EMEP: “Artık yeter! Kadın cinayetlerine karşı acil önlem için iktidar derhal harekete geçmelidir” « Mavi Didim Gazetesi

15 Mayıs 2021 - 09:05

EMEP: “Artık yeter! Kadın cinayetlerine karşı acil önlem için iktidar derhal harekete geçmelidir”

EMEP: “Artık yeter! Kadın cinayetlerine karşı acil önlem için iktidar derhal harekete geçmelidir”
Son Güncelleme :

30 Aralık 2020 - 7:05

780 views

EMEP: “Artık yeter! Kadın cinayetlerine karşı acil önlem için iktidar derhal harekete geçmelidir”

Emek Partisi Didim İlçe Örgütü, Türkiye’de 2020 yılında 419 kadın erkekler tarafından katledildiğini ifade ederek “29 Aralık Salı günü 3 kadın daha erkekler tarafından öldürüldü. İstanbul’da Aylin Sözer Kemal Delbe tarafından, Malatya’da Selda Taş’ın evli olduğu erkek tarafından ve Antep’te Vesile Dönmez’in oğlu tarafından katledildi” dedi. EMEP, kadın cinayetlerine tepkiler dile getirilirken, kadına yönelik şiddet ve artan kadın cinayetlerine karşı yazılı basın açıklamasında bulundu.

“Bu ülkede her gün kadınlar katlediliyor”

EMEP İlçe Örgütü adına açıklama yapan Zerrin Alparslan, “Bu ülkede her gün kadınlar katlediliyor! Bu ülkede kadınlar her geçen gün daha korkunç bir vahşetin hedefi haline geliyor! Bu ülkede kadınlar evlerinde yakılarak öldürülüyor!” dedi.

Alparslan, açıklamasında “İstanbul’da özel bir üniversitede öğretim görevlisi olan Dr. Aylin Sözer’in, eski erkek arkadaşı olduğu iddia edilen Kemal Delbe tarafından evinde yakılarak, Malatya’da Selda Taş’ın evli olduğu Mehmet Taş, Gaziantep’ de Vesile Dönmez’in oğlu tarafından vurularak öldürülmesi kadınların isyanını büyüttü. Aylin Sözer’in fail tarafından iki gündür evinde rehin tutulduğu ifade ediliyor. Pandemi döneminde evler daha fazla şiddet mahalli haline geldi, şiddet faillerinin iktidarın kadına yönelik şiddete göz yuman, failleri aklayarak, serbest bırakarak adeta teşvik eden tutumu her gün kadınların canına mal oldu, olmaya devam ediyor.

İktidar sözcüleri ise kadınların şiddete karşı acil önlem taleplerine kulak verip harekete geçmek yerine, öfkenin büyüdüğü her cinayette “Şiddete karşı sıfır tolerans” lafazanlığıyla halkın karşısına çıkıyor. Şiddeti önlemekle yükümlü bakanlar sahte gözyaşları döküp “davanın takipçisiyiz” diyor. Ama gerçekte iktidar, tüm aygıtlarıyla hayatın her alanında erkek egemen zihniyeti pekiştirerek kadın katillerini kolluyor.  Kadın cinayetlerine karşı acil önlem taleplerini görmezden gelen, imzaladığı uluslararası sözleşmelerin gereğini yerine getirmeyen, etkili ve acil önlemler almaktan imtina eden bu hükümet, yüzlerce kadının ölümünde olduğu gibi Aylin Sözer cinayetinde de olay yerindeydi!”

Artık yeter!

Alparslan, “Artık yeter! İstanbul Sözleşmesi ile ilgili tartışmalara son verin” diyerek, “Biliyoruz ki gizli kapılar arkasında hala sözleşmeden nasıl kurtuluruz hesapları yapıyorsunuz. 6284 Sayılı Yasanın tartışılmasına izin veriyorsunuz. Kadınlar ölürken, öldürülürken, bunu yapamazsınız. Buna artık son verin. Kadınların öldürüldüğü, bunun artık vahşete dönüştüğü bu ülkede iktidarın örevi kadına yönelik şiddeti engellemeye ilişkin çalışma yapmaktır. Aksi her davranış her yeni gün bir kadın cinayeti anlamına geliyor.

Eşitliğin altının oyulduğu, kadınların haklarının tırpanlandığı, şiddete karşı acil önlemlerin hayata geçirilmediği her yeni gün yeni kadın katliamları yaşanmaya devam edecek!

2015’te Özgecan Aslan, geçtiğimiz Temmuz ayında Pınar Gültekin, daha bugün Aylin Sözer ve hayatı elinden alınan binlerce kadın… Kadınların hayatı ateş hattındayken, bedenleri erkek egemenliğinin ve cezasızlığın alevleri arasında kül edilmeye çalışılırken bu yangını söndürecek olan kadın dayanışmasının gücü, kadınların örgütlü mücadelesidir!” ifadelerine yer verdi.