GÜNLER GEÇİYOR « Mavi Didim Gazetesi

17 Haziran 2021 - 03:17

GÜNLER GEÇİYOR

GÜNLER GEÇİYOR
Son Güncelleme :

25 Ocak 2021 - 16:01

472 views

GÜNLER GEÇİYOR

Tüketilirken, insanların tüketilişine tanık oluyoruz. Ve onlar, insan tüketen bir yolda ilerlemeye devam ediyorlar!

Hiçbir zaman tek başına olmadılar. Hep ortakları oldu. Yola devam ederken, yolda bulduklarını   yanlarına aldılar. Öte yandan, birlikte yola çıktıklarını ve sonradan bünyeye kattıklarını da ayıklamaya devam ettiler. Kullanıp da posasını çıkardıklarını, derhal çöpe atmaktan kaçınmadılar. Şimdi yanlarında olanlar, koşulsuz olarak onlara hizmet edenlerdir. Onlara kazandıranlar, kazandırmayı sürdürdükleri sürece birlikte olacaklarını bilmekteler. Biat, liyakatin yerini aldı. Takdir, kurumların ve yasaların önüne geçti. Seçilmişlerin yerini atanmışlar almaya başladı ve temsil değerini yitirdi.

Yaptıkları şeylerin hepsi önceden planlanmış olan şeyler değil. Yani, bir stratejileri yok değil, belirleyici olan taktik yaklaşımlardır. Yolda giderken,  kendi yararlarına gördükleri şeyleri hemen kullanmayı yeğlediler. Bu süreçte toplumsal tepkiler oluşunca, geri adım atmaktan kaçınmadılar.

Yaptıkları tek bir şey yokken, kendilerinden önce yapılmış olan her şeyi sattılar. Sattıklarının yerine yeni bir şey koy madılar.70 Milyar dolarlık satış ile ilgili hesap vermediler. Cumhuriyetin kuruluşundan 2002 yılına kadar, hükumetlerin harcadıkları toplam miktar, 765 milyar dolar dolayındayken; 2002, 2018 yılları arasında toplamda 2,5 trilyon dolar harcandığı söylenmektedir.

Kamu özel işbirliği ile ve yap işlet devret yöntemiyle yapılan şeylere bir kazanım olarak bakmak olası gözükmemektedir. Ülkenin ve halkın yararına olduklarını söylemek hiç kolay değil. İş yapanlara verilen güvenceler kabul edilebilir gibi değil. Yapılan projelerin maliyetleri, emsallerinin maliyetinin çok üstünde. Sadece şehir hasta hanelerine ödenen yıllık kira ile onlarca hasta hane yapmak mümkün gözüküyor. Havaalanları için belirlenen hedeften sapmalar akıl alır gibi değil. Pandemi nedeniyle köprü ve yollardan geçen araç sayısı azalmıştır. Özellikle sokağa çıkma yasağının olduğu günler için de belirlenen güvenceler hazineden ödenmektedir. Pandemi nedeniyle “mücbir” sebep ortaya çıkmıştır. Bu ülkenin sırtından kazananlar, ülke yararına yeniden bir sözleşme yapabilirler(!)

Londra mahkemeleri ne kadar yerli ve millidir? Yapılan sözleşmeler ne kadar gerçekçidir? Yaptırılan şeyler, ne kadar kadıköy escort önceliklidir? Kamuya ait binaların satılması kimlere ne gibi yararlar sağlamıştır? Kamu kuruluşlarının kira ödemesi halkın yararına mıdır? Kamu harcamalarını halk kabul eder mi? Halkı temsil ettiğini söyleyenler, halkın isteklerini dikkate almalıdırlar.