Hazır beton ve sıva fiyatlarına çözüm için bir araya gelindi « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 22:42

Hazır beton ve sıva fiyatlarına çözüm için bir araya gelindi

Hazır beton ve sıva fiyatlarına çözüm için bir araya gelindi
Son Güncelleme :

14 Nisan 2021 - 7:10

332 views

Hazır beton ve sıva fiyatlarına çözüm için bir araya gelindi

Geçtiğimiz günlerde Didim Ticaret Odası inşaat, mühendislik ve emlak sektöründe faaliyet gösteren üyelerinin katılımıyla hazır beton ve hazır sıva fiyatlarındaki yükselme konusunda internet üzerinden yapılan değerlendirme toplantısı sonrası 13 Nisan Salı günü Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezinde tarafların bir araya geldiği yüz yüze bir toplantı yapıldı.

Toplantının açılışında Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş yaptığı konuşmada; “Geçtiğimiz günlerde yaptığımız webinar toplantıda Beton üreticileri ile müteahhit arkadaşlarımızın yüz yüze görüşmesinin daha uygun olduğunu kararlaştırarak bugünkü toplantıda bir araya gelmek üzere tüm arkadaşları aradım. Hazır beton ve hazır sıva üretici firması sahibi arkadaşları toplantıya dahil ettik. Aydın ilçeleri ve yakın çevredeki beton fiyatları hakkında bir araştırma yaptık. Buna ilişkin bir liste hazırladık. Değişik fiyatlar var ama en yüksek fiyat bizim ilçemizde, ancak ilçelerde tek fiyat var. Mesela Söke’de tüm firmalarda fiyat aynı, Nazilli’de fiyat aynı yani aynı merkezlerde fiyat birliği var. Ülkede piyasa koşullarında hepimizin bildiği gibi girdi fiyatları artıyor. İlçemizde inşaat yapan arkadaşlarımızın ilçe dışından beton getirme şansı yok. Teknik olarak mı yok, yoksa başka nedenlerle mi yok? Bunu bilemiyorum. Bütün ilçelerdeki beton fiyat farkının nedeni çimento fiyatları mıdır? Başka sebepler mi vardır? Bu toplantıyı tekrarlama sebebimiz beton firmalarının da kendilerini ifade edebilmeleri konu hakkında bizleri bilgilendirmeleri konusunda görüş birliğine varmış olmamızdır.” dedi.

Toplantıya katılan firma yetkilileri hazır beton fiyatlarının çimentoya gelen zamdan ve mıcır fiyatlarının fazlalığını ifade ederek açıklamada bulundu.

Didim’de hizmet veren bir firma yetkilisi; “Zam geçiş sürecinde müşterilerimizi arayarak çimentoya gelen bir zam var. Eğer betona ihtiyacınız var ise devam eden inşaatınız varsa gelin eski fiyat üzerinden bağlantınızı yapın diye çağrıda bulunduk. Fiyat konusunda bizim en büyük problemimiz nakliye.. Manisa’nın Soma ilçesinden 300 km öteden çimento getiriyoruz. Çimento bulmakta zorlanıyoruz.” dedi.

Didim’de hizmet veren bir diğer firma yetkilisi, “ Çimento fiyatlarında 6 aylık süreçte yüzde yüz otuz artış gerçekleşti. Mıcır fiyatları da nakliyesi ile birlikte bize en yakın ilçeye göre farklılık gösteriyor. Yine çevre ilçelerde satılan hazır beton tonajı bizim satışımızın yüzde yüzünden fazla.. Dolayısıyla işletme maliyetlerimiz daha fazla birim fiyata etki ediyor. “ dedi.