İRAP kapsamında 1. çalıştay gerçekleştirildi « Mavi Didim Gazetesi

25 Haziran 2021 - 01:37

İRAP kapsamında 1. çalıştay gerçekleştirildi

İRAP kapsamında 1. çalıştay gerçekleştirildi
Son Güncelleme :

19 Nisan 2021 - 9:55

273 views

İRAP kapsamında 1. çalıştay gerçekleştirildi

Aydın Afad İl Müdürlüğü yönlendiriminde, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Başkanı             Hasan Kuru, Meslek Odaları, Kamu Kurum ve kuruluşları, Belediye ve Özel kurum temsilcilerinin katılımıyla İRAP (İl Afet Risk Azaltma Planı) kapsamında 1.çalıştayı gerçekleştirildi.

Çalıştay kapsamında bilgi ve değerlendirmelerde bulunan Hasan Kuru, Afet risklerini azaltmak ve afetlere karşı daha dayanıklı hale gelmek amacıyla; Aydın kentinin güçlü ve zayıf yönleri ile fırsat ve tehditlerin neler olduğuna dair tablolar hazırlanmıştır. Çok kapsamlı bir şekilde hazırlanan tablolarda, Deprem afeti ve ikincil etkileri açısından kentimizin güçlü, zayıf yönleri, fırsatlar ve tehditleri kurumsal kapasite, görev alanı ve mevzuat dikkate alınarak ortaya konduğunu belirtti.

Deprem Çalıştayı kapsamında, geçmiş afetler ve gelecekte yaşanabilecek tahmini ve/veya beklenmeyen olaylarla ilgili senaryolar oluşturuldu. Oluşturulan senaryolar dahilinde olayın afete dönüşme nedenleri ve tetikleyici unsurları, afetin etki alanları ve oluşturulan göstergelere dayalı çeşitli etkiler ortaya konulup değerlendirildi. Oluşturulan senaryo ve etki alanlarına göre Yapısal Önlemler ve Yapısal Olmayan Önlemler ortaya konuldu.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Başkanı Hasan Kuru, yıl içerisinde yapılacak ve çalışmaların devamı niteliğinde olacak çalıştaylara da en üst düzeyde katkı koyacaklarını belirterek, “Kamusal sorumluluk çerçevesinde kentimize ve halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Çalıştay sonunda, Bakanlık nezdinde, Aydın Valiliği ve Aydın Afad İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde yapılan ve yılsonuna kadar yapılacak çalışmalar için emeği geçen ve katkı koyan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür edildi.

Çalıştay, önümüzdeki günlerde sel- taşkın ve heyelan – Kütle Hareketleri masaları ile devam edecek.