Millet İttifakı Meclis Üyeleri’nden Ayasofya Camii imamına tepki « Mavi Didim Gazetesi

25 Haziran 2021 - 00:46

Millet İttifakı Meclis Üyeleri’nden Ayasofya Camii imamına tepki

Millet İttifakı Meclis Üyeleri’nden Ayasofya Camii imamına tepki
Son Güncelleme :

02 Haziran 2021 - 16:06

71 views

Millet İttifakı Meclis Üyeleri’nden Ayasofya Camii imamına tepki

Didim Belediye Meclisi 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 20. maddesi gereğince 2 Haziran Çarşamba günü Belediye Başkanlığı Meclis Toplantı Salonunda 2 gündem maddesi dahilinde toplandı.

Oturum Başkanlığını Belediye Başkan Vekili Celalettin Erol üstlenirken, meclis toplantısına CHP’li Ali Çağlar, Tahsin Kurt, Kerim Küsmez ile AKP’li Cemal Engil, Eda Yücel İlhan, Şakir Saruhan, Erdinç Ülker mazeretli olarak katılmadı.

 

“Atatürk’e yönelik bu saldırıları bir kez daha kınıyoruz”

Gündem öncesinde Millet ittifakı grubu adına söz isteyen Belediye Başkan Yardımcısı Ve Meclis Üyesi Yusuf Deveci, Ayasofya Camii’nde düzenlenen bir programda imam Mustafa Demirkan’ın, Mustafa Kemal Atatürk’ü kast ederek kullandığı ifadeleri kınadı. Deveci tarafından yapılan açıklamada “Kurtuluş Savaşımızın başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihi ve kurucu şahsiyetine yönelik özellikle son dönemde artan saldırıları üzüntü, öfke ve milli birliğimiz açısından endişeyle takip ediyoruz.

Bu kapsamda, 28 Mayıs 2021 Cuma günü Ayasofya Camii’nde düzenlenen, devlet erkânının da bulunduğu bir programda, imam Mustafa Demirkan’ın, Mustafa Kemal Atatürk’ü kast ederek kullandığı ifadeleri şiddetle kınıyoruz.

Bu zihniyete ve onun savunucularına şunu hatırlatmak isteriz: Ayasofya’nın bulunduğu İstanbul’u 6 Ekim 1923’te düşman işgalinden kurtaran da, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kuran da Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’tür.

Tarihimizde, İstanbul işgal altındayken, milli mücadeleyi başlatan Mustafa Kemal ve arkadaşlarına “katli vaciptir” diye fetva veren işbirlikçi Dürrizade’ler çıkmışsa da bu zihniyetin karşısında duran, “Her kim ki Mustafa Kemal ve Kuva-yi Milliye aleyhine fetva verip, düşmanlık yapar bilin ki, onların damarlarında kâfir kanı akar” diyen Sütçü İmam’lar vardır.

Atatürk’e yönelik bu saldırıları gerçekleştirerek kendi tarihlerine ihanet edenler, ulusal değerlerimizi hedef almaktadır. Bu mesnetsiz saldırılardan en büyük zararı inancımız görmektedir.

Didim Belediyesi Millet İttifakı Meclis Üyeleri olarak, Atatürk’e yönelik bu saldırıları bir kez daha kınıyor, ortak tarihimize ve değerlerimize karşı ihanet içinde olan bu zihniyetin temsilcilerine karşı hukuki olarak gerekenin yapılmasını talep ediyoruz.” ifadeleri yer aldı.

 

Gündem maddeleri görüşüldü

Gündemin ilk maddesi olan Belediye Meclis İmar Komisyonuna sevk edilen; İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 27.04.2021 tarih ve 1396 sayılı “Trafo Yeri Plan Değişiklikleri” konulu yazısına ilişkin komisyon raporu görüşülerek, oy birliği ile kabul edildi.

 

Gündemin ikinci maddesi olan “Belediye Teşkilat Yönetmeliği Fen İşlerinin Görev, Yetki ve Sorumluluklarının Revize Edilerek Sağlık İşeri Müdürlüğüne Bağlı Cenaze Hizmetlerinin Fen İşleri Müdürlüğüne bağlanması” ” konulu yazısı görüşülerek, Hukuk Komisyonuna sevk edildi.

Komisyona sevk edilen tek olan gündem maddesi meclis toplantısına 15 dakika ara verilerek gerçekleşti. Meclisin ikinci oturumu 15 dakikalık aradan sonra gerçekleşirken, komisyona sevk edilen gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.