Halk Eğitim Merkezi hünerlerini sergiledi « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 22:53

Halk Eğitim Merkezi hünerlerini sergiledi

Halk Eğitim Merkezi hünerlerini sergiledi
Son Güncelleme :

04 Haziran 2021 - 17:09

112 views

Halk Eğitim Merkezi hünerlerini sergiledi

Didim Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Hayat Boyu Öğrenmenin 2021 Yılı yıl sonu sergisini açtı. Sergiye İlçe Kaymakamı Halil Avşar, İlçe Garnizon Komutanı Çetin Gülseven Cumhuriyet Başsavcısı Mehemt Emin Çıplak, İlçe Jandarma Komutanı Onur Çark, İlçe Emniyet Müdürü Yunus Dinç, Halk Eğitim Müdürü Nuri Öner, bazı siyasi parti ve STK temsilcileri katıldı.

“Bu yıl 240 kurs açabildik”

Sergi, Halk Eğitim Merkezi binasında gerçekleşirken, açılış öncesi konuşma yapan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Nuri Öner, 1 buçuk yıldır pandemi nedeniyle yarı zamanlı eğitimler ve açılan ve kapanan eğitim süreçlerinde etkilendiğini belirterek, “Pandemiden önce 600 kursumuz varken bu yıl 240 kurs açabildik. Toplamda 4 bin öğrencimize kurs verdik. Sergilenen ürünlerimizde geçtiğimiz yıllara oranlara 5’te biri kadar oldu. Pandemiden kaynaklı öğrenci sayılarımızda da düşüş oldu. Yaz okulu ve hijyen eğitimlerimiz yaz sezonu boyunca devam edecek.” dedi.

“Stant tahsisleri talep etmekteyiz”

Öner, konuşmasında “Örgün eğitimin zamanla sınırlandırıldığı dünyamız ve günümüz Türkiye’sinde eğitimin sürdürülebilir bileşenle desteklenerek beşikten mezara yani hayat boyu devam etmesi artık kaçınılmazdır. Kurumumuz başta ilçemiz sakinlerinin kültürel ve hobi kurslardan desteğine ihtiyaç duyan tüm kurumlara ve turizmin ihtiyacı hayat boyu öğrenme genel müdürlüğümüzün ve ülkemiz eğitimimizin olmazsa olmazlarından olan yaygın eğitimin başka bir deyişle olan ara insan gücü eğitimine okullar hayat olsun projesi kapsamında tüm okullarımıza ve öğrencilerimize yabancı dil eğitiminden her türlü kültürel destek eğitimlerine sportif faaliyetlerden basketboldan futbola tekvandodan okçuluğa jimnastiğe kadar eğitimlerimiz devam etmektedir. Okuma yazma kurslarımız ilçemizde konuk olarak bulunan yabancı misafirlerimize Türkçemizi öğretmek içinde kurslarımız devam etmektedir. Ayrıca kısıtlamalar ve il ilçe hıfzıssıhha kararları doğrultusunda bu yazda yaz okullarımızla başta yüzme ve diğer spor branşlarıyla yabancı dil eğitimleri ile ilçemiz öğrencilerine destek olmaya devam edecektir. Bu süreçte ev kadınlarımıza beceri eğitimleri kapsamında birçok alanda yeterlilik geliştirme kursları açılmış ve devam etmektedir. Kadınlarımızın ürettikleri bu mal ve mamullerin ilçemiz belediyesince düzenlenecek stant ve satış reyonlarından da kurum olarak sadece kursiyerlerimizin belirli bir sıra ve disiplin içinde faydalanabilmeleri için stant tahsisleri talep etmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

Yabancı kursiyerlere sertifika

Öner’in konuşmasının ardından ilçe protokolü tarafından serginin açılış kurdelesi kesilerek, sergi alanı gezildi. Serginin sonunda Didim’de ikamet eden yabancı kursiyerlere İlçe Kaymakamı Halil Avşar ve İlçe Garnizon Komutanı Çetin Gülseven tarafından sertifikaları takdim edildi.