Erul, “Hibe desteği, tüm esnafa verilmeli” « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 23:15

Erul, “Hibe desteği, tüm esnafa verilmeli”

Erul, “Hibe desteği, tüm esnafa verilmeli”
Son Güncelleme :

03 Haziran 2021 - 15:19

89 views

Erul, “Hibe desteği, tüm esnafa verilmeli”

Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şerif Erul, son açıklanan hibe desteği ile ilgili basın toplantısı düzenleyerek, “Meslek kodu ne olursa olsun, tüm esnafa hibe desteği verilmelidir.” dedi.

Esnaf Odası Başkanlık Makamında gerçekleşen basın toplantısında Başkan Erul’a, Başkan Yardımcısı Nihat Özçevik, Yönetim Kurulu Üyesi Ekrem Arslan ve Oda Sekreteri Ayşe Durmaz eşlik etti.

“Önceliğimiz Didim esnafı”

Başkan Erul, açıklamasına önceliklerinin Didim esnafı olduğunu belirterek başladı. Erul, “Bizim bahsedeceğimiz konular aynı zamanda Türkiye’deki bütün esnaflarda ilgilendiriyor. Mesela şöyle bahsetmek istiyorum. Aynı meslekten, aynı anda iki kayıt olmuş.  Bakkal ve kahve açmış. Nace kodu yani meslek kodu ilk sıradaki bakkal, kahve ikinci sırada olduğu için hibe destek kredisi alamıyor. Esnafımız bizlere gelerek hibe destek kredisi alamadığını belirtiyor. Meslek kodları vergi dairesine kayıtlı olanlar meslek olduğuna göre alıyor ama şanssızlığı meslek kodunun almaya kodu birinci sırada yazılı olana veriliyor. Vergi dairesine giderek meslek kodların hibe desteği alan mesleği birinci sıraya almak isteyen esnaflarımızda Mayıs ayının 17’sinden sonra değişiklik yapamadığı belirtildi.” dedi.

“Haksızlık oluyor”

Başkan Erul, hibe desteğinden faydalanmayan esnaflara örnek göstererek, “Örneğin, 2016’dan beri vergi levhası açık 3 tane meslek var. Şanssızlığı hibe desteği almayan meslek kodunun birinci sırada olması oluyor. Bazı Nace kodlarına bu hibe desteği verilmedi. Bu da haksızlık oluyor çünkü esnaflar kapalıydı. Bir de şöyle bir örnek vereceğim. Halı yıkamacılar da çok dertli. 17 günlük tam kapanma sürecinde iş yapamadılar. Cumartesi ve pazar günleri de çalışamadı. Ve halı yıkamacılar bu hibe desteğinden faydalanamıyor.” ifadelerine yer verdi.

“CİMER’e müracaat etmelidir”

Erul, pandemi sürecinde tüm esnafın etkilendiği belirterek, esnafların meslek kodu ne olursa olsun hibe desteğinden faydalanması gerektiğini belirtti. Erul, “Nace kodlarının düzenlenmesi için Ticaret Bakanlığı’nı aradık. Her seferinde CİMER’e başvurulması gerektiği söylendi. Hibe desteğinden faydalanamayan esnaflarımız, başta bizler olmak üzere CİMER’e başvurularımız gerçekleştireceğiz. Esnaflarımızda, odalarda CİMER’e müracaat etmelidir. Korona virüsten hepimiz etkilendik. Şunu söyleyeyim sağ olsun yardım da yapıldı. Yani yardımları yapılmaya devam ediyor. Ama zaten toplamda 1 milyon 150 bin esnafa destek verildi.  300 bine yakın esnaf destekten faydalanamadı. Pandeminden hepimiz etkilendik.  Esnaflarımızın meslek kodu ne olursa olsun bu hibe desteğinden faydalanması gerekiyor.” dedi.