İlçe protokolü ve yerel basın yeniden bir arada « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 22:08

İlçe protokolü ve yerel basın yeniden bir arada

İlçe protokolü ve yerel basın yeniden bir arada
Son Güncelleme :

16 Mart 2021 - 11:29

281 views

Didim İlçe protokolü ve yerel basın yeniden bir arada

Didim İlçe protokolü ve yerel basının temsilcileri tarafından her ay düzenlenen kahvaltılı toplantılar, pandemi nedeniyle verilen aranın ardından yeniden başladı.

Didim’de yayın yapan Rehber Gazetesi ev sahipliğinde gerçekleşen kahvaltıya Didim Kaymakamı Halil Avşar, Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, İlçe Emniyet Müdürü Yunus Dinç, İlçe Jandarma Komutanı Onur Çark, Didim İlçe Sağlık Müdürü Oben Döndü, Didim İlçe Tarım ve Orman Müdürü Alamettin Hatipoğlu, Didim Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ergun Korkmaz, Didim Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bahri Yaba ve basın mensupları katıldı.

“Vaka sayılarının ortalamasını Didim düşüyor”

Kahvaltı sonrası konuşan Didim Kaymakamı Halil Avşar, katılan basın mensupların ve daire amirlerine teşekkür ederek, Didim’de koronavirüs tablosu hakkında bilgi verdi. Kaymakam Avşar, “Koronovirüs sürecinde tedbiri elden bırakmayan sağlık çalışanlarına ve Didim halkı çok teşekkür ediyorum. Didimliler duyarlı davranıyor. Didim’de vaka sayısı yok denecek kadar az ama rehavete kapılmadan, tedbiri elden bırakmamalıyız. Aydın’da ki vaka sayılarının ortalamasını Didim düşüyor. Didim’de vaka sayılarının az olmasının nedenleri arasında, Didim halkına sürekli teşekkür etmemizin sebebi: halkımız gerçekten çok duyarlı davranıyor. Özellikle sosyoekonomik olarak bireysel ailelerin fazla olduğu için gidiş gelişler çok olmuyor. Denetimlerinizin çok sıkı olması, esnafında duyarlı olması ve özellikle Didim’in havasının çok temiz olması bu süreçte vaka sayılarının az bir düzeyde kalmasına etken oldu. Geçtiğimiz yıl mart ayından itibaren sağlık çalışanlarımız çok iyi çalıştı. Katkı sunabilecek birçok etken var ama en önemlisi Didim halkının duyarlı olmasıdır.

“1 milyon 560 bin 998 TL idari para cezası”

Avşar, ayrıca 2020 yılı Mart ayından etkisini gösteren koronavirüs salgını sürecinden bugüne kadar yapılan pandemi denetimleri hakkında bilgilendirme yaptı. Avşar, maske, mesafe ve sokağa çıkma yasağına uymayan bin 141 kişiye 1 milyon 560 bin 998 TL idari para cezası kesildiğini açıkladı.

“Herkesin katkısıyla bugünlere geldik”

İlçe Sağlık Müdürü Oben Döndü, “Didim ilçesi koronavirüs sürecinden itibaren çok güzel ilerlemeler kaydetti. Didim’de iyi bir filyasyon ekibi, hastanede iyi bir tedavi ekibi, kolluk kuvvetlerimizin denetim mekanizması gibi mevcut olan etmenler Didim’de vaka sayısının düşük olması nedenleri arasındadır. Didim’de vatandaşın bilinç düzeyinin yüksek olması bizlerin işleri rahatlatan faktörler arasında. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Herkesin katkısıyla bugünlere geldik.” dedi.

Denetimlerin çok faydası var

İlçe Emniyet Müdürü Yunus Dinç, HES kodu uygulaması ile şehir giriş çıkışlarında ciddi bir çaba sarf ettiklerini belirterek, “Bu süreçte denetimlerin çok büyük faydası olduğu için başarılı oluyoruz.” dedi.  Dinç, 2020 yılını güvenlik açısından değerlendirerek, “Çalışarak, araştırarak rakamlar çoğalır. Uyuşturucu konusunda kimseye göz açtırmıyoruz. Cezai işlem uygulayıp ve adli mercilere sevk ediyoruz.  Kişilere, mala ve devlete karşı işlenen suçlarda geçtiğimiz 2019 yılına göre düşme var. Açıktan hırsızlık, motosiklet hırsızlığı gibi suçlarda yüzde 50 evde hırsızlık olaylarında ise yüzde 5’lik düşüş var. Olay yeri inceleme ekiplerimiz çok hassas ve güzel çalışıyor. Bu tür suçlarda polis ve polis ekipleri yeterli olmuyor. Güvenlik sistemi ve kameraların çok büyük faydası var. Olayların büyük bir bölümü bu kameralar sayesinde çözülüyor. “dedi.

“Didim’e yakışır bir yer kazandırmamız lazım”

İlçedeki yatırımlara yönelik gelen sorulara cevap veren İlçe Kaymakamı Halil Avşar, “Adliye binasıyla ilgili olarak sayın vekilimizin açıklamalarından sonra bizlerin de edindiğimiz bilgi şu şekilde; mevcut adliye binasının içindeki boş kalan bölüm mimari olarak tasarlanmasının ardından projelendirilerek hakim ve savcılarımız için fiziki olarak düzenlenecek. Yeni Kaymakamlık binasının yapımı 2020 yılı yatırım programında ama asıl sorunumuz Altınkum Polis Karakolu. Bu binanın fiziki yapısı yetersiz ve buraya Didim’e yakışır bir yer kazandırmamız lazım.” dedi.