EMEP, “Çözüm bu kesimlerin birleşik, örgütlü mücadelesindedir” « Mavi Didim Gazetesi

23 Haziran 2021 - 03:05

EMEP, “Çözüm bu kesimlerin birleşik, örgütlü mücadelesindedir”

EMEP, “Çözüm bu kesimlerin birleşik, örgütlü mücadelesindedir”
Son Güncelleme :

01 Şubat 2021 - 13:17

537 views

Emep, “Çözüm bu kesimlerin birleşik, örgütlü mücadelesindedir”

Emek Partisi Didim İlçe Örgütü, yazılı basın açıklaması yaparak, işçilerin, emekçilerin, üretici köylülerin, işsizlerin, emeklilerin ve küçük esnafın perişan durumda olduğunu belirtti.

EMEP İlçe Örgütü tarafından yapılan yazılı açıklamada sermaye ve iktidarın ülke ekonomisini iyi olarak gösterdiğini belirterek “Sermaye ve onun iktidarı ülkenin ekonomik ve sosyal yapısını güllük gülistanlık gösteredursun, halklarımız açısından bu durum gerçekte böyle midir? Refah ve huzur içinde bir yaşama sahipler midir?

Ekonomik göstergeler bunun tersini söylüyor. Faiz yüzde 20’lerde, döviz başını almış gidiyor. İşsizlik 10 milyona dayanmış. Genç işsizlik yüzde 30’ları aşmış, her üç gençten biri işsiz. İşçiler açlık sınırında bir ücretle çalışıyor. Asgari ücret genel ücret haline dönüşmüş. Çalışma düzeni bozulmuş, işçilerin grev ve eylemleri yasaklanır hale gelmiş. Pandemi sürecinde ücretsiz izin dayatılmış, insanlar 1170 TL ile geçinmek zorunda bırakılmış. Esnaf ve küçük işyerleri ya kapanmış ya da hiç kazanamaz hale gelmiş, yanlarında çalışanlar işsiziler ordusuna katılmış yani açlığa ve sefalete itilmiş. Üretici köylüler üretici enflasyonunun yüksekliği nedeniyle üretemez duruma düşürülmüş, aldığı kredileri ödeyemeyince icra kapılarına dayanmış.

Traktörü dahi icra yoluyla ellerinden alınmış. Gerçek enflasyon yüzde 30’lardayken TÜİK marifetiyle yüzde 14’lere çekilmiş. Kamu emekçileri düşük ücret zammı verilerek yoksulluk sınırının altında hatta açlık sınırına yakın ücrete mahkum edilmişlerdir. Emekliler kuru ekmeğe muhtaç hale getirilmiş, 65-70 yaşındaki insanlar iş bulursa çalışmak zorunda bırakılmışlardır.

Sermaye sahiplerinin vergilerinin üstü çiziliyor. Beş şirketin 230 milyar TL vergisi affa uğratılıp sermayelerine sermaye katıyorlar. Tüm bunlar yapılırken, zamlar A’dan Z’ye günbegün gelmeye devam ediyor. İşçilere, kamu çalışanlarına ve emeklilere ek zam yapılması zorunlu hale gelmiştir.” dedi.

“Aşıda patente kaşıyız”

EMEP, açıklamanın devamında pandeminin önlenmesi için 21 gün tam karantina uygulanması gerektiği belirterek aşıda patente karşı olduklarını ifade etti.

EMEP, “Partimiz pandemi ile mücadelede aşının önemini biliyor ve halkımızı duyarlı olmaya çağırıyor. Aynı zamanda kuruşluk maskeleri halkımıza dağıtamayan iktidarı da uyarıyoruz. Tüm halkımıza yetecek kadar aşı temin edilmeli ve ücretsiz uygulanmalıdır. Pandemiyi önleyebilmek için 21 gün tam karantina uygulanmalı ve ihtiyaç sahiplerine sosyal destek sağlanmalıdır. Aşıda patente kaşıyız. Patent kalkmalı ve üretebilecek tüm ülkeler aşı üretip, insanlığa uygulamalıdırlar.” dedi.

EMEP tarafından yapılan açıklama “Biz buradan şu sonuca varıyoruz, güllük gülistanlık içinde olanlar sermaye sahipleri iktidar ve onun trol yandaşlarıdır. İşçiler, emekçiler, üretici köylüler, işsizler, emekliler, küçük esnaf aç, sefil ve perişandır. Çözüm bu kesimlerin birleşik, örgütlü mücadelesindedir.” ifadeleriyle son buldu.