MÜBEV Türkiye’ye Örnek Oluyor - Mavi Didim GazetesiMavi Didim Gazetesi

22 Nisan 2021 - 02:24

MÜBEV Türkiye’ye Örnek Oluyor

MÜBEV Türkiye’ye Örnek Oluyor
Son Güncelleme :

12 Ocak 2021 - 6:39

1.221 views

MÜBEV Türkiye’ye Örnek Oluyor

 

Didim’in tarihine ve kültürüne ışık tutmak amacıyla, Hisar Mahallesi’ndeki binlerce yıllık tarihi Apollon Tapınağı karşısında yer alan ve dönemin İmar Müdürü, Didim Belediye Başkan Yardımcısı Mimar E. Öznur Gündoğdu tarafından restore çalışması yapılarak Didim’e kazandırılan Didim Belediyesi Mübadele Anı ve Kültür Evi (MÜBEV) Türkiye’deki diğer yerel yönetimlere ilham kaynağı oldu.

Gemlik’e Mübadele Evi kazandırmak amacıyla bir araya gelen Gemlik Belediyesi ile Gemlik Girit ve Rumeli Türkleri Derneği, Didim Belediyesi tarafından restorasyon çalışması gerçekleştirilerek kentin kültür ve tarihi değerlerinin yaşatıldığı bir müzeye dönüştürülen, Mübadele Anı ve Kültür Evini incelemek üzere Didim’e geldi.

Gemlik Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Çağrı Selçuk, Gemlik Girit ve Rumeli Türkleri Derneği Başkanı Ahmet Çakmak, Kuşadası Giritliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yunus Çengel MÜBEV’i ziyaret etti. Konukları, Didim Mübadele Anı ve Kültür Evi projesinin yürütücüsü ve mimarı Didim Belediye Başkan Yardımcısı E. Öznur Gündoğdu karşıladı. MÜBEV’i gezen misafirler, Mübadele sunumunu beğenerek izlediler.

Gezi ve sunumda Didim Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Badeser Dumlupınar ve Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Başak Kamacı’da yer aldı.

MÜBEV’in envanteri ve aynı zamanda kendisi de korunması gerekli bir kültür varlığı olan Aydoğan Evi hakkında konuklara bilgiler veren Gündoğdu, müze yapılması konusunda, herhangi bir firmadan hizmet alınmadığını tamamen Didim Belediyesi’nin öz kaynakları ve kendi çalışmaları ile gerçekleştirildiğini belirtti.

MÜBEV’İ inceleyen ve takdir eden Gemlik Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Çağrı Selçuk, “MÜBEV’in mübadele döneminin kültürel ve sosyal açıdan, sergi ile sunumun çok iyi olduğunu, Didim’in kent belleğini oluşturduğunu ve projenin Türkiye’ye örnek gösterilebilecek başarıda olduğunu” belirtti.

Gemlik Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Çağrı Selçuk, başarılı çalışmalarından dolayı projenin yürütücüsü Belediye Başkan Yardımcısı E. Öznur Gündoğdu’ya teşekkür ederek, yanlarında getirdikleri meşhur gemlik zeytini ve hediyelik eşyadan oluşan hediye paketini taktim etti. Gemlik’te de misafir etmek istediklerini dile getirip Gemlik’e yapılacak olan Mübadele Evi projesine davet ederek katkı sunmalarını rica etti.

Mübadele evi hakkında konuklara açıklamalarda bulunan Didim Belediye Başkan Yardımcısı Mimar E.Öznur Gündoğdu “Öncelikle kentimize bu eserin kazandırılmasında bu fırsatı bize tanıdığı için Didim Belediye Başkanımız A.Deniz Atabay’a teşekkür ederiz. Biz bu proje ile belediyemize Tarihi Kentler Birliğinden Müze Özendirme Yarışması ile Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışmalarında iki ayrı alanda belediyemize ödül kazandırdık. Taşınır ve taşınmaz kültür birikimimizin araştırılması, dokümante edilmesi, sergilenmesi ve kentli ile buluşturulması, gelecek nesillere aktarılması yerel yönetimlerin önemli görevleri arasındadır. Bu bağlamda yapacak olduğunuz hizmet her yönüyle oldukça önemli. Ülkemizde mübadele tarihine ışık tutması açısından Mübadele Anı Evlerinin önemi büyük. Yapacak olduğunuz çalışmaya Didim Belediyesi olarak büyük bir keyifle elimizden gelen katkıyı sunarız.”  dedi ve bu nazik ziyaretlerinden ötürü kendilerine teşekkür etti.

%d blogcu bunu beğendi: