Vegan Festivali Online yapılacak « Mavi Didim Gazetesi

13 Mayıs 2021 - 09:35

Vegan Festivali Online yapılacak

Vegan Festivali Online yapılacak
Son Güncelleme :

02 Nisan 2021 - 6:51

280 views

Vegan Festivali Online yapılacak

Türkiye’nin ilk ve tek vegan festivali olan Didim Vegfest, geçtiğimiz yıl koronavirüs salgını nedeniyle iptal edilmişti.

Didim Belediyesi tarafından 2017 yılından itibaren düzenlenen Vegan festivali, bu yıl 28-29-30 Mayıs 2021 günü online olarak gerçekleşecek.

Didim VegFest tarafından yapılan duyuruda: “2017’den beri Didim’in güzel sokaklarında kucaklaşarak, gülerek, dans ederek yaşadığımız festivalimiz bu yıl pandemi nedeniyle online olarak gerçekleşecek Ama bu sevincimizi yine aynı şekilde paylaşamayacağız anlamına gelmesin 28-29-30 Mayıs tarihlerinde, birbirinden harika konuşmacılarımızla, sanatçılarımızla ve şahane markalarımızla birlikte burada dolu dolu bir festival yaşayacağız Heyecanlıyız, bizi takipte kalın” ifadeleri yer aldı.

28-29 ve 30 Mayıs 2021 günü gerçekleşecek olan online festivalin programı ve etkinliklere katılma linkleri festival öncesi paylaşılacak.

Online olarak yapılacak olan festival de paneller ve konferanslar webinar uygulamalarla ilgilenenlerle paylaşılacak ve bir çok sergi, film gösterimi ve müzik benzeri etkinliklerde yine online ortamda gerçekleşecek.

Türkiye’nin İlk Vegan Dostu Kenti Didim

 

Didim 3 senedir düzenlediği festivaller işle vegan dostu kent olma yolunda ilk adımlarını attı. Bununla birlikte Didim Belediyesi bazı kararlarla bu yönde ilerlemeye başladı. Etkinliklerde havai fişek kullanımını iptal eden belediye iştiraki olduğu etkinliklerde de havai fişek kullanılmasını istemiyor. Aynı zamanda Didim’de fayton kullanımı da belediye tarafından engellenmiş durumda.

Türkiye’nin İlk “Deneysiz” Belediyesi

 

Bunun yanı sıra Didim Belediyesi, belediyenin korumakla yükümlü olduğu hayvanları hiçbir şekilde denek olarak laboratuvarlara göndermeyeceğine yönelik bir karar çıkardı. Karara göre, belediye sokak ve barınaklarında yaşayan hiçbir hayvan, hayvan deneylerinde kullanılmak amacıyla hayvan deneyi yapan laboratuvarlara verilmeyecek. Bu karar ile birlikte Didim Belediyesi Türkiye’nin ilk deneysiz belediyesi olup, diğer belediyelere de örnek teşkil etmeyi hedefliyor.

Başkan Atabay, “Bu yıl evlerinize konuk olacağız”

Tüm Dünya’yı etkisi altına alan pandemi nedeniyle geçen yıl festivalimizi düzenleyemedik. Her türlü canlılığa ve doğaya bütünüyle saygı duyan bu felsefeyi 3 yıl boyunca düzenlediğimiz festivallerimiz ile önce Türkiye’ye, ardından avrupa ve dünya’ya tanıtmayı başardık. Azmimizden bir şey kaybetmedik. Yaşadığımız bu sıkıntılı süreçte, bizlere destek olacağınıza inancımız sonsuz. Bizler de bu felsefe’nin yayılmasına ve artmasına daima yardımcı olacak, dayanışma ile birlikteliğimizi perçinleyeceğiz. Bu yıl 28-29-30 Mayıs tarihlerinde Didim VegFest Online ile evlerinize konuk oluyoruz. Vegan Dostu, İyi Yaşam Kenti Didim’den tüm Vegan dostlarımıza, Didim halkı adına sevgi ve saygılarımı yolluyorum.

Didim VegFest Online’da neler olacak?

 

28-29-30 Mayıs Tarihlerinde VegFest’in dijital yayın kanallarında prömiyer’i yapılacak Didim VegFest, söyleşiler, atölyeler, konserler ve canlı yayınlar ile, pandemi sürecinde internet üzerinden içerik takip etme alışkanlığı gittikçe artan kullanıcılar ile birlikte çok geniş bir kitleye ulaşmayı hedefliyor. Aynı zamanda İngilizce altyazı desteği ile yapılacak yayın, vegan yaşam felsefesine uluslararası bir katkı sağlamak ve gelecek yıllarda bu felsefeye daha fazla dikkat çekmek amacıyla hazırlanıyor.

 

Vegfest’te bazı panelistler şu şekilde,

 

Zülal Kalkandelen

Oben Budak

Tuğçe Maderanti

Sezgin İnceel

Yusuf Emre Yalçın

Ayşegül Atman

Pınar Sevginer

Elida Zerri

Dr. Suat Erus

Sercan Akduman

Cihan Baltepe