MUHALEFETİ ÖRMEK « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 22:30

MUHALEFETİ ÖRMEK

MUHALEFETİ ÖRMEK
Son Güncelleme :

23 Şubat 2021 - 15:12

528 views

Muhalefeti Örmek

Muhalif olmak, geleceğe ilişkin talepleri olmaktır. Bu taleplerin dillendirilmesi, örgütlenmesi ve varlığını sürdürmesi gerekir.

Muhalif varlıkları barındıracak en uygun ortam, demokratik yapılardır. Bir yönetim, herhangi bir biçimde demokratiklikten uzaklaşıyor ise; muhalif olanların gelecekteki varlıkları da tehlikeye giriyor demektir. Toplumda böyle bir algı oluştuğunda, muhaliflerin öncelikleri değişir. Bu gibi gelişmeler karşısında muhaliflerin varlıklarını korumaları; varlık nedenlerini ortadan kaldıracak olan gelişmelere karşı çıkmak ve direnmektir. Bu direniş farkındalıklarla oluşturulacak birlikteliktir. Muhalefetin birlikteliğinde sadece yan yana gelmek yeterli olmayabilir. Bunun için, muhalifler birlikteliğinin, ilkeli olarak ve talepler çevresinde örülmesi gerekir. Muhaliflerin varlıklarını koruyup sürdürmeleri , tamamen buna bağlıdır. Bunun için belirleyici olan farklılıklar değil; farklılıkları koruyup sürdürmeyi güvenceye alacak olan, demokratik talepler birlikteliğidir. Öncelikle grup çıkarı değil; grupların çıkarlarını güvenceye alacak olan toplumsal çıkarlar yani, ülke çıkarıdır!

Muhalif demek, öncelikle iktidardan ve öteki gruplardan farklı çözümler üreten yapılanma demektir. Bir ülkede farklı çözüm taleplerinin ortaya çıkması, genellikle paylaşım temellidir. Paylaşımlarda bir sınıfa, bir gruba veya kişiye öncelik tanındığında; toplumda hoşnutsuzluğun yaygınlaşması kaçınılmazdır(!)

Şeffaflık, hesap sorulabilirlik ve denetlene bilirlik olmazsa veya yeterli olmazsa, öncelikle güven ve öngörülebilirlik ortadan kalkar. Öngörülemezlik ortamları, toplumsal tepkilerinde artması anlamına gelir. Bu aynı zamanda işsizlik, yoksulluk ve açlık demektir. Bu noktada parlamentonun işlevlerini anımsamamız gerekir. Yasa yapmak, bütçe yapmak ve iktidarın eylem ve işlemlerini denetlemektir. Parlamentonun bu görevlerini yerine getirememesi de mevcut sorunlara eklenmektedir. Böyle açmazlar içinde kalan bir toplumun huzurlu olması mümkün değildir. Bunun için muhalefet, üzerine düşeni yapmalıdır. Muhaliflerin, yaşamın olmazsa olmazları çevresinde bir birliktelik örmesi kaçınılmazdır. Farklılıkların güvencesi ancak böyle bir birliktelik olabilir. Ayrıca farklılıklardan korkmamak gerekir, farklılıklar değişimin ve gelişmelerin motor gücüdür.

Yazımızı, günceli dillendiren bir dörtlükle sonlandıralım:

 Umudu, düşleri ve geleceği yok ediyorlar,

Büyük yığınlar sessiz, çaresiz ve öndersiz!

Yaşama teyellenmiş insanlar diken üstünde;

Yoksulluk çökertir, açlık can evinden vurur!