Kurt, “Kadına şiddet ve cinayette 8. sıradayız” « Mavi Didim Gazetesi

17 Haziran 2021 - 20:50

Kurt, “Kadına şiddet ve cinayette 8. sıradayız”

Kurt, “Kadına şiddet ve cinayette 8. sıradayız”
Son Güncelleme :

28 Ocak 2021 - 17:54

563 views

Kurt, “Kadına şiddet ve cinayette 8. sıradayız”

Cumhuriyet Halk Partisi Didim İlçe Kadın Kolları Başkanı Arzu Kurt, yazılı basın açıklaması yaparak, Türkiye’de kadına şiddet ve kadın cinayetlerin her geçen gün artmakta olduğunu belirterek, İstanbul Sözleşmesinin derhal uygulanmasını talep etti.

“Kadınlar, ekonomik krizin bedelini hayatları ile ödüyor”

Kadın Kolları Başkan Kurt, Aydın’ın, Türkiye’de kadına şiddet ve cinayette 8. sırada olduğunu belirterek “Ülkemizde ne yazık ki her gün kadına şiddet ve cinayet haberleri almaya devam ediyoruz. İlçemiz Didim’de bile şiddete uğramış kadın haberleri alıyoruz. Kadınlarımız katlediliyor ve darp edilmeye çalışılıyor. Ülkemizde her gün çocuklar annesiz kalıyor. Acılı anne ve babalar kızlarını toprağa veriyor şiddetler artarak devam ediyor. Yoksulluk kıskacındaki kadınlar şiddete maruz kalıyor ve kadınlar iktidarın çıkmaza soktuğu ekonomik kriz bedelini hayatı ile ödüyor.” dedi.

“Yaptırımların caydırıcılığı olmalı”

Kurt, AKP iktidarında kadına yönelik şiddetin artarak katlandığını ifade ederek, “Ekonomik kriz ve neden olduğu işsizlik her gün yapılan zamlar ve yoksullukta sosyal bozulmalara ve şiddete neden oluyor. Kadına yönelik şiddeti ve cinayeti konuşurken bu gerçekleri unutmamak ve göz arda etmemek gerekiyor. Çünkü işsizlik ve yoksulluk insanların ruh sağlığını etkiliyor. Bir diğer unsur ise cezai yaptırımların caydırıcılığının olmaması, yasalar, kadın haklarını koruyacak biçimde güçlendirilmeli kadına tehditler yakın eylemli olarak değerlendirilmeli. Bu tür tehditler kamu davası olarak kovuşturulmalı. İstanbul sözleşmesi bütün ruhu ve lafzıyla eksiksiz uygulanmalı. Kadın katillerine verilen cezalar üst sınır ömür boyu hapis cezası olarak artırılmalıdır.” dedi.

“İstanbul Sözleşmesi kırmızı çizgimizdir”

Kurt, İstanbul sözleşmesinin 4 ana hedefi olduğunu belirterek sıraladı.

“Birincisi: Kadına karşı şiddetin önlenmesi için devlet tedbir alması gerektiğini işaret eder.

İkincisi: Eğer kadına yönelik şiddet devam ediyorsa o takdirde kadın erkek eşitsizliği sürüyor, devletin kadınları korumak için etkin adımların atılmasını ister. Devlete 6284 sayılı kanunu uygula kadınları aktif ve etkin olarak koru der.

Üçüncü: Şiddet önlenemediyse kadınlara zarar veren erkeklerin adil yargılanması ve cezalandırılması gerektiğini vurgular. Devlete etkin ceza sistemi uygula adaleti sağla demektir.

Dördüncüsü: Son adımda ise sözleşme devlete kadınların daha güçlü bireyler olabilmesi hayatın her alnında yer alabilmesi için çalışmalar yapması gerektiğini işaret etmektedir.

Türkiye cumhuriyetinin altına imza attığı bu sözleşmenin gereklerini yerine getirmekle yükümlü olduğunu İstanbul Sözleşmesi’nin de biz kadınların kırmızı çizgisi olduğunu bir kez daha buradan hatırlatmak isteriz. Kadın hakları ve özgürlüğü sorunu bir insanlık bir uygarlık sorunudur.  Türkiye uygarlaşmaya demokratikleşmeye laik ve sosyal hukuk devleti olmaya kalkınmaya gelişmeye bu sorunu çözmeden devam edemez.” İfadelerine yer verdi.