıkış işaretinin fişeğinin yakıldığı ikinci yıl dönümü 31 Mart 2019’da Türkiye bu anlayışa en büyük tokadı sandıkta vurdu. İstanbul dahil olmak üzere 11 büyükşehir, kendini tanımayan, yok sayan bir iktidara en büyük tokadı vurdu. O günden beri hala toparlanamadılar.” ifadelerine yer verdi.