Suskunluğunu koruyan Eğitim-Bir-Sen açıklama yaptı: Yetkili sendika Eğitim Bir-Sen’dir « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 22:44

Suskunluğunu koruyan Eğitim-Bir-Sen açıklama yaptı: Yetkili sendika Eğitim Bir-Sen’dir

Suskunluğunu koruyan Eğitim-Bir-Sen açıklama yaptı: Yetkili sendika Eğitim Bir-Sen’dir
Son Güncelleme :

26 Mayıs 2021 - 9:02

123 views

Suskunluğunu koruyan Eğitim-Bir-Sen açıklama yaptı: Yetkili sendika Eğitim Bir-Sen’dir

Eğitim Bir-sen Didim İlçe Temsilciliği, yetkili sendika tartışmalarıyla ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada itirazlarının haklı bulunduğunu belirterek, ilçedeki yetkili sendikanın Eğitim Bir-sen olduğunu duyurdu.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve eğitim örgütleri arasındaki yetkili sendika tartışması, devam ediyor.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yapılan toplantı sonucu Eğitim-Sen 1 üye fazlalığı ile yetkili sendika olduklarını ifade etmişti. Bunun ardından Eğitim-Bir-Sen Didim Temsilciliği itirazda bulunarak, 3 üyelerinin kaydının yapılmadığını belirtmesi üzerine yeniden toplantı yapılmıştı. Toplantı sonucunda Eğitim-Sen Didim Temsilciliği itirazın ve toplantının yapılmasının hukuki bir dayanağı olmadığını belirterek, gerek duyulduğu takdirde yargıya gidileceğini açıklamıştı. Yetkili sendika tartışmalarında suskunluğunu koruyan Eğitim-Bir-Sen Didim Temsilciğinden yazılı bir açıklama geldi.

“İtiraz yapıldı ve kabul edildi”

Eğitim Bir-sen Didim Temsilciliği, yaptığı açıklamada “Didim İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 18 Mayıs 2021 günü yetkili sendika belirleme işlemlerinde Eğitim-Bir- Sen ve  Eğitim Sen arasında 1üye gibi bir fark çıkmıştı. Fakat yaptığımız incelemelerde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün teknik bir nedenden ötürü (4B Sözleşmeli Sendikalı Öğretmen Listesi) Eğitim-Bir-Sen üyesi üç üyenin hesaba katılmadığı görüldü. Yasal süre içerisinde itiraz yapıldı ve kabul edildi.

İlimizin bazı ilçelerinde de benzer sorunlar yaşanmış, yaşanan bu yanlışlıklara yapılan itirazların kimi kendi aralarında çözüme kavuşturulmuş, kimi itirazlar da bir üst kurul olan İl Değerlendirme Kuruluna taşınmıştır.

“Eğitim-sen bizlere hukuk dersi vermeye kalkmıştır”

Fakat Didim’de Eğitim Sen bu duruma yapıcı bir şekilde yaklaşmak yerine sanki ortada hukuk dışı bir gelişme ve baskı varmış gibi Didim Kamuoyunu yanlış bilgilendirmiş, mağdur edebiyatı yapıp bizlere hukuk dersi vermeye kalkmıştır. Anayasanın kendisine vermiş olduğu hakkı kullanarak sendikamıza üye üç öğretmenimizin hakkını koruyup kollamak için itiraz dilekçesi vermemizden daha doğal ne olabilir? Kaldı ki bu süreç sadece ilçelerde tamamlanmıyor. Bu sürecin İl Müdürlüğü, devamında ise Bakanlık basamağı bulunmaktadır.

“Eğitim Bir-sen yetkili sendika olmuştur”

Sonuç olarak bir üst kurul olan İl Değerlendirme Kurulunda aralarında Sendika İl Başkanlarının olduğu komisyonca itirazımızın haklılığı tescillenmiş olup, düzeltilen yeni üye sayısı ile Eğitim-Bir-Sen Didim’de tekrardan yetkili sendika olmaya devam etmiştir.

Aynı toplantıda başka ilçelerde Eğitim Sen ve diğer sendika üyeleri ile ilgili itirazlara Eğitim-Bir-Sen İl Başkanımız Fatih Taşpınar emeğe saygı ve sendikacılık onuru temelli bir yaklaşımla bu duruma destek vermiştir.

Eğitim-Bir-Sen, milli irade, hak ve özgürlük mücadelesinin vazgeçilmez teminatı olarak ülkemizin bir değeridir. Sendikamız, bir milyonu aşkın üyesiyle ülkemizin en büyük Konfederasyonu olan Memur- Sen’in en büyük saç ayağıdır.

Sendikamız salgın sürecinde Vefa Sosyal Destek Gruplarına katkı, öğrencilere yönelik destek ve eğitim çalışmalarından diğer hizmet sınıflarında yürütülen bütün faaliyetlere aktif katılım sağlamıştır.

Büyümemize, güçlenmemize, yetkide istikrar sağlamamıza katkısı ve desteği olan herkese, bütün dava arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.” ifadeleri yer aldı.