Esnafa Kredi Erteleme Müjdesi « Mavi Didim Gazetesi

22 Haziran 2021 - 07:21

Esnafa Kredi Erteleme Müjdesi

Esnafa Kredi Erteleme Müjdesi
Son Güncelleme :

07 Şubat 2021 - 9:25

233 views

Esnafa Kredi Erteleme Müjdesi

Esnaf ve Sanatkarların, kredi taksitleriyle ilgili merakla beklenen erteleme şartları S.S. Didim Esnaf Ve Sanatkarlar Kredi Ve Kefalet Kooperatifi tarafından açıklandı.

Didim Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali İhsan Kubaliç, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Covid-19 salgını sebebiyle zarar görmüş olan esnaf ve sanatkarların, Esnaf Ve Sanatkarlar Kredi Ve Kefalet Kooperatifinden almış olduğu 31 Aralık 2020 tarihi ve öncesinde kullanmış oldukları kredi taksitlerinin ertelenmesine ilişkin 2021/3489 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı 04.02.2021 tarih ve 31385 sayılı Resmi Gazetede yayımlandığını belirtti.

Erteleme dönemi boyunca çalışan sayısında eksilme olmayacak

Konuyla ilgili açıklama yapan Kooperatif Başkanı Kubaliç, “Söz konusu karar doğrultusunda, Kooperatifimizden 31 Aralık 2020 tarihi ve öncesinde kredi kullanmış olan ortaklarımızın, 01 Ocak ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında ödenmesi gereken kredi taksitleri, krediye tanımlı faiz oranı üzerinden faiz tahakkuk ettirilerek ve erteleme döneminde tahakkuk edecek taksit, anapara, faiz ve BSMV tutarlarının kalan taksitlere eşit olarak eklenmesi suretiyle ertelenecektir.

Ertelemeden yararlanmak isteyen ortaklarımızın, kredilerine ait otomatik ödeme talimatları var ise sistem otomatik olarak hesaplarındaki bakiyeleri tahsil edeceğinden, otomatik ödeme talimatlarını iptal ettirmeleri gerekmektedir.

Ayrıca, söz konusu kararname gereği; kredisi ertelenen esnaf ve sanatkarımızın, erteleme dönemi boyunca, yanındaki çalışan sayısını azaltmayacağına dair, Kooperatifimize uğrayıp taahhütname imzalaması gerekmektedir. Çalışan sayısında azalma tespit edilmesi halinde, erteleme iptal olacaktır. Yanında çalışanı bulunduğu halde, taahhütname vermeyen ortaklarımızın ise, kredi kullanması da söz konusu olmayacaktır.

Kredi taksitlerini erteletmek istemeyen ortaklarımızın, vade tarihine kadar taksitlerinin tamamını ödemeleri gerekmektedir, kısmi tahsilat yapmaları söz konusu olmayacaktır. Aksi halde vade tarihinin bitiminde (gün sonu, saat:00.00), sistem otomatik olarak erteleme yapmış olacaktır.

Saygıdeğer ortaklarımızın, konuyla ilgili hassasiyetlerini ve anlaşılmayan bir husus olması halinde Kooperatifimize uğrayıp, ayrıntılı bilgi almalarını önemle rica eder, sevgi ve saygılar sunarız.” ifadelerini kullandı.