TAHTINDAN İNDİRİLMİŞ OSMANLI PADİŞAHLARININ LİSTESİ « Mavi Didim Gazetesi

22 Haziran 2021 - 07:20

TAHTINDAN İNDİRİLMİŞ OSMANLI PADİŞAHLARININ LİSTESİ

TAHTINDAN İNDİRİLMİŞ OSMANLI PADİŞAHLARININ  LİSTESİ
Son Güncelleme :

24 Mayıs 2021 - 15:51

111 views

TAHTINDAN İNDİRİLMİŞ OSMANLI PADİŞAHLARININ  LİSTESİ

 

“Milletlerin önemli kuvvet kaynaklarından biri de tarihleridir. Tarih, milletin ortak karakter ve değerlerini gösterir. Toplumlar, millet olarak varlıklarını devam ettirebilmek için tarihlerine dayanmak zorundadırlar.

Dünyanın sayılı imparatorlukların arasına giren Osmanlı İmparatorluğu, 623 yıllık ömrü boyunca 36 Padişah tarafından yönetilmiştir(bazı kaynaklara göre 38 padişah ismi geçmektedir). Bunların 14’dü tahtından zorla indirilmiştir. Bu ondört Padişahın nasıl tahtan indirildikleri hakkında çok insanımız yeterli bilgiye sahip değiller.  Bu yüzden bazıları bilgi olmadan fikir sahibi olduklarından ulu orta konuşuyorlar. Bu da yanlış bilgilenmelere sebep olmaktadır.

TAHTINDAN İNDİRİLMİŞ OSMANLI PADİŞAHLARIN LİSTESİNİ İNCELEYELİM

 

 1. Yıl 1402. Osmanlı tahtında I. BEYAZIT(YILDIRIM) var; 4. Padişah… Ankara Savaşında Timur’a oğlu Mustafa ile tutsak düşmüş ve tahtından indirilmiştir.
 2. Yıl 1512. Osmanlı tahtında II. BEYAZIT var; 8. Padişah… Oğlu I. Selim tarafından tahtından indirilmiş ve sürüldüğü Demotoka’ya giderken yolda ölmüştür. Zehirlenerek öldürülmüş olduğu da söylenir.
 3. Yıl 1618. Osmanlı tahtında I. MUSTAFA var; 15. Padişah… Akıl hastası olduğu için, Kapıkulu tarafından tahtından indirilmiştir… 1622’de bir kez daha tahta çıkarılmış ve aynı gerekçeyle tekrar indirilmiştir.
 4. Yıl 1622. Osmanlı tahtında II. OSMAN (Genç Osman) var; 16. Padişah… Askeri bir darbeyle tahtından indirilmiş ve hakaretlere uğrayarak linç edilerek öldürülmüştür. Orduyu yeniden düzenlemek istediği için başına gelmiştir bunlar…
 5.  Yıl 1648. Osmanlı tahtında I. İBRAHİM var; 18.Padişah… Askeri bir darbeyle tahtından indirilmiş ve boğularak öldürülmüştür…
 6. Yıl 1687. Osmanlı tahtında IV. MEHMET var; 19.Padişah… Kapıkulu tarafından tahtından indirilmiştir…
 7. Yıl 1703. Osmanlı tahtında II. MUSTAFA var; 22. padişah… Askeri bir darbeyle tahtından indirilmiştir…
 8. Yıl 1730. Osmanlı tahtında III. AHMET var; 23. padişah… Patrona Halil öncülüğünde şeriat isteyenlerin ayaklanmasıyla tahtından indirilmiştir…
 9. Yıl 1807. Osmanlı tahtında III. SELİM var; 28 Padişah… Kabakçı Mustafa öncülüğünde şeriat isteyenlerin ayaklanmasıyla tahtından indirilmiştir… Sonrada öldürülmüştür.
 10. Yıl 1808.Osmanlı tahtında IV. MUSTAFA var; 29.Padişah Alemdar Mustafa Paşa tarafından askeri bir darbeyle tahtından indirilmiş ve yerine geçen küçük kardeşi II. Mahmut tarafından boğdurulmuştur…
 11. Yıl 1876.Osmanlı tahtında ABDÜLAZİZ var; 32. Padişah … Medrese öğrencilerinin ayaklanması sonucu, değişen “Vükela Heyeti” nin kararıyla tahtından indirilmiştir…
 12. Yıl 1876. Osmanlı tahtında V. MURAT var; 33. Padişah … Tahta çıkmasından sonra 3 ay içinde akıl hastası olduğunun anlaşılması üstüne “Vükela Heyeti”( Heyet-i Vükela, Sadrazam, şeyhülislam ve diğer vekillerden oluşan ve hükümet etme görevini yerine getiren bir organdır. ) tarafından tahtından indirilmiştir.
 13. Yıl 1909. Osmanlı tahtında II. ABDÜLHAMİT var; 34. Padişah… “ Mebusan  ve Ayan Meclisleri” kararıyla tahtından indirilmiştir….
 14. Yıl 1922. Osmanlı tahtında VI. MEHMET VAHDETTİN var; 36. Padişah … Büyük Millet Meclisi’nin Saltanat’ı kaldırma kararıyla, kendiliğinden tahtından indirilmiş oldu…

Tarihi bilgileri mümkün olduğu müddetçe, genç kuşaklara doğru olarak aktarmak biz aydınların görevidir. Çünkü tarihi olayları ıskalarsak, geleceğimizi de doğru yorumlayamayız ve farkında olmadan robotlaşırız, yani MANKURTLAŞIRIZ (Bilinçsiz Köle) Ruhsuz kimliksiz bir kuru kalabalık oluşturulmasına neden oluruz.

 

 

 

Adnan GÜLLÜ

Tarih Araştırmacısı