Hıfzıssıhha olsaydı şimdi göbek atıyorduk « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 22:32

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Hıfzıssıhha olsaydı şimdi göbek atıyorduk

Hıfzıssıhha olsaydı şimdi göbek atıyorduk
Son Güncelleme :

18 Aralık 2020 - 9:43

289 views

Hıfzıssıhha olsaydı şimdi göbek atıyorduk

Milletin derdine bak sen. 2020 yılından sanki bir medet uman ülkeyiz de, sadece aşı olalım mı olmayalım mı derdine düştük. Bu sözün edilmesi bile bana göre züldür. Keşke aşı kişi sayışana göre gelse de, herkes olabilse. Bana deseler ki sen ne düşünüyorsun. Anında gönüllü olarak aşı yaptırmaya hazır olduğumu haykırırdım. Bilmeyenlere söylemekte yarar var. Hani bulmacalarda hep karşımıza çıkar. Üç harfli kelime ve hastalık eriyiği diye sorulur. Bu üç harfli kelimedeki o aşı bakkal Mehmet efendiye mal üreten peynirciden gelmiyor. Dünyanın neresinde olursa olsun, bilim insanı her yerde bilim insanıdır. Hatta daha net söylemek gerekirse, Afrika’da yaşamakta olan bir bilim adamı bile, ya gelişmiş ülkelere giderek, ya da oradan gelen bilimsel dokümantasyonları takip ederek kendisini geliştirir. Ben aşının iyi kötü değerlendirilmesi yönünden ziyade aşının hayat kurtaracağını düşünüyorum. Asıl beni üzen konu başka.

Özellikle dil uzatanlara bu sözüm. Günümüzde covid19 nedeniyle yaşama savaşı verip, halen Atatürk’e dil uzatanlara sözüm. Dönemin Sağlık Bakanı Refik Saydam’a verdiği talimatla 1928 yılında kurulan ve dünyanın gelişmiş ve gelişmemiş tüm ülkelerini hayret içinde bırakan Hıfzıssıhha, bu gelişmiş ülkelerden önce bulaşıcı hastalıklara karşı aşı geliştiren bir kurumumuzdu. Dünyamız 2020 yılında yaşadığı bu amansız hastalığa ilk defa boyun eğmiyor. Daha önce çok sayıda hastalığın yayıldığı dönemlerde bile, bahsi geçen bu kurumumuz sayesinde bir çok ülkenin çaresi olarak onlara aşı üretmiş ve başarı sağlamış bir kurumdu. Bu gün parasını vermiş olsak da halen istediğimiz miktarda aşıyı temin etmedeki gecikmeleri yaşatan Çin bile bizden aşı aldığı dönemleri, bu dil uzatanlar hayatlarında doğruları okumadıkları için elbette bilmiyorlar. Onların günahını ise çocukları ve torunları şimdi çekmekteler.
Kanun Hükmünde Kararname ile AKP Hükümeti tarafından 2011 yılında kapatma kararı alındıktan sonra, biz artık aşımızı üretemez olduk. Aslında 2004 yılında aşı üretme konusu iptal edilmişti. Keşke şimdi bu kapatma olmasaydı diye düşünenlerdenim. Keşke bu kurum kalmış olsaydı ve kendi bilim insanlarımız kendi aşımızı üreterek, hem ülkemize hem de insanlık alemine bu hastalıktan kurtulmak için çaba harcasaydı diye düşünüyorum. Düşündükçe de kendimden insanlığımdan utanıyorum. İnanıyorum ki, bu ülke eğer bu kurumumuz kapanmasaydı şu ana kadar biz çoktan aşımızı üretmiş ve herkese yaptırmış olacaktık. Nereden nereye geldiğimizi anlatabildimse ne mutlu bana.