Millet İttifakı Meclis Üyeleri, Filistin’e yapılan saldırıyı kınadı « Mavi Didim Gazetesi

23 Haziran 2021 - 03:11

Millet İttifakı Meclis Üyeleri, Filistin’e yapılan saldırıyı kınadı

Millet İttifakı Meclis Üyeleri, Filistin’e yapılan saldırıyı kınadı
Son Güncelleme :

17 Mayıs 2021 - 13:45

95 views

Millet İttifakı Meclis Üyeleri, Filistin’e yapılan saldırıyı kınadı

Didim Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısı 17 Mayıs Pazartesi günü gerçekleşti.  Meclis toplantısına CHP’li Meclis Üyeleri Tahsin Kurt, Ali Çağlar ve Kerim Küsmez, AKP’li Meclis Üyesi Cemal Engil mazeretli olarak katılmadı.

Meclis toplantı öncesi Millet ittifakı meclis üyeleri İsrail’in Filistin’de yaptığı saldırıların ihsan hakkı ihlali olduğuna dair açıklama yapıldı.

Didim Belediye Başkan Yardımcısı ve CHP’li Meclis Üyesi Yusuf Deveci, Filistin’de yaptığı saldırılarla ilgili olarak Millet ittifakı belediye meclis üyelerinin imzasının yer aldığı açıklamayı okudu. Deveci, “Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail’in arife günü başlattığı, çocuklar ve kadınlar dâhil çok sayıda masum Filistinlinin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırılan kınıyoruz. Bayram günlerinde sürdürülen ve Gazze’ye de yöneltilen saldırılar, çok vahim bir boyuta ulaşmıştır. Olaylar sonucu yaralanan ve yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İsrail’in bu saldırıları, en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir.

Filistinlilerin nesiller boyunca yaşadıkları topraklara el konulmasını hedefleyen bu saldırılar, orantısız güç kullanılarak hukuk dışı bir oldu-bitti yaratmaya yöneliktir. İsrail’in bu gayri insani saldırılarını şiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletler’in (BM) saldırıların durdurulması için uluslararası hukuk ve temel insan hakları hukuku çerçevesinde yaptığı çağrıyı destekliyoruz.

Kudüs ve Gazze’de son bir haftadır devam eden İsrail saldırganlığı BM kararlarına aykırı şekilde sürdürülen işgalin ve hukuk tanımazlığın geldiği son aşamayı ibretle gözler önüne sermektedir. Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan dolayı İsrail’in hesap vermesi, suçların sorumlularının tespit edilerek yargılanması ve cezalandırılması için uluslararası toplumun birlikte hareket etme zamanı gelmiştir. Bu çerçevede, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) ivedilikle harekete geçmesini talep ediyor, bu maksatla insana ve yaşam hakkına saygı duyan herkesi sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz. Artık İsrail’e karşı net, güçlü ve etkili bir tavır alınması şarttır. Didim ilçesi Millet ittifakı Meclis Üyeleri olarak, İsrail’in saldırganlığının ve Filistin halkına yaptığı zulmün karşısında durmaya, Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının haklı özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi beyan ederiz.” İfadelerine yer verildi.

Gündem maddeleri görüşüldü

Gündemin ilk maddesinde ise 2020 yılı kesin hesap raporu görüşülerek, Plan ve Bütçe komisyonuna sevk edildi.

Gündemin ikinci maddesinde Sokak hayvanlarının tedavi ve geçici bakım evi bağış hesabının açılması görüşülerek, Plan ve Bütçe komisyonuna sevk edildi.

Gündemin üçüncü maddesinde ise Hisar mahallesi 1148 ada 16 parselin imar planı değişikliği konusu görüşülerek, oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin dördüncü maddesinde ise Parka isim verilmesi konusu görüşülerek, komisyon raporuna göre isim teklifi reddedildi.

Gündemin beşinci maddesinde ise Trafo yeri değişikliği görüşülerek, İmar komisyonuna sevk edilen madde reddedildi.

Gündemin altıncı maddesinde ise İlçe sınırları içerisindeki Pet Shoplarda evcil hayvan satışının yasaklanması konusu görüşülerek, sağlık komisyonuna sevk edildi.

Didim’de ‘Havai Fişek’ kullanımı yasaklandı

Gündemin yedinci maddesinde ise ilçe genelinde havai fişek kullanımının yasaklanması görüşüldü. Konuyla ilgili bilgi veren Belediye başkanı Ahmet Deniz Atabay “İlçemiz sınırları içerisinde yapılacak olan tüm etkinliklerde (düğünlerde, törenlerde, açık hava ortamlarında yapılan tüm etkinliklerde) ekolojik dengeyi bozması, gerek düştüğü yerde yangın çıkarma riskine karşı gerekse de gece atıldığında kuşların karanlıkta yönlerini bulamaması ve ölümlere neden olması sebebi ile havai fişek kullanımının yasaklanması konusu gündem getirdik.” dedi. Madde oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin sekizinci maddesinde ise Fevzi paşa mahallesindeki Oteller önünde plaja isim verilmesi konusu görüşülerek, İmar komisyonuna sevk edildi.

Gündemin dokuzuncu maddesinde olan Balat mahallesinde evi yanan Semra Güngör’ün yanan evinin tamir edilmesi konusu görüşülerek, Plan ve Bütçe komisyonuna sevk edildi.

Gündeme ek olarak onuncu madde olarak kabul edilen Temizlik işlerine araç alımı konusu görüşülerek, oy birliğiyle kabul edildi.