Mübadiller, Atalarını yad etti - Mavi Didim GazetesiMavi Didim Gazetesi

22 Nisan 2021 - 03:03

Mübadiller, Atalarını yad etti

Mübadiller, Atalarını yad etti
Son Güncelleme :

05 Nisan 2021 - 12:37

380 views

Mübadiller, Atalarını yad etti

5 Nisan günü, Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği yapılan mübadelenin 97. yılında denize çiçek bıraktılar.

Didim’e ilk ayak bastıkları Sedef Koyu (Kovela) limanında düzenlenen etkinliğe Didim Kaymakamı Halil Avşar, Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Berrin Muslu ve dernek üyeleri katıldı.

“Atalarımızı anıyoruz”

Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Berrin Muslu, yaptığı konuşmada, “1923 yılında imzalanan Lozan Barış Antlaşması gereği gerçekleşen nüfus değişikliği ile 1 milyon 200 bin Rum vatandaş Türkiye’den Yunanistan’a 500 bin Müslüman Türk de Selanik’ten Türkiye’ye geçiş yapmış. Atalarımız 5 Nisan günü Kovela Limanı yani Sedef Koyu’na ilk adımını atmış. Mübadil torunları olarak her yıl 5 Nisan’da buraya gelerek, atalarımızı anıyoruz. Denize çiçeğimizi bırakıyoruz. Ruhları şad olsun.“ dedi.

Kaymakam Avşar, mübadele günün kutlayarak geçtiğimiz hafta sonu derneğin genel kurulunda yeni yönetime seçilen üyelere de hayırlı olsun temennisinde bulundu.

Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay ise yaşayanların kültürlerine sahip çıkmalarının önemini belirterek, “Didim Belediyesi olarak MÜBEV olarak adlandırılan mübadele anı evini yaparak, yapılan mübadeleyi gelecek kuşaklara aktarma noktasında bir adım attık. Yapılması planlanan ilk adım anıtı parkıyla da o zinciri tamamlayacağız.” dedi.

Konuşmaların ardından Didim Kaymakamı Halil Avşar, Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Berrin Muslu ve dernek üyeleri Kovela limanından denize çelenk ve çiçekler bırakarak atalarını yad ettiler.

%d blogcu bunu beğendi: