Her yer üç harflilerle doldu « Mavi Didim Gazetesi

15 Mayıs 2021 - 08:18
Erol Yıldız

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Her yer üç harflilerle doldu

Her yer üç harflilerle doldu
Son Güncelleme :

19 Mart 2021 - 18:50

333 views

Her yer üç harflilerle doldu

Bugün için ben iktidara yakın olan insanlardan yana olacağım. Sakın ha yanlış anlamayın. Ben asla kalemimi satmam. Bu güne kadar hep ortadan yazdım. Bu sefer onların heba edildiği haklarını anlatacağım. Devletin kendi kurumundan elde ettiğim bir istatistikte, sol ve sağ oyların dağılımında en fazla oylar nereye gidiyor diye yapılan karşılaştırmada, kırsal kesimin neredeyse büyük kısmı AKP’ye yani iktidar partisine gitmiş. Diğer kısım ise, yani şehirde olanların daha çok sahil kesimleri ve büyük şehirler sola oy kullanmış. Ben demiyorum böyle diyorlar.

Kırsal kesimdeki vatandaş bakın nelerle uğraşmışlar. Büyük bölümü tarımla ve hayvancılıkla uğraş vermiş. Bu uğraşın içinde fındığından zeytinine, narenciyesinden kuru gıdasına kadar ne varsa hepsini üretmeye ve geçimini sağlamaya çalışmıştır. Elde ettiği para ile kıt kanaat geçinerek, bir yandan da çocuklarının geleceği için gerekli olan eğitimlerini sağlamıştır. Onları besleyerek, sınavdan sınava sokarak, bankalardan aldığı kredilerle tarlasını borç içinde ekerek, piyasada satıp, çocuğunun geleceği için harcamıştır.

2011 ile 2015 yılları arasında da aynı bu sıkıntılı mücadelenin ardından bir çok insan, diğerleri gibi çocuğunu sınavlara hazırlayarak geleceklerini hazırlamaya gayret göstermiştir. Ortalama iki milyon genç, kız ve erkek yapılan sınavlarda sınava girmiştir. Bu senede iki milyon öğrencinin toplamda o0n milyon olduğu matematiksel olarak ortadadır. Sınav sorularının satıldığını itiraf eden bir kişi, ortalama on bin kişinin hakkını yediği bir gerçektir.

Benim rahmetli anneannem, cin ve peri derken bana çok kızardı. “Sus oğlum çarpılırsın. Üç harfli diye söyle” derdi. Bu üç harfliler şimdi yerini bıraktı ve bunca ikazlara rağmen, uyarılara rağmen, asıl üç harfliler biziz diyerek, milleti kandırdılar. Haklarını yediler. YKS, AYT, YDT, YGS, LYS, YKS ve daha birçoğu. Şimdi bunun neresinde Müslümanlık. Hangi dinde var böyle bir hak yemek. Hangi kişi bu hakkını yediklerinin haklarını karşılama gücünde. Burada ne utanmak var ne sıkılmak. Kendi fikirleriyle söylemek gerekirse, kul hakkını yiyerek öteye gitmek var. Merak ediyorum canları nasıl çıkacak.