Siyasi Cevap « Mavi Didim Gazetesi

17 Haziran 2021 - 19:29

Siyasi Cevap

Siyasi Cevap
Son Güncelleme :

28 Mayıs 2021 - 16:18

92 views

Siyasi Cevap

ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan’da seçim kampanyasında, diaspora Ermeni halkına söz verdiği gibi “Ermeni Soykırımı” olarak tanıdığını açıkladı.

Yani, beni seçerseniz iddianızı yerine getiririm, dedi.

O halde verilecek cevap da siyasi olmalı, bağırıp çağırmadan, nefret kusmadan ve nesnel kalacak siyasetçilere bırakılmalı.

Sosyal medyada kahretme, küfürle karşı koyma, enerjiyi boşa harcamaktır. Konuyu gündeme getiren parlamento ve devlet başkanları Türkiye karşıtlarını memnun etmek, kendi iç politika ve sorunlarını saptırmak için konuyu güncelleştiriyorlar.

Alman tarihçi Prof. Dr.rer.pol. Götz Haydar Aly 3SAT TV’de bir söyleşide mantıklı çözüm yolu gösteriyor. Mesele, yalnız Ermenistan ve Türkiye’nin değildir. Birinci Paylaşım Savaşı’ndan önce Avrupa Osmanlı İmparatorluğu’nun hasta olmasında çok büyük rol oynamıştır. Avrupa’nın bilhassa Almanya’nın askeri ve siyasi hataları olmasaydı 1914-1915 Ermeni olayları olmazdı. Milliyetçi Ermeniler, Osmanlı Rus harbinde Rus İmparatorluğuna yardım ettiler. Onları Rusya ve İngiltere kışkırtmıştır. Bu nedenle o tarihe nasıl gelindiği iyi anlatılmalıdır.

Ayrıca Soykırım 1945 yılından sonra ülkelerarası kavram olarak kabul edilmiştir. Yahudi kıyımı için kullanılan bu kelimeyi eş anlamda kullanmak yanlıştır. Bu konuda Türkiye reddetmekle haklıdır.

Avrupa arşivleri açılıp, Avrupa Devletleri de kendilerine ait olan yanlışları ortaya koymalı. O takdirde iki ülke arasında konuşma zemini oluşturmalıdır. Tarihçilerden oluşan bir komisyon kurulmalıdır, diyor.

Savaşta ölen Müslüman ve Ermeni vatandaşları birlikte anılmalıdır. Tarihçilere göre gerçeklerle bağdaşmayan sonradan icat edilmiş iddialar Türkiye’ye karşı kullanılıyor. Gerçekten Ermeni vatandaşları düşünselerdi, Ermenistan’a yardım eder, kalkınmalarına hizmet ederlerdi.

Diaspora Ermenileri, Ermenistan ve Türkiye’nin barış içinde komşuluk ilişkide yaşamalarına engel oluyorlar.

Bu, diaspora psikolojisini iyi anlamayı zorluyor. Yurtdışı Türklerin Türkiye’ye bağlılığı, ayrıldıkları tarihle ilgilidir. O zamanın özlemiyle yaşarlar. İnsan beyni negatif olayları unutturur. Yalnız pozitif anılar kalır.

Diaspora Ermeni vatandaşları ise tramvayı atlatamayanlardır. Dede ve ninelerinin anlattıkları hafızaya yerleşmiştir. Ona göre hareket ederler.

Kanser ameliyatından sonra, üç hafta sağlık kuruna gitmiştim. Klinikte Ermeni kökenli Almanya’da yaşayan bir Fransız yemekhanede yanına aldığı birkaç sağ radikal görüşlü erkeklerle, masada siz Türkler bizim atalarımıza neler yaptınız, diye kızgınlığını gösteriyordu.

Klinik idaresine bildirmedim, beni korunmaya alan başka hastalar vardı.

Yapabilirse insan onların omuzlarında taşıdığı yükleri, bavulları görüp, acımalı ve anlayış gösterebilmeli. O yüklü nefretten uzak durmaktan başka çarem yoktu.

1914-1915 olayları ve bugüne gelişini tarihçiler anlatmalı. Ama ben de öğretmen yazar olarak elbette ilgileniyorum.

Aly Bey, bir tarihi komisyon kurulmalı, arşiv çalışmaları yapmalı. Varılan sonuçlara göre hem Türkiye’de hem de Ermenistan’da tarih kitaplar düzeltilmeli, diyor. Fakat Avrupa devletleri, bilhassa Almanya olmadan olmaz. Osmanlı ordusunun o tarihte komutu Alman Generallerin emri altındaydı.

Bu nedenle Federal Almanya Parlamentosunun iki yıl önce “Soykırım” kavramını tanıması mantık ve akıl tutulması sayılır. Nazi Almanya’sının Avrupa’nın uyguladığı Yahudi soykırımın benzeri yoktur.

Türkiye NATO üyesi olduktan, yani 1960 yıllarından sonra geçmişte yaşanan savaş acıları gündelik politik amaçlara alet edilmeye başlandı, soğuk savaş dönemiydi.

Lozan antlaşması esnasında, İnönü’nün Ermenileri Türkiye’ye dönün çağrısı, Milliyetçi Ermeniler tarafından reddedildiği de hatırlatılmalıdır.

Tarihi olay siyasi bir araç olarak kullanıldığına göre, her yıl Amerika Avrupa ne diyecek, diye beklemeden Türkiye aktif olmalıdır. İstanbul ve Los Angeles’te yapılan “Şehit Diplomatlar Sergisi” gibi. Panel ve toplantılarla günün tarihi anlatılmalıdır. Çeşitli dillerde tarih kitapları dağıtılmalı. Bu 2021 yılından ders alma ancak böyle mümkündür.

 

Her tarihsel trajedi, yaşanan dönemin koşulları içinde değerlendirmeli, günlük iç ya da dış siyasette alet edilmemeli, hele hele nefret söylemi için asla kullanılmamalıdır. Emre Kongar

 

Tarihle kalın!

 

Not:

Eşimin kitaplığında İngilizce olan bu kitabın Almancası var mı araştıracağım:

Türkkaya Ataöv, İlber Ortaylı, S.J.Shaw, The Armenians in the Ottoman Period,

Türk Tarih Kurumu Basımevi, Ankara 2001

ISBN: 975-7479-81-0

Alıntı: Emre Kongar, Cumhuriyet Gazetesi, makale: Nutuk’ta Atatürk Ermenilerle Savaşı anlatıyor 2. 30.04.2021