Kakma aşı mı yarma aşı mı « Mavi Didim Gazetesi

25 Haziran 2021 - 00:07

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Kakma aşı mı yarma aşı mı

Kakma aşı mı yarma aşı mı
Son Güncelleme :

06 Ocak 2021 - 16:50

428 views

Kakma aşı mı yarma aşı mı

Hiç unutmam. Daha önceki yıllarda yaşadığımız bir bulaşıcı hastalık nedeniyle yaşadığımız sıkıntılı günler aklıma geldi. Deli dana ve diğerleriyle uğraşırken, devletin diretmeleri bazı reklamları beraberinde getirmişti. Herkesin aşı olma zorunluluğunu ortaya koymak amacıyla kamu spotları oluşturularak, herkesin bir an önce aşı olmasını sağlamak için bir çok sanatçı ve halka mal olmuş kişiler reklam aracı olarak kullanıldı. Bunlardan biri de, değerli insan hepimizin bildiği Metin Akpınar’dır.

Sayın Akpınar ne diyordu hatırlayın. Kakma aşımı yarma aşımı. Biz şimdi hangisini yaptıracağız diye aklıma bir hinlik geldi. İşin şakası bir yana, hakikaten bize ne zaman sıra gelecek diye düşünmeye başlayanlardanım. Dostlarım bana arada bir ulaşarak soruyorlar. “Ya dostum, aşı geldiğinde ne yapacaksın? Olacak mısın? Yoksa düşüncen nedir? Neden böyle düşünüyorsun” diye sorduklarında onlara tek bir cevap veriyorum.

“Başka bir şansı olan varsa buraya yazsın ve herkes ondan ibret alsın. Şimdi biri diyor ki, bu aşı Çin’den gelecekmiş. Diğeri diyor ki, bana göre en büyük devletlerden biri olan Almanya’da üretilen aşı vurulmazsa ben yaptırmam. Bir başkası en büyük dünya ülkesi ABD, Burada üretilen aşı olmazsa benim işim olmaz. Güleriz ağlanacak zavallı halimize. Sen kardeşim aşıyı buldun da şimdi neresi olacağını düşünüyorsun. Bence bu yanlış bir düşünce.

Bu aşıyı, ortaokul diplomasıyla, köyündeki arazisinin içine yaptığı barakadan ahırın içinde ürettiği bir eriyik değil. Bu aşıyı kim üretirse üretsin, adının başındaki unvanda bilim insanı yazıyor. Dünyada hangi ülkeye giderseniz gidin, Afrika ülkesi de dahil buna, bir bilim insanı bir şeyi icat ederken bile dünya literatürlerindeki yerini alırlar. Dünya çapındaki dergi ve yayınlarda adı geçer. Buralardan her durumda inceleme alırlar. Bunun dışında ise, bir bilim insanı, hangi kıtada olursa olsun, dünyanın gelişmiş ülkelerinde mutlaka ya orada eğitim almış, ya da bir makalesi kesin burada kabul görmüştür. Daha değişiğini söylemek istiyorum. Çin, şu anda dünyanın en hızlı gelişen bir ülkesidir. Ekonomik açıdan dünya gelişmiş devletlerine sıkıntı yaratacağı görüşüyle de başta ABD olmak üzere çıkarlar doğrultusunda kötülenmekte olduğunu bilmek herkesin görevidir diye düşünüyorum. Üstelik ölümün kol gezdiği bir zamanda. Bunu da geçeyim ve başka bir not ile size anlatayım. Dünya da kaç ülke mevcuttur, uzaya uzay aracı yollayarak, aya inebilen. Oradan parça ve numuneler alarak dönen. Toplamda ya dört veya beş ülke var diye biliyorum. Başarı oranı ise sadece üç. Biri de Çin. Beyler ben kakma aşı olma niyetindeyim. Sizi bilemem. Nereden aşı bulunur da bana gel denildiğinde onu yaptıracağım. İsteyen yarma aşıyı da yaptırabilir. Ben geçen sene birkaç ağaca yaptırdım ama tutmadı.