Onun arabası var güzel mi güzel « Mavi Didim Gazetesi

25 Haziran 2021 - 00:19

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Onun arabası var güzel mi güzel

Onun arabası var güzel mi güzel
Son Güncelleme :

10 Mart 2021 - 10:21

645 views

Onun arabası var güzel mi güzel

Mustafa Sandal’ın bir zamanlar söylediği şarkıyı aklıma getirdiler bu siyasetçiler. Aslında siyaseti takip etmek bu bakımdan iyi oluyor. Bazen sinirler gerilmiş olsa da, eskileri anımsatıyor ve bir anda yıllar öncesine sizi götürüyor.

“Onun arabası var güzel mi güzel, şoförü de var özel mi özel, bastın mı gaza gider mi gider”

Vatandaşın arabasına gelince bunların elbette ki dışında kalıyor. Arabası hiç de şarkıdaki gibi güzel değil. Adam üç beş kuruş birikimiyle kapısının önüne bir idare edecek kadarını koymuş. Neredeyse benim çocuklardan büyük yaşı. Artık onun neresine güzel diyeceksen o senin sorunun. Hayatında adamın şoförü hiç olmamış. Kapıda bekleyen külüstürü zaten bu zamanda çalıştırması da zor. Alacak parası bile cebinde henüz yok. Ancak karnını doyururken, şimdi de işsizlik, asgari ücret ile cambazlık, işten çıkarılmasın diye işten çıkarma yasağı ile yarıya düşen maaş ile ancak paralı poşete koyacağı üç parça ekmek. Depoya sadece her zaman hazır ve nazır olan bir miktar patlamaya hazır bomba misali depodaki gaz var sadece. Akşamları işten gelince evdeki yaşlıları baba ve annesi, varsa diğer daha büyükleri ve eşiyle çocuklarının başına bir şey gelirse diye kapıda bekleyen bu adı araç olan arabası.

Hiçbir özel şoförü zaten olmamış. Olsa da ona verecek parası yok. Şoför kaç paraya çalışıyor bunu da zaten bilen yok. Sadece hoşuna gitsin diye işkembeden Kübra misali atıyorlar ve adeta alay ediyorlar. Bu mu siyaset. Üstelik öyle otoyollarda, sol kapının üzerine koydukları çakarlar ile kilometre hızını aşarak keyif yapanlardan hiç olamadılar. Otoyollara belki de hiç girmediler. Girseler zaten yaşamalarına gerek kalmaz. Geçiş ücretleri ve köprülere değil parasının yetmesi bankaya borçlanır ve ödeyemediğinden icralık olur. O aldığı para da kesintiden yok olur. Normal yolda gitse bile o yolda seyir edecek kadar gaza bassa da araç gitmek istemiyor. Bassan da gitmiyor. Gitmeye çalışsa da kurallar hep onlar için işlediğinden cezalar peşine hemen adrese geliyor.

Kim inanır kim inanmaz o benim sorunum değil ama kimsenin kimseye riyakar davranmasına dini kurallar asla izin vermez. Bunu söyleyen varsa onun dini düşüncesini ben sorgulayacak değilim. Zaten kapısında böyle bir aracı var diyen kişiyi muhatabı olan asgari ücretli veya kapıcıların şimdiden onları Allaha havale ettiklerinden şüphe duymuyorum. Seçim öncesinde yaptıkları oy çalışmalarında söyledikleriyle, koltuklara gömüldükten ve cepleri dolduktan sonraki söylemler tam bir tezat. Önemli olan insanca düşünerek insanca konuşmak. Gerisi bana göre hikaye.