Parasızlıktan halkın imanı gevredi « Mavi Didim Gazetesi

25 Haziran 2021 - 01:01

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Parasızlıktan halkın imanı gevredi

Parasızlıktan halkın imanı gevredi
Son Güncelleme :

27 Nisan 2021 - 13:45

254 views

Parasızlıktan halkın imanı gevredi

Milletin aç gezmesinin bana göre tek sebebi, serbest piyasa ekonomisinden kaynaklanıyor. 1980 darbesinin getirdiği politikaların sonucunda, piyasalardaki farklılık ortaya konulmuş ve bunun ortaya koyduğu çetrefilli ekonomiden halk nasibini almıştır. Halen bu acı tablonun sıkıntısını ülke olarak yaşamaktayız.

Seksenli yıllarda çalışmakta olan nesil ve yukarısı ne demek istediğimi çok iyi anlayacaktır. Piyasada satışa konulan her ürünün üzerinde bulunan etiketler ile denetimler daha rahat ve net yapılıyordu. Satıcı tarafından satın alınan bir ürünün koyacağı kar marjı devlet tarafından belirlenerek satışa sunuluyordu. Yani ürünlerin etiketinde iki bölüm vardı. Sol taraftaki hanede ürünün maliyet fiyatı, sağ tarafta ise ürünün satılacak olan bedeli yazılmaktaydı. Devlet tarafından verilen kar marjı oranında alış ve satış farkı, verilen o orandan fazlaysa cezası devlet tarafından kesilirdi. Bu şu demek oluyor.

Diyelim ki, bir malın alış fiyatı 100 lira olsun. Devlet bu malın satışı için % 20’lik bir kar limiti koyuyordu. Yani maldan elde edeceği kar miktarı ile satışı 120 lira olmaktaydı. O malın kontrolü yapıldığında 121 liradan satıldığı görüldüğünde hemen maliye tarafından ceza yazılmaktaydı. Kontrol mekanizmaları da buna göre işlemekteydi.

Günümüzde bu ortadan kaldırıldı. Neden efendim çünkü, bu konu tamamen komünizm faaliyeti konumuna girdiğini anladıklarından, ülkeyi de bu faaliyetlerden kurtarmak amacıyla kapitalizme döndürerek daha iyi olacağını umdular ama bu suda milleti o zamandan beri boğmaktan başka bir işe yaramadı.

Günümüzde üretici malını tarladan 50 kuruşa satıyor. İstanbul’da ise o ürün on beş liradan tüketiciye ulaşıyor. Ondan sonra insanların alım gücüyle karşılaştırdığınızda hem tüketici sıkıntı yaşıyor, hem de siyasetçilerin saklamaya çalıştığı meşhur enflasyon oranları pik yapmaktan kurtulamıyor. Bunun sorumlusu kim diye sorarsanız, serbest piyasa ekonomisinin getirileri diye belirtmekte yarar var. Kısacası bu serbest piyasanın çok acilen kaldırılarak, denetimli ve gelir gider düzeyinin devlet tarafından kontrol edilen sistem getirilmesi gerekiyor. Gerek işsizlik artışı ve bunu körükleyen covid19 hastalığı, iş yerlerinin kapanması, tarımdaki sıkıntılar, dış ticaret hacminin artması nedenleriyle alım gücünün azalması arasındaki dengesizliğin artmasının sebebidir. Siz ekmeği üretecek unu dışarıdan daha pahalıya sağlar ve bunu imalatçıya satarsanız, üreticiden tüketiciye geçen süreçte insanlar bunu fahiş bedellerle almak zorunda kalacaktır. Sıkıntının esası burada yatıyor.