Elektrik faturası masalları « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 22:19

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Elektrik faturası masalları

Elektrik faturası masalları
Son Güncelleme :

12 Mart 2021 - 16:05

439 views

Elektrik faturası masalları

Öykü nedir diye sorsak, halkın belki de yarısından fazlası bilmiyordur. Vatandaşın biriyle konuştuğumuzda bana dönerek sen hayal kuruyorsun dediğinde, kendisinin üç kuruş ile avutulduğunu ona anlatmaya çalışsam da kafa yapısından ona anlatamadığım için kendime kızıyorum. Birde masal var. O da bir nevi halk öyküsüdür. Genelde olağanüstü konuları işleyerek anlatan yazılardır. Biz öykