Erul, 2020 yılını değerlendirdi « Mavi Didim Gazetesi

23 Haziran 2021 - 01:51

Erul, 2020 yılını değerlendirdi

Erul, 2020 yılını değerlendirdi
Son Güncelleme :

06 Ocak 2021 - 16:37

351 views

Erul, 2020 yılını değerlendirdi

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şerif Erul, geçen 2020 yılını değerlendi. 2020 yılı Mart ayından itibaren Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüs sürecinin esnaflar açısından olumsuz etkilendiğini belirtirken, pandemi sürecinde esnafa verilen destek kredisi ödemesinin, 1 yıl boyunca ertelenmesini istedi.

“Esnaflar en çok ekonomik olarak zorlandı”

Mart ayında pandeminin başlamasıyla esnafların ekonomik olarak zorlanmaya başladığını belirten Oda Başkanı Erul, “Kış dönemi, yaz dönemine göre daha zorlu geçiyor. Sezon ve vaka sayılarının yazın daha az olması esnafın para kazanması açısından bir nebze olsun rahatlattı. Bu süreçte kışın gelmesi ve kısıtlamaların artmasıyla birlikte paket servisi yapan esnaflarımız dışında her yer kapalı. Devletin verdiği paralarda bitmeye başladı. Kredilerin geri ödemeleri devam ediyor ama sezonda para kazanan esnaflarımız bu sezon eski yıllara göre daha az kazandı.   Esnafımızda sağlığıyla mı uğraşsın maddi durumuyla mı uğraşsın arada kaldı. Gelir kaybı desteği için devlet tarafından kira desteği veriliyor ama o da yeterli değil. Kapalı esnaflarımız da var onlara ekstra destek verilmesini istiyoruz. Pandemi döneminde krediler verildi destek olundu ama esnafımız para kazanamadı, para kazanamadığı için de nasıl ödeme yapacak. Devletimizden verilen kredilerin 1 yıl ertelenmesini talep ediyoruz.” dedi.

“Yeterli desek yanlış olur”

Erul, ‘Hükümetin verdiği kira yardımı yeterli mi?’ sorusuna cevap olarak “Hükümetin verdiği kira yardımı yeterli desek yanlış olur. Yeterli değil tabi ki ama herhalde bütçe ona göre. Biz bütün esnaflarımıza kira yardımı verilsin diye talep ettik. Vergisi açık olan esnafları öncelik tuttuk ama hükümetimiz daha çok vergisinde basit usullü olan esnaflara bin lira gelir kaybı, 750 lira da kira desteği verecek. Vergide gerçek usullü olarak kaydı olanlar destek alabilecek mi onu da tam anlayamadık. “ dedi.

“Her zaman esnafımızın yanında yer almaya çalıştık”

Pandemi sürecinde esnafı hiçbir zaman yalnız bırakmayan Oda Başkanı Erul, Mart ayından itibaren esnaflara 20 binin üzerinde maske dağıttıklarını ifade ederek “Koronavirüs çıktığı günden bugüne her zaman esnafımızın yanında yer almaya çalıştık. Meslek gruplarına göre ’14 Kural’, ‘Sosyal Mesafe’ baskılarını dağıtarak esnafımızın pandemi sürecinde alması gereken önlemlerini anlattık. Berber, kuaför ve güzellik salonunda çalışanlara koronavirüs testleri yaptırdık ve hepsi negatif çıktı. Esnaflarımıza düzenli aralıklarla Didim Belediyesinin de desteği ile dezenfekte ettik. Didim Kaymakamımız Halil Avşar ve kurum amirleri ile pandemi sürecinde alınması gereken önlemlerle ilgili denetimlere çıktık. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte ustalık ve kalfalık belgeleri ile ilgili çalışmalara yürüttük. Esnafımızın en çok ekonomik olarak zorlandığı bu süreçte, birçok kurumla anlaşıp, indirim protokolü imzalayarak destek olmaya çalıştık. Protokol imzaladığımız kurumların bilgilendirmeli olarak broşürler hazırlandı. Bu broşürleri esnaflarımıza ulaştırdık. Pandemi yüzünden esnaflarımızla eskisi gibi yakın ilişkiler kuramaz olduk ama her zaman esnafımızın yanında yer almaya çalıştık.” dedi.

 “Esnaflar için sezon kötünün iyisi oldu”

Koronavirüs pandemisi gölgesinde geçirdiğimiz 2020 yaz sezonunda esnafların zorluklarla mücadele ettiğini belirten Erul “Pandemi sürecinde yaşanan sıkıntıları azaltmak adına devletimiz esnaflara kredi anlamında destek oldu. Esnaflar için sezon kötünün iyisi oldu.  Bu sezon birçok esnafımızın geçirdiği en kötü sezon olmuştur. Birçok esnafımız geçtiğimiz yıla oranla yaptığı işler %50 oranında düşüşe uğradı. Dünya’da yaşanan ekonomik krizlerde, salgınlarda en çok esnafımız etkileniyor. Esnaflar bu süreçte durma noktasına geldi. Devlet ve yerel yönetimlerin desteği oluyor ama yetmiyor.” dedi.

 “Mülki amirler esnafımıza destek oldu”

Erul, mülki idari amirlerinin her zaman esnafa destekleri olduğunu belirterek “Pandemi sürecinde esnaflarımıza destek olan eski ilçe kaymakamımız Mehmet Türköz, şu an ilçemizde görev yapan İlçe Kaymakamımız Halil Avşar ve Belediye Başkanımız Ahmet Deniz Atabay’a çok teşekkür ediyoruz. Mülkiye amirleri, yerel yönetimler pandemi sürecinde esnafımıza birçok konuda destek oldu. Mart ayından itibaren gece gündüz demeden 1500 esnafımıza kredi vermek için çalışan Halk Bankası Müdürü ve personelleri de her zaman esnafımıza yardımcı oldu. Esnafımızın yanında olan herkese teşekkür ederiz” dedi.

“Umudumuz aşıda”

Erul, son olarak “Didim, duyduğumuz ve araştırdığımız kadarıyla koronavirüs vakalarında diğer ilçelere göre düşüş var. Bu hususta duyarlılığından ötürü esnaflarımıza da teşekkür ediyorum. Pandemi süreci umarım ki bir an önce biter. Aşılar vurulmaya başlandıktan sonra yaza kadar daha iyi olacağı temennisindeyiz. Biraz da umudumuz aşıda. Maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat ederek bu süreci atlatmaya çalışacağız. 2021 yılında bütün esnaflarımıza en başta sağlık sonrasında bol kazançlar ve hayırlı işler dilerim” ifadelerini kullandı.