Kanunlar her yerde sanki başka uygulanıyor « Mavi Didim Gazetesi

23 Haziran 2021 - 02:16

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Kanunlar her yerde sanki başka uygulanıyor

Kanunlar her yerde sanki başka uygulanıyor
Son Güncelleme :

08 Haziran 2021 - 17:15

137 views

Kanunlar her yerde sanki başka uygulanıyor

Şaka gibi. Şimdi Azizi Nesin hayatta olsaydı bu işe öyle bir yazı döşenirdi ki, ülke kahkahalarla gülerdi. Sakın bana yine başka bir yerden buldun da ahkam kesiyorsun demesin kimse. Yaşayan kişi bizzat ta kendisiyim. Ben bir şekilde başardım ama ya bu ülkenin insanları, okumadan yoksun, yazmakla işi olmayan, sadece birilerinin peşinden giderek aklını hiç kullanmayan, geçmişine saygı duymayan, kaderci insanlar nasıl yapsın. Hele ki şu ekonominin bozuk ve insanların üç kuruşun hesabını yaptığı hastalık günlerinde.

Ben her zaman kadın ve erkek eşitliğini savunan biriyim. Bu bağlamda eşim yaşarken ona yeni aldığım aracımı ortak yaptım. O da bende çok mutluyduk. Bu mutluluk onun vefatında onu benden alırken, ben ise mutsuzlaştım. Devletin bana vatandaş olarak verdiği işlemleri yaparak, şahsım ve çocuklarıma gerekli paylaşımı sağladı. Buraya kadar her şey doğru. Kanunlar bizim için çıktığını iyi bilenlerdenim.

Yaşadığım şehirden uzakta dinlencedeyim. Bu yalnızlık ise bana zevk yerine hüzün kattığını biliyorum. Fakat yaşamanın da doğal bir olay olduğundan haberi olanlardanım. Aracımın muayenesi günü yaklaşmıştı. Bunu şuanda bulunduğum ve başka illerdeki sigortacı dostlarıma danışarak, devletin istediği zorunlu trafik sigortasını yaptırarak aracımı muayeneye hazırlamak neticesinde çalışmaya başladım. Bana dedikleri aynen şuydu; ilk olarak önceden aklımda kaldığından trafik müdürlüğüne uğradım ve bundan sonra ruhsat yenileme işlerinin noter tarafından yapılacağı söylendi. Sigortacı dostlarım ise bir kısmı ilk defa notere giderek ruhsatını yenileyeceksin dediler. Bir başkaları ise hayır sakın ha, böyle bir şey olamaz. İlk olarak muayeneyi yaptıracaksın, sonra intikal için notere gideceksin dediler. Pardon sizce hangisi doğru. Yani vatandaş bunu nasıl yapacak? Aracını düştüğü sıkıntıdan kurtarmak için bence benzin döküp yakmalıydı. İnsanlara biraz acıyın lütfen.

Peşine baktım ki durum olacak gibi değil, yaşadığım şehirdeki kendi noterimi arayarak ondan yardım talep ettim. Aslında sıkıntı olmadığını ve işlerin yürüme detayını bana anlattı ve komşusu olan sigortacıya beni gönderdi. Ona teşekkür ediyorum. Benim adıma yeni bir sigorta kesti. Ondan sonra Tüvtürk’ten cebimi delen ve aşırı fahiş fiyatlı olan muayenem geçti. Daha sonra notere giderek intikali yaptırdım. Bu kadar basitti. İşin basit olmayan yanı ise herkesin ayrı kafadan konuşmasıydı. Bir de yol masrafı, otoyola ödenen onca haksız paralar, yeme içme ve diğer giderlerle cebimi oydular. Yazık bu paraları helal etmiyorum. Sigortacım ve noter hariç. Kanun ve kararnameler ülke genelinde eşit ve herkese aynı uygulanır diye biliyorum.