Mübadelenin 98. yılında mübadiller tek yürek oldu « Mavi Didim Gazetesi

25 Haziran 2021 - 00:17

Mübadelenin 98. yılında mübadiller tek yürek oldu

Mübadelenin 98. yılında mübadiller tek yürek oldu
Son Güncelleme :

28 Ocak 2021 - 18:06

416 views

Mübadelenin 98. yılında mübadiller tek yürek oldu

 

30 Ocak 1923 yılında imzalanan Mübadele Sözleşmesi’nin 98. Yılında Türkiye’nin dört bir yanındaki Mübadele Kuruluşları tek yürek oldu.

Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği, ortak basın açıklamasına katılarak, hazırlanan videoda yer aldı.

Bu yıl ortak açıklama hazırlanan video ile farklı illerdeki Mübadil Derneklerinin Başkanları ve temsilcileri tarafından okunan açıklama ilk olarak, Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Başak Kamacı Budak tarafından okundu.

Dernek Başkanı Budak, videodaki konuşmasına, Türk-yunan nüfus mübadelesinin 98.yılında çok farklı bir dünyadayız cümlesiyle başlayarak “30 Ocak 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ile Yunan Hükümeti arasında imzalanan “Türk topraklarında yerleşmiş Rum Ortodoks dininden Türk uyruklarıyla, Yunan topraklarında yerleşmiş Müslüman dininden Yunan uyruklarının” zorunlu göçünü öngören Mübadele Sözleşmesi ile her iki ülkeden yaklaşık iki milyon insan doğdukları topraklardan ayrılmak zorunda kaldı.” İfadelerini kullandı.

69 Mübadil kuruluşun ortak basın açıklamasında Mübadil atalarını saygıyla anarken, bir yandan da yürütülmekte olan göç politikaları ve Türkiye’de ki dezavantajlı gruplardan olan Roman vatandaşlarla ile ilgili önemli mesajlar verdi.

Ortak açıklama videosuna https://www.youtube.com/watch?v=yJ2PuP2D5Gk linkinden ulaşılabilir.