Umut Tiyatrosu “İnsansız tiyatro, tiyatrosuz insan olmaz” « Mavi Didim Gazetesi

23 Haziran 2021 - 01:23

Umut Tiyatrosu “İnsansız tiyatro, tiyatrosuz insan olmaz”

Umut Tiyatrosu “İnsansız tiyatro, tiyatrosuz insan olmaz”
Son Güncelleme :

27 Mart 2021 - 9:12

534 views

Umut Tiyatrosu “İnsansız tiyatro, tiyatrosuz insan olmaz”

Didim Umut Tiyatrosu Derneği, 27 Mart Dünya Tiyatrolar günü nedeniyle yazılı basın açıklaması yaptı.

Dernek Başkanı Türkan Şener, 27 Mart Dünya Tiyatrolar günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Sanat emekçilerine, sanatseverlere kutlu olsun” diyerek açıklamasına başladı.

Şener, “Dionysos şenlikleriyle başlayıp gelişen tiyatro asırlardır varlığını sürdürüyor. Odağında insan olanbu sanat insan var olduğu sürece yaşayacaktır. Bilim, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin tiyatro robotla değil insanla yapılır. İnsanız tiyatro, tiyatrosuz insan olmaz.” dedi.

“Sabırsızlanıyorum!”

Şener, açıklamasında Dünya Tiyatrolar Günü Uluslararası mesajını da dile getirerek, “Geride bıraktığımız dönem canlı performans dünyası için çok zor geçti; birçok sanatçı, teknisyen ve zanaatkâr zaten belirsizliklerle dolu bu meslekte hayatlarını güçlükle idame ettirebildiler.

Belki de sektörün içinde barındırdığı bu daimi belirsizlik, onları pandemi sürecini daha akılcı ve cesur bir biçimde atlatmaya hazırlamıştı.

Hayal güçlerini günün koşullarına uydurarak, tabii ki büyük ölçüde internet sayesinde, yenilikçi, keyifli ve dinamik etkileşim yolları buldular bile.

İnsanlar dünya üzerinde var oldukları günden beri birbirlerine hikâyeler anlattılar. Ve güzelim tiyatro kültürü biz insanlar burada olduğumuz sürece yaşamaya devam edecek.

Yazarların, tasarımcıların, dansçıların, ses sanatçılarının, oyuncuların, müzisyenlerin, yönetmenlerin yaratma güdüsü asla bastırılamayacak ve çok yakın bir gelecekte yeni bir enerjiyle, hepimizin paylaştığı bu dünyaya dair yeni bir anlayışla yine meyvelerini verecek. Sabırsızlanıyorum!” ifadelerine yer verdi.