“Üretilen hiçbir üründen zarar etmiyoruz” « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 22:07

“Üretilen hiçbir üründen zarar etmiyoruz”

“Üretilen hiçbir üründen zarar etmiyoruz”
Son Güncelleme :

12 Nisan 2021 - 16:31

275 views

“Üretilen hiçbir üründen zarar etmiyoruz”

Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Akköy’de bulunan Didim Belediyesi Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Süs Bitkiler Fidanlığında, basın toplantısı düzenledi.

Didim Belediyesi Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Süs Bitkiler Fidanlığında düzenlenen Toplantıya Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay’ın yanı sıra Belediye Başkanları Öznur Gündoğdu, Zeynel Şener, Yusuf Deveci, görevli belediye personelleri ve yerel basın mensupları katıldı. Serada, basın mensuplarıyla gezerek bilgi veren Başkan Atabay, serada üretilen bitkilerden ve yağlardan hiçbir şekilde zarar etmediklerini belirtti.

Başkan Atabay, serada melisa, lavanta, biberiye, kekik, nane, doğadan toplanan kantaron yağı, okaliptüs ve defne yağları yapıldığını ifade ederek, “Defne, Didim’in kadim bir bitkisidir. Apollon Tapınağı içerisinde de defne bulunmaktadır. Kamu kuruluşu olarak esas yaptığımız şey halkı bilinçlendirmek, böyle işlere özendirmek gibi temel felsefelerimiz var. Zarar etmeden üretim yapmamız lazım. İstihdam noktasında da 25 kişi istihdam ettik. İlçe Belediyesi olarak bu yapılan işler çok önemli. Pandemi ortaya çıktığından beri tıbbı ve aromatik bitkilerin ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşıldı. Herkes bir şekilde doğaya döndü. Belediye bünyesinde üretilen yağların ihracatını yaparsak, daha fazla kar etmiş olacağız. Şu an ki durumu ile bile hiçbir şekilde zarar etmiyoruz.”

Vaat edilen projeler yapılıyor

Sera gezisinin ardından gerçekleşen basın toplantısında Başkan Atabay, seçim döneminde vaat edilen projelerin birçoğunu gerçekleştirdiklerini ifade ederek, diğer projeler hakkında bilgi verdi.

Atabay, “Amfi tiyatro, 2022 sezon başına hazır olacak şekilde bitecek ve açılışını yapacağız. Aralık ayı sonuna kadar betonarme işleri, kaba inşattı ve tesisatı bitmiş olacak. Didim Gençlik Merkezi (DİGEM), yer teslimi yapıldı. Fiili olarak bu hafta içerisinden inşaatının başlamasını ön görüyoruz. Gençlerimize her türlü beceri kursunun ve eğitimlerinin ücretsiz olarak verileceği bir merkez olacak. Müzik, folklora, drama, jimnastik gibi birçok konuda eğitim vereceğiz. Gençlik merkezinin üst katının bağımsız olarak düğün salonu ve nikah işlerimi için bölüm olarak ayıracağız. Şu an yeni mahallede bulunan düğün salonun olduğu yere de kütüphane olarak düzenleyeceğiz. Hem klasik hem de dijital anlamda kapsamlı bir kütüphane olacak. “dedi.

“Otoparklar ilçe belediyelerine geri verildi”

Başkan Atabay, otoparkların ilçe belediyesine geri verildiğini belirterek, “Otoparklar konusunda kanunla birlikte yetki değişimi yapıldı. Yapılan kanunla otoparklar ilçe belediyelerine geri verildi. Büyükşehrin yaptığı çalışmalara müdahil olacağız ve tekrardan değerlendireceğiz. “ dedi.

65 km’lik bisiklet yolu

Başkan Atabay, 65 kilometrelik bir bisiklet yolu hattını ukomeden çıkardıklarını belirterek “Kararları aldık. Planlara işlendi, projeleri hazır. Sezon sonu çalışmalara başlayacağız. Etap etap ilerleyecek bir proje, tek seferde başlanıp, bitmeyecek.” dedi.

