Kadın hakları nerede kaldı « Mavi Didim Gazetesi

22 Haziran 2021 - 08:10

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Kadın hakları nerede kaldı

Kadın hakları nerede kaldı
Son Güncelleme :

02 Mart 2021 - 19:36

526 views

Kadın hakları nerede kaldı

Hani kadınlarımızın hakları nereye gitti. Her seçim öncesinde kadınlara güzel sözlerle oy isteyen, kadınlara iltifat yağdıranlar şimdi neredeler. Benim hatırladığım kadarıyla neredeyse bir yıl oldu. Son verilen söz ile gelinen gün arasında her gün titizlikle belki bu söz karşıma çıkar ve mutlu olurum diye gözlemlesem de, ne yazık ki karşıma bir türlü çıkmıyor.

Bir zamanlar bu ülkenin kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk iyi ki devrimleri yaparak, kadınlara birçok haklarını vermişti. Şimdi devrim deyince yine birileri bana yafta atacak diye düşünüyorum. Kısaca size bir anımı anlatarak bu konuya değineyim.

Davet edildiğim bir söyleşime gitmiştim. Henüz programın başlamasına bir saat falan zaman vardı. Dışarıda salona gelen kişilere hoş geldin diyen yöneticilerle birlikte bir elime tutuşturdukları çay, diğeri ile onlarla tokalaştığım sırada, içeriye girmekte tereddüt eden bir zat ile göz göze geldik. Asılı afişe baktı ve tekrar bana döndü. Bu kişiyi bir yerden tanıyorum havasında tekrar afişe bakınca sonunda uyandı ve bana bu siz siniz. Hoş geldiniz demişti. İçeriye girerek lobideki açılan standın üzerindeki kitaplarıma şöyle bir bakarak, eli yanacakmış edasıyla birden geri çekildi. Daha sonra göz ucuyla gördüğüm kadarıyla yanıma doğru geliyordu. Bana yanaşarak, Atatürk kitabınız güzel ama adı pek iyi olmamış dedi. Farklı olsaydı bir tane alacaktım diye de ilave etti. Hangisi olduğunu sorduğumda “Atatürk Devrimlerine Bakış” isimli kitabımı gösterdi bana. Neden isme takıldınız diye sorduğumda, Devrim kelimesi hiç olmamış dediğinde kendisine bu kelimeyi sordum ama bilmiyordu. Kendisine Devrim kelimesinin yenilik ve değişim olduğunu anlattım ama bir türlü ikna edememiştim. Atatürk’ü anlamak çok önemli. Günümüzde onun devrimleri içinde yer alan kadın haklarını sen kabul etmeyeceksin, peşine Atatürk’ü seviyorum diyeceksin. Bunun adı sevmek değil, seviyor gibi görünmektir.

Biz gerçek sevgiyi ve karşımızdakine ne zaman saygıyı duyacağımız zaman gelince işte o zaman kadın haklarını ancak anlayacağız. Yoksa bu düşünceyle bir taraftan kadına verilecek hakları alkışlarken, bir taraftan şiddet uygulayanlara sesimizi çıkarmazsak, bu işin arkası gelmez. Unutmadık ve unutmayacağız.