Rumelili Romanlar, “8 Nisan Kutlama Değil Farkındalık Günüdür” « Mavi Didim Gazetesi

25 Haziran 2021 - 01:36

Rumelili Romanlar, “8 Nisan Kutlama Değil Farkındalık Günüdür”

Rumelili Romanlar, “8 Nisan Kutlama Değil Farkındalık Günüdür”
Son Güncelleme :

09 Nisan 2021 - 17:34

197 views

Rumelili Romanlar, “8 Nisan Kutlama Değil Farkındalık Günüdür”

8 Nisan Dünya Romanlar Günü,  Didim Rumelili Romanlar Derneği tarafından basın açıklaması yapılarak, hatırlatıldı.

Her sene renkli görüntülerle kutlanan Romanlar günü bu yıl Dernek Başkanı Şahin Doğu tarafından yapılan basın açıklamasıyla kutlandı.

“Irkçılık ve ayrımcılık devam etmektedir”

Dernek Başkanı Doğu, “Bugün Dünya Romanlar Farkındalık günüdür. Yüzyıllar önce atalarımızın Avrupa’ya gelmeleriyle birlikte Romanlara yönelik ırkçılık ve ayrımcılık 2.Dünya Savaşında doruk noktaya ulaşmıştır ve binlerce Roman Nazilerin ölüm kamplarında katledilmişlerdir.  Bugün maalesef bu ırkçılık ve ayrımcılık devam etmektedir.  Bu tarihi olaylar düşünüldüğünde bugün bir kutlama günü değil farkındalık günüdür, bu günü çeşitli etkinliklerle daha kapsamlı bir şekilde anma planlarımız vardı. Fakat biliyorsunuz pandemi koşulları buna izin vermiyor. İnşallah gelecek yıllarda daha kapsamlı olarak anlatırız” dedi.

Cumhurbaşkanına teşekkür

Başkan Doğu açıklamasının ardından, bugün sabah Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yayımlanan bir genelge ile 8 Nisan’ın artık resmi olarak Romanlar Günü ilan edildiği haberini almaktan da çok mutlu olduklarını, geç kalmış bir karar olsa da Didim Rumelili Romanlar Derneği adına Cumhurbaşkanına teşekkür ettiğini de ekledi.

“Tek bir derneğin muhatap alınması önemli”

Daha sonra AKP’li Belediye Meclis Üyesi Metin Çakır söz alarak  bu günün farkındalık günü olduğunu yeniden belirtti ve Romanların tarih boyunca birlik ve dayanışma içinde olduklarını,  ancak ,Didim’de geçtiğimiz yıl ikinci bir dernek kurulduğunu bundan üzüntü duyduklarını belirtti ve “Bu derneğin kurucuları ve  üye arkadaşlarımız birlik ve beraberliği göstermek için tekrar derneğimizin çatısı altına bekliyoruz.  Yıllar önce kurulan bu derneğin resmi olarak kabul edilmesi ve  kurum ve kuruluşlarca tek bir derneğin muhatap alınması önemli” diyerek birleşme çağrısı yaptı.