İstanbul sözleşmesi boşuna mı imzalandı « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 22:58

Erol Yıldız

Erol Yıldız

İstanbul sözleşmesi boşuna mı imzalandı

İstanbul sözleşmesi boşuna mı imzalandı
Son Güncelleme :

05 Ocak 2021 - 13:48

401 views

İstanbul sözleşmesi boşuna mı imzalandı

İstanbul sözleşmesi boşuna mı imzalandı; Artık yetti denilecek düzeye geldi. Bir erkek olarak bu ülkede yaşanan  kadın cinayetlerine utanıyorum. Her gün bir cinayet haberi içimizi kanatıyor. Bu işin çözümü başta beyinde bitiyor diye düşünüyorum. Beyin çok önemli. Beyinde bu konuyu düşünmek demek, ilk defa herkesi dokuz ay on gün karnında taşıdıktan sonra onu doğuran anasına saygı demektir. Bu iş çığırından çıktığına göre, kimsenin anasına saygısı bile kalmadığının göstergesi.

Memleketin büyük bölümü İstanbul sözleşmesinin ne olduğunu bile bilmiyor. Ortada bir sözleşmedir gidiyor ama, ne işe yaradığını hatta bu işin sadece Avrupalı olabilmenin verdiği düşüncenin içine saklanan bir olgu gibi görülüyor. Biz bazı konuları AB normlarına taşıyalım fakat bu iş fiiliyat ile tam ters bir düşüncedir anlamına geliyor. Yeter artık diyorum.

İstanbul sözleşmesi, 2011 yılında İstanbul’a gelen kırk beş ülke ve AB’ye kayıtlı ülkelerin imzaladığı ve 2014 yılında ise yürürlüğe girdiği bir sözleşmedir. Amacı ise, ciddi anlamda değer kazandıysa, kadınların, her türlü şiddete karşı korumak ve kadınlarımıza yönelik ile ev içi şiddetin önlenmesi ve ortadan kaldırılması amacını taşıyor. Bu sözleşme kadına karşı şiddet konusundaki bağlayıcılığa sahip uluslararası ilk sözleşmedir. Önemli olan imza atmak değil, kadına yapılacak olan şiddeti azaltacak acil önlemleri ortaya koymaktır.

Burada icraat ve düşüncenin tamamen ayrıldığını ortaya koyuyor. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre, kadın hakları belirlenmiştir. Ne yazık ki, bu yasaları kabul etmeyen ve kadının yaşam haklarını bağnazlıkla kabullenmemekte ısrarcı bazı zihniyetlerin düşüncelerinin eseri olduğu açıkça ortada bence. Peki bundan sonra ne olacak diye sormak gerekirse, bence pek bir şey olacağını sanmıyorum. Bu güne kadar yaşanan tüm cinayetlerin ardından içeriye girip ceza alanlar, iyi niyet göstergesi sonucunda cezası bile hafiflediğini görüyoruz. Yazık değil mi? Biri kalkacak bir kadını yakacak, biri gelecek parçalara ayıracak, diğeri varile beton atarak katledecek. Bu resmen bir canilik, Bu sözleşmeye uymamak ise kadına hakarettir. Hadi neyse de, kadına yaşatılan bu şiddeti kınayan kadınlara polis neden müdahale eder, ben bunu hiç anlayamadım.