Restoran ve Kafeler en geç 1 Haziran’da açılmalı « Mavi Didim Gazetesi

22 Haziran 2021 - 07:39

Restoran ve Kafeler en geç 1 Haziran’da açılmalı

Restoran ve Kafeler en geç 1 Haziran’da açılmalı
Son Güncelleme :

27 Mayıs 2021 - 8:24

143 views

Restoran ve Kafeler en geç 1 Haziran’da açılmalı

Koronavirüs sürecinde en çok etkilenen sektörler arasında olan restoranlar, paket servislerle ayakta kalmaya çalışıyor. Geçen yıl mart ayında başlayan Kovid-19 salgınının etkileri hala devam ediyor. Paket servisle çalışan restoranlar bu süreçte çalışanlarının maaşlarını ödemekte zorlanıyor, borçlarını da ödeme noktasında büyük sıkıntı yaşıyor.

Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şerif Erul ve Başkan Yardımcısı Nihat Özçevik Didim’de hizmet veren restoranlarla görüşerek, taleplerini dinledi.

17 Mayıs-1 Haziran arası uygulanan olan kademeli normalleşme dönemi kapsamında hafta içi 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis, hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis, şeklinde faaliyet göstermeleri üzerine restoran ve kafeler 1 Haziran’da tamamen normalleşmeye geçilmesi talep etti.

 “Bir an önce açılmak istiyoruz”

Altındağ Restoran sahibi Alim Kadir, koronavirüs başlamadan önce 10 kişi çalıştıklarını fakat uygulanan kısıtlamalar sonucunda yapılan paket servis kapsamında 2 personelle çalıştıklarını ifade etti. Restoran sahibi Kadir, “Koronavirüs sürecinde gerçekleşen ekonomik destek paketlerine başvuruda bulunduk ama kriterlere uymadığımız için ekonomik destek alamadık. Son çıkan 3 bin liralık hibe desteği için başvurularımızı yeniden yapacağız. 1 Haziran itibariyle HES ve ateş ölçümü kontrolüyle bir an önce açılmak istiyoruz.” dedi.

“Destekler yeterli değil”

Didim’in tanınmış restoranları arasında yer alan Anadolu Sofrası sahibi Selim Yılmaz, 1 Haziran itibariyle açılmayı beklediklerini ifade ederek, “Devletten isteğimiz, 1 Haziran itibariyle tamamen normale dönmek. Müşterilerimiz en az saat 9-10’a restoranlara gelerek yemek yiyebilmelidir. Hafta sonu yasağının kalması gerekiyor. HES kodu ve ateş ölçme kontrollerini çok dikkatli bir şekilde yürütmeye devam edeceğiz. İlk süreçte Esnaf Odası aracılığıyla ekonomik destek aldık. En son çıkan hibe desteği için de başvurularımızı gerçekleştireceğiz ama 3 bin lira hiçbir esnaf için yeterli değil.” ifadelerini kullandı.

“Aşı önceliği tanınmalıdır”

Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şerif Erul ise bu süreçte kafe ve restoran çalışanlarının aşılanma programında öncelikli olması gerektiğini ifade ederek, “Yeme-içme sektörü çalışanlarına aşılamada öncelik verilerek, risk en aza indirilmelidir. 1 Haziran’dan itibaren bütün esnafımızın maske, mesafe ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde çalışmaya başlayacaklarına inanıyorum. Market gibi kalabalık oluşturulacak yerlerde saat aralığı ne kadar az olursa bulaş riski de o kadar çok oluyor. Çalışma saatlerinde de düzenlenmeye gidilmelidir.” dedi. Hibe destekleri ile ilgili bilgi veren Başkan Erul, esnaflara hayırlı işler diledi.