NAFİLE TARTIŞMALAR « Mavi Didim Gazetesi

17 Haziran 2021 - 20:30

NAFİLE TARTIŞMALAR

NAFİLE TARTIŞMALAR
Son Güncelleme :

31 Ocak 2021 - 8:05

734 views

NAFİLE TARTIŞMALAR

Adalet Yürüyüşü, CHP’ye hareketlik getirirken, bir takım tartışmaları beraberinde getirdi. Eleştirilerin ana ekseni; Kılıçdaroğlu’nun HDP’lilerle kol kola girişine Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’ten “CHP-HDP ittifakı” değerlendirmesi tepkilere yol açtı.

Tamam, dileyen her yurttaşın yürüyüşe katılma hakkı vardır, ancak PKK ile özdeş bir partinin önde gelen isimleriyle en önde ve kol kola yürümenin mazur gösterilecek yanı yoktur. Buna karşın Perinçek’in eleştirisinin yeri ve zamanı değildir. Bu tür tartışmalar, emperyalizmin, ulusal birliğimize ve vatanımızın bütünlüğüne var gücüyle abandığı şu sıralar gücümüzü ve moralimizi olumsuz etkilemekten öte bir işe yaramayacaktır.

Emperyalizmden söz etmişken, kimseler en büyük felaketimiz olan emperyalist sömürüden söz etmiyor. Emperyalizmin kasalarına ülkemin zenginlikleri, ulusun emeği akıtılırken; kimseler çıkıp da “Haydi, emperyalist sömürüye dur diyelim!” yürüyüşü önermiyor. Kimseler, geçen hafta 3.50 olan Dolar’ın birkaç gün içinde 3.60’ın üzerine çıkmasının emperyalist sömürünün tipik göstergesi olduğunu anlatmıyor.

En büyük sorunumuz emperyalist tekellerin ülkemizi borç batağına sokup tefeci mantığıyla artan bir dozda sömürülmesidir. “Sağ” olsun, “sol” adına olsun işbirlikçi yönetimler bu tezgâha aracı olmuşlar; iktidar olma uğruna emperyalist planlara boyun eğmişlerdir. Turgut Özal’ın 24 Ocak Kararları’ndan tutun, Bülent Ecevit devrindeki “15 günde 15 Kanun” açıktan açığa; ülkemizdeki üretimin sonlandırılmasına; pazarlarımızın emperyalist tekellerin mallarına açılmasına hizmet etmiştir.

AKP iktidarı dönemi emperyalist sömürü döneminin altın çağı olmuştur. Mafyalaşmış para tekelleri Türkiye’yi sırtlan hırsıyla gözlemekte, eller yardım için uzanınca 1 verip 5 almaktadır. Hacizli durumdan-bir şey yapılmazsa- haraç mezat satışa doğru yol alınmaktadır.

Bu azgın sömürü koşullarında gönül isterdi ki, arkasından milyonlarca emekçinin, esnafın, beyaz yakalıların, emeklilerin yürüdüğü “Emperyalist Sömürüye Hayır Yürüyüşü” düzenleyelim. Hem kısır tartışmalardan kurtulur, hem de yaklaşan büyük felakete karşı hazırlanma fırsatımız olurdu.