Hobi bahçelerinin seçim vaatleri arasında olduğunu belirten Atabay, “İnsanların kolay ulaşabileceği bir yer olmalı. Bunu dikkate alarak çalışmalarımızı yapacağız. “dedi.

 

“Kültür Merkezinin projesi son aşamasına geldi”

Başkan Atabay, Kültür Merkezinin projesi son aşamasına geldiğini belirerek, “Ağırlıklı olarak Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin yapıp, Didim’e kazandıracağı bir proje. Son düzenlemeleri yaptık. Haziran ayı gibi ihaleye çıkacak. Önümüzdeki kış sezonunda inşaata başlar. 750 kişilik salon, istendiği zaman ikiye bölünerek iki salon şeklinde kullanılabilecek. İçerisinde 100 kişilik sinema salonu, kafeterya, çalışma odaları gibi Didim’e yakışır ve önümüzdeki 15-20 yılında ihtiyacını karşılayabilecek şekilde bir sanat merkezi olacak. Akköy’de kamulaştırdığımız bir bina var ve Türkiye’nin en büyük ve zengin köy kütüphanesi yapacağız. “ dedi.

“2 yıl geç olsun ama doğru yere yapılsın”

Didim’de yılan hikayesine dönen otogarla ilgili açıklama yapan Başkan Atabay, “Otogarla ilgili Adalet ve Kalkınma Partisi Aydın Milletvekili Metin Yavuz, kendilerine iletirsek faydalı olacaklarını söylediler. İki sefer görüşmemiz oldu. Çaba sarf ettiğini dile getirdi. Kendi gayretimizle belli bir yere kadar ilerlemiştik. İl mera komisyonundan çıkarmıştık ve Ankara’ya gitmişti. Sonrasında dosya yeniden Aydın’a geri döndü. Dosya, yeniden Ankara’ya gidecek. Bu konuda Ankara’dan destek görmemiz gerekecek. Didim’in geleceğini ve nüfus artışını ön görerek, trafik akışını aksatmayacak, şehrin girişinde bulunan mera alanına yapılması planlanıyor. 2 yıl geç olsun ama doğru yere yapılsın. “ dedi.

“Abesle iştigaldir”

Manastır Koyu olarak bilenen bölgenin Özelleştirme İdaresi tarafından bölgesel emsal değeri 0.10 olan inşaat hakkını, tam beş (5) katı artırılmasına tepki gösterdi. Başkan Atabay açıklamasında “Özelleştirme İdaresi genel de özelleştirip, planını yaptığı yerleri konut olarak yapıp satıyor. Manastır koyu bölgesinde turizm alanı olduğu için turizm düşünülüyor. Fakat Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın orada bir projesi var. O bölgenin arka tarafı da mera. Oradaki en büyük sıkıntı arazinin arka tarafını planlamadan ön tarafını planlayarak turizme açılmasına ben de karşıyım. Didim’i turizm kenti haline getirecek olan projenin ana damarlarından birisi Manastır Koyu’dur. Şimdi her şeyi bir kenara bırakıp işin temeline bakarsak, bu memlekette Turizm Bakanlığı gibi bir bakanlık varken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın turizm alanını planlaması abesle iştigaldir. Çok mantılık bir şey değil, hata getirecek bir şeydir. Didim’in ihtiyacını,  turizm kalitesini, turizmde geleceği, varmak istediği noktayı veya coğrafi yapısı itibariyle hangi turizm dalının seçilmesini bilmiyorlar. Aynı mantık balık çiftlikleri ve OSB yapmak isteyenlerle aynı. Sonuç olarak balık çiftlikleri ve OSB doğru yer olan Adana’nın Karataş ilçesine gitti. Doğru iş doğru yerde yapıldı.” İfadelerine yer verdi.

Başkan Atabay, yapılan toplantının ardından basın mensuplarına, serada ürettikleri çiçeklerden takdim etti.