Taksit miktarı neden düşürülür « Mavi Didim Gazetesi

23 Haziran 2021 - 03:31

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Taksit miktarı neden düşürülür

Taksit miktarı neden düşürülür
Son Güncelleme :

11 Ocak 2021 - 16:46

274 views

Taksit miktarı neden düşürülür

Bir çelişki görüyorum. Hem de büyük bir çelişki bunun adı. Bir tarafta dükkanını açsa bile müşteri bulamayan esnaf. Diğer tarafta alışveriş yapacak parası kalmamış tüketici. İki kesimin de tek derdinin ihtiyacı olan para olduğunu söylemeye gerek var mıdır bilemiyorum.

Ülkemiz covid19 nedeniyle neredeyse yedi bölgeye ayrılmış durumda. Önceden coğrafi bölgelerimizin yedi olduğunu biliyorduk. Şimdi ise insanların yedi değişik gelire ayrıldığını gördük. Vay halimize. Bir tarafta bizleri yöneten siyasetçilerin verdiği demeçlerle, açlık sınırı değişik sitillerle anlatılırken, hayret içinde çok aç, yarım aç, fazla aç, ölecek düzeyde aç, nefes alamayan aç gibi değişik aç gruplarını hisseder olduk. Ölenleri de ayırmak gerekir diye düşünenlerdenim. Hastalıktan ölenler, az hastalıktan ihmalle ölenler, ölmesi gerekip te ölenler, parası olmayıp da ölmek isteyip ölenler, hasta olduğunu anlamadan bilmeden ölenler, hasta olduğunu bilip de ilaç alamadan ölenler, pisi pisine ölenler. Daha çok var aslında da içim elvermiyor.

Bu işi bilen ekonomistler sanırım konuyu iyi derecede etüt ediyorlardır. İnsanlar geçim için para kazanmak zorundalar. Zorunlu ihtiyaçlarının dışında da alışveriş yapmak gereksinimi olduğunu sanıyorum. Böyle demek zorundayım çünkü herkesin bu yaşama savaşında bir şeylere ihtiyacı olduğunu bilmiyor diye düşünmekteyim.

Bu gibi bazı ihtiyaçları bankaları kanalıyla yapmak zorundalar. Evinin ihtiyacı olan bir malzemeyi alabilmesi için taksit yapmak zorunda. Aldığı para belli. Yapacağı harcama da belli. Neden peki banka taksit ödemeleri sayısı düşürülür anlamakta zorluk çekiyorum. Hem piyasa hareketsiz deniliyor. Hem dükkanlarımız çoğu zaman pandemi nedeniyle siftah bile yapamadan kepenk kapatıyor deniliyor. Karşılığında satış yapamasın diye sanırım, taksit oranları düşürülüyor. Vatandaş ne yapacak peki. Parasına bakacak alacak gücü yok. Evin önemli ihtiyacı ise bunu almak zorunda. Alabilmesi için bütçesi müsait değil. Ne yapacak peki öpücükle mi alacak o ihtiyacını. Böyle bir tezat ben bu yaşıma kadar görmedim. Piyasaların hareketlenmesi hepimizin rahatlaması demektir. Basit bir düşünce bu. Piyasa rahatlatılırsa, herkes kendince bir şeyler alarak borçlanır ve bunu taksitle öderken, dükkan sahibi de para kazanmış olur. Para sirkülasyonu sağlandıkça paramızın de değeri artar. Ben ekonomist değilim. Buna rağmen insanların nasıl çile çektiğini, işsizlikle nasıl mücadele ettiğini, beklentisinin ne olduğunu, hayattan ve bizi yönetenlerden ne beklediğini bilen ve çarşının nabzını tutabilen biriyim. O halde bu tezatı sizin de görmeniz gerekir diye düşünüyorum.