Tüh nazar değmesin bari « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 22:56

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Tüh nazar değmesin bari

Tüh nazar değmesin bari
Son Güncelleme :

22 Aralık 2020 - 8:11

392 views

Tüh nazar değmesin bari

Şaşkınlıktan her gün başımın ağrıları dinmek bilmiyor. Neden diyeceksiniz eminim. Yaşanan pandemi nedeniyle zaten yaşam tarzı zedelenen halkımızın büyük bölümü nasıl geçineceğiz derdine düşmüş. Bunu anlamayan zihinler henüz aynı ülkede aynı havayı teneffüs etmiş olsak da, işin böyle olmadığı alenen ortada. Tek fark bizlerin gördüğünü bazılarının görmemesi. Bu görmeme özelliği aslında görme bozukluğundan değil, akıl bozukluğundan olsa gerek diye düşünüyorum.

Benim hiç seyretmediğim bir kanal var. Dağıtımda sıkıntı yaşanmış olsa bile kumanda cihazını o kanala tutmak içimden gelmediğinden açmak canım istemiyor. Buna rağmen ben hala ödediğim bir çok vergi ve ödemem gereken borç evraklarımda bu kanala istemeden bağış yapıyorum. Bana ne be kardeşim. Benim seyretmediğim kanala neden yardım yapayım. Ben yardımımı zaten yıllarca bu devlete verdiğim vergiler kanalıyla yaptığım aşikardır. Bu ülkenin bir vatandaşı olarak, üstelik de Anayasamızda maddesi olan konularda asla zorla gelirimden bir bedel alınamaz hükmü olmasına rağmen cebimdeki param alınıyor. Ben yaşam haklarımda olduğu gibi, yetecek param ve geçinecek kadar gerekenlerim olduğu zaman zaten isteyerek destek vereceğim.

Peki üç kuruş ile evini geçindirenler, işten atılıp halen evinde iş akdinin oluşmasını bekleyenler, hastalıktan korkup açlıkla savaşanlar varken, benim bu küçücük parama neden göz dikiliyor anlamak güç. Yeni bir gelişme ile atılan geri adım, gelecekte yaşatılabilecek olanların şimdiden sözünü etmek için yazmaya yine karar verdim. Hani enerji sektörümüzde, devletin üreterek bizlere vermesi gereken elektriği özel sektör kanalıyla vatandaşa pahalıya sattığını görmemek mümkün değil. Buna rağmen kış gününde soğuktan donan, çocukları üşümesin diye sadece bir odada kalmaya çalışan, kendisini enerji yüksek ödemelerinden soyutlamak için kenara sıkışan insanlarımız, bir de temsil ve ağırlama gideri ile karşılaşmıştı. Nasıl olduysa geri adım atılarak bu işten feragat ettiler.

Aslında ihtiyacı olanlara bu millet destek verir. Keşke önceden bize bildirselerdi. Ağlarız gülünecek zavallı halimize demiş yazarımız. Yine de buna rağmen gülmemiz ülkedeki büyük çoğunluğun sağlığını kaybetmeye başlamasından. Ağlayanımız ise henüz yok gibi görünüyor. Biz açlık ve sefalet ile uğraşırken, esnafımız sıkıntı yaşarken, işçimiz hastalığa rağmen göğsünü siper ederken böyle bir tahsilat için iyi ki geri adım atıldı.