Türkiye’nin en iyi triatletleri Didim’de buluşuyor « Mavi Didim Gazetesi

25 Haziran 2021 - 01:04

Türkiye’nin en iyi triatletleri Didim’de buluşuyor

Türkiye’nin en iyi triatletleri Didim’de buluşuyor
Son Güncelleme :

15 Nisan 2021 - 12:53

207 views

Türkiye’nin en iyi triatletleri Didim’de buluşuyor

Türkiye Triatlon Federasyonu ve Didim Belediyesi’nin işbirliğiyle organize gerçekleşen Didim Triatlonu Türkiye Kupası’nın, basın tanıtımı yapıldı.

Altınkum Ek Hizmet Binasında gerçekleşen tanıtım toplantısına, Didim Kaymakamı Halil Avşar, Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Ufuk Kurucu ve basın mensupları katıldı.

2019 yılında Didim’de gerçekleşen triatlon yarışında 900’ün üzerinde lisanslı sporcu ile katılım rekoru kıran Didim Triatlonu’na bu yıl Covid önlemleri kapsamında yapılacak.

1-2 Mayıs 2021 tarihinde yapılacak olan triatlon yarışlarında yıldız, genç, elit, paratriatlon, yaş grupları ve Mixed Relay kategorilerinde, sosyal mesafe ve hijyen kuralları hassasiyetiyle düzenlenecek.

“Bu işten başarıyla çıkacağımıza inanıyorum”

Triatlonla ilgili yapılan teknik tanıtımın ardından konuşan Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, “Triatlonu ilk yaptığımız zaman yarışmaların sonunda bu konuya çok yabancıydık. Triatlon Didim’in coğrafi yapısına ve koşullarına çok uygun olduğunu ve geliştirmemiz gerektiğini söyledik. Hatta bundan sonraki hedefimiz Didim’de Avrupa şampiyonasının yapılmasının olduğu ve federasyonumuzla birlikte çalışacağımızı söylemiştik. Bugün ki geldiğimiz noktada federasyon başkanımızla görüştüğümüzde de bu dile getirildi. İyi ve ciddi bir şekilde yaptığımız işlerde ilerlersek, bunu yapabileceğimizi düşünüyorum. Didim Belediyesi çalışanları ve Didim halkı triatlonun Avrupa şampiyonasının burada yapılması için çalışmalarımızı yapacağız. Yarışma, pandemi koşulları içinde açıklanan hijyen ve sağlık kurallarına hepimiz riayet ederek, bu işten başarıyla çıkacağımıza inanıyorum.” dedi.

“”Ciddi covid önlemleri alınacak”

Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya, Triatlon yarışlarının Didim’de bu yıl üçüncüsünü düzenlediklerini belirterek, “Yarışmalarımız, covid önlemleri kapsamında birçok önlem alınacak. Yarışmalar esnasında birçok şeyi yapmayacağız. Teknik toplantı, makarna partisi sporcular tek tek start alacak, çok ciddi covid önlemeleri ile yarışmalar yapılacak. Birçok branşa örnek olacak önlemler alınacak. Sağlığın önde olduğunun farkındayız ve ona göre tedbirlerimizi alacağız. Triatlon camiasının sinerjinin Didim ile uyuştuğuna inanıyoruz. Birçok yer yarışmalarının yapılması için taleplerde bulunuyor ama biz sinerjimizin uyduğu yerde geleneksel bir hale getirmek istiyoruz. Triatlon branşında parkur rekorları var onun içinde sporcularımızda bildiği parkurlarda kıyaslama şansına sahip oluyor.2019 yılında Didim’de katılım rekoru kırmıştık. En son açıklanan kısıtlamalar nedeniyle çok yoğun bir katılım covid önlemlerini uygulamamıza imkan sağlamayacak. O nedenle maalesef ki minik gruplarımızı iptal etmek durumda kaldık. İnsanlar sosyal olarak yarışları özledi ama başta sağlık diyoruz. Milli takım seçme niteliğinde bir yarış olacak. Tüm grupları yarışlar için Didim’e alsaydık 3 binin üzerinde bir sporcuyla spor turizmi yaratacağımızı düşünüyorduk. Daha büyük bir organizasyon olabilirdi ama covid önlemleri kapsamında bu yıl bu şekilde gerçekleşecek. Didim’i Uluslararası platforma taşınabilecek bir organizasyon olarak görüyoruz. Bununla ilgili gerekli girişimleri de yaparız. Didim Belediye Başkanımız ve İlçe Kaymakamımızla gerekli görüşmeleri yaparız. Eğer ki isterlerse Didim’i uluslararası arenaya taşıyabiliriz. Triatlon her geçen gün büyüyen bir branş ve çok hızlı gelişiyor. Cumhurbaşkanlığı Boğaziçi triatlonu ile ilgili çalışmalarımız var. Bakanlık tarafından onaylandı şu an Cumhurbaşkanlığında onay bekliyoruz. Bu yarışmanın triatlon branşına çok büyük vizyon katacağınız düşünüyorum.” dedi.

“Pandemi kuralları çerçevesinde yapılacak”

Didim Kaymakamı Halil Avşar, “1-2 Mayıs 2021 tarihinde ilçemizde yapılacak olan Didim Triatlonu ile ilgili bir araya geldik. Pandemi kuralları çerçevesinde yapılacak olan bir etkinlik söz konusu. 2019 yılına nispeten daha farklı bir triatlon gerçekleşecek. Pandemi kuralları çerçevesinde hijyen kurallarının olduğu ve sayının da nispeten düşük olduğu bir yarışma yapılacak. Başarılı ve sağlıklı bir triatlon geçirmemiz dileğiyle” dedi.

Toplantının ardından Didim Kaymakamı Halil Avşar, Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya tişört imzaladı.