Ruhlar aleminde yaşıyor gibiyiz « Mavi Didim Gazetesi

17 Haziran 2021 - 19:36

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Ruhlar aleminde yaşıyor gibiyiz

Ruhlar aleminde yaşıyor gibiyiz
Son Güncelleme :

15 Ocak 2021 - 15:44

383 views

Ruhlar aleminde yaşıyor gibiyiz

Bu halk kime inanacak belli değil. Konuşulan sözlerle, halkın çektikleri arasında dağlar kadar fark var. Hani bir atasözü vardır. “Filler tepişir, çimenler ezilir diye. Hakikaten aynen bu tabir gibi ezilen yine halkın ta kendisi. Söylenen sözler ile yaşanan gerçek konuları gördükçe sanki ruhlar aleminde yaşıyoruz hissine kapılıyor insan.

Sadece büyük şehirler değil, Anadolu’nun bir çok yerinde aynı görüntüleri görmek mümkün. Anadolu’nun birçok şehrinde yaşamak, büyük metropollere oranla daha rahat. Başta ulaşım sıkıntısı çok az denilecek düzeyde. Harcama konusunda ise ev kiraları ve Pazar alışverişindeki giderler daha az. Küçük bir orantı yapmak gerekirse, İstanbul’da 5 milyona geçinmeye çalışan ile Anadolu’daki bir ailenin 3 bin liralık geliri aynı yaşam niteliğini taşıyor. Biraz daha hayat pahalı olsa da kısmen masrafların az olması onların rahatlamasına neden oluyor. Yazdığım bu bedeller sadece hayali. İşin aslı elbette bu şekilde değil. Bir ailenin hayatta rahat etmesi için bu ücretlerin yetersiz olduğunu ruhlar alemi bile öğrendi.

Sokakta vatandaş çöpleri karıştırıyor. Biri çıkıyor ve ülkede aç kalmadı diyor. Caddeler ağzına kadar genç nüfus ile dolu. İşi olanların caddelerde dolaşmadığını düşünürsek bunun tam tersini görmek mümkün. İş arayanların yoğunluğu yansımakta. İş kur ofislerinin kapılarındaki yığılma işsizliğin henüz en küçük görünen yansıması. Yine bunların bilinmesine rağmen işsizlik büyük ölçüde kayboldu diyor. Ya alay ediyor, ya da bu ülkede yaşamıyor.

Biri işsizlik yok diyor, diğeri var diyor. Biri acım diyor, diğeri toksun diyor. Tuik zam öncesindeki verdiği enflasyon rakamını daha sonra değiştirerek yüksek gösteriyor. İşsizliğin artık az olduğunu söylerken, bir bakıyorsunuz işsizlik neredeyse yok denecek kadar az. Sanırım ruhlar aleminde yaşar gibiyiz. Muhalefet sesini yükseltiyor. Seçim için karar alınmasını istiyor. İktidar tam tersine 2023 yılını gösteriyor. Aşılar geldi deniliyor. Aşıları henüz ne olacağını söyleyen yok. Riskli yaş grubu olarak 65 ve üzerindekiler gösteriliyor. Bu yaş grubu evden dışarıya çıkamıyor yasak. Bunun yanında doktorlar, kesinlikle temiz hava alın, dışarıda gezin diyorlar. Ben mesela riskli kesimdeyim. Ama bu güne kadar bana gel kardeşim senin şu grip aşını yapalım diye çağıran yok. En önemli kişilerden biri olan 65 yaş grubundaki vatandaşları aşı için bakalım yetkililer mi yoksa ruhlar mı çağırıp aşı yaptıracaklar. Ben bundan da şüpheliyim. Aslında işin kolayı var da, bunu henüz açıkta ifşa eden yok. Bunca bağırışa hiç gerek yok. Aşı mı, seçim mi, açlık mı, işsizlik mi yapın bir referandum. Bakalım halk ne diyor.