Kibele, “Umudumuz feminizmde, dayanışmamız kadınlarla” « Mavi Didim Gazetesi

17 Haziran 2021 - 20:12

Kibele, “Umudumuz feminizmde, dayanışmamız kadınlarla”

Kibele, “Umudumuz feminizmde, dayanışmamız kadınlarla”
Son Güncelleme :

09 Mart 2021 - 16:27

238 views

Kibele, “Umudumuz feminizmde, dayanışmamız kadınlarla”

Kibele Kadın Derneği, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü nedeniyle Didim Kent Meydanında bir araya gelerek, basın açıklaması gerçekleştirdi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü nedeniyle gerçekleşen etkinlik, hayatını kaybeden emekçi kız kardeşleri için saygı duruşunda bulunarak başladı.

Kibele Kadın Derneği adına basın açıklamasını Dernek Başkanı Nurhan Kocabıyıkoğlu okudu.

Dernek Başkanı Kocabıyıkoğlu tarafından okunan basın açıklamasında “Şubat’ta eşitsiz aşka da, eşitsiz hayata da hayır demiştik. Bugün Mart’ın en güzel günü. Bugün eşitliğin olmadığı hayata da, yasalara da, ailelere de, anayasaya da, sokaklara da, meclise de, çalışma koşullarına hayırlarımızla buradayız. Özgürlüğümüz için, erkek değil gerçek adalet için, hayatlarımıza sahip çıkmak için bugün buradayız.

Binlerce yıl kadının adının yok sayılmasına karşı buradayız. Utanmadan haykırıyoruz. Evet kadınız ve varız!

Her gün öldürüldüğümüz, her gün her türlü şiddete maruz bırakıldığımız, her alanda irademizin ve seçimlerimizin yok sayıldığı, işimizin elimizden alındığı, hayatlarımızın çalındığı bu ülkede bizler yaşamlarımızı ve haklarımızı savunmak için alanlardayız.

Virüsün yayılmasını önlemek amacıyla evlere kapanmamız kadınlar olarak bizi bir tehlikeden korurken bir başka tehlikeye açık hale getiriyor.

Herkes için güvenli bir alan olması gereken evlerin, kadınlar ve çocuklar için şiddete ve tecavüze maruz kaldıkları alanlar olduğunu biliyoruz. Kadınlara en çok kocası, babası, partneri veya abisi gibi en yakınındaki erkekler şiddet uyguluyorlar. Bunun yanı sıra ev içindeki cinsiyetçi ve eşitsiz iş bölümü, yemek, temizlik ve çocuk bakımı gibi bugünlerde artan iş yükünü tamamen kadınların omuzlarına yüklüyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2021 Ocak ayı raporunu yayımladı. Rapora göre 2021’in ilk ayında 23 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 14 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. Öldürülen 23 kadından 16’sının neden öldürüldüğü tespit edilemedi. Kadınlardan 2’si ekonomik, 5’i ise boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

Kadınlara yaşamı dar eden siyasi iktidarlardır kadınların katilleri. Yıllardır gerici ve muhafazakar politikalarla,6 yaşındaki çocuğun evlenebileceğini veya annelerinin diz üstü etek giymesinden dahi tahrik olunacağını söyleyenlerdir. Kadınlara şunu giyme, bunu giyme, evde otur çalışma,6 tane çocuk doğur deniliyor. Soruyoruz şimdi bu doğurduğumuz çocuklara kim bakacak? Kadınlar ekmek kuyruğundan getirdikleri kuru ekmekle mi büyütecek çocuklarını?

Erkeklerin şiddetine direndiği için, boşanmak istediği için, çalışmak istediği için, bir erkeğin evlilik teklifini reddettiği için, gece sokağa çıkmak istediği için, tecavüze uğrayıp öldürülüyor kadınlar.

Yoksulluk, eşitsizlik, sosyal adaletsizlik, ekonomik kriz ve savaşlar tüm dünyada kadınları erkeklerden daha çok etkilemektedir.. Halen tüm dünya toplumlarında; kadınlar daha az eğitim almakta, erkeklerle aynı işi yaptıkları halde daha az ücret almaktadır. Kadınların ev içi emekleri karşılıksız ve sosyal güvencesiz kalmaya devam etmektedir.

 

İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırıların da giderek arttığına  tanıklık ediyoruz bir süredir. Son yıllarda kadınların kazanılmış haklarına yöneltilen saldırıların hız kesmemesi; bizlere, kadınların özgür ve eşit bireyler olmalarına yönelik öfke ve nefretin boyutunu da gösteriyor.

Biz kadınların en temel hakkımız olan yaşam hakkımızın elimizden alınmasına karşısında söyleyecek sözü bitmedi, bitmeyecek. İnsani olan taleplerimizi net bir şekilde açıklıyoruz:

  1. 6284 Sayılı Yasa etkin uygulanmalıdır.
  2. Kadın katillerine indirimler uygulanmamalı, hafifletici sebepler aranmamalı, caydırıcı cezalar verilmelidir.
  3. Şiddet gören kadınlara mali destek sağlanmalı, kadınların korunması için bütçeden yeterli pay alınmalıdır.
  4. İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması sağlanmalıdır.
  5. Kadın aile kavramına sıkıştırılmaktan kurtulmalı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yerine Kadın bakanlığı kurulmalıdır.

Bu ülkeyi kadınların yaşamla ölüm arasında kaldığı bir cehenneme çevirdiler. Bizler pandemiden önce de çok zor nefes alıyorduk. Artık kadınlar için nefes almak ve yaşayabilmek sadece isyanla mümkün. Umudumuz feminizmde, dayanışmamız kadınlarla.” ifadeleri yer aldı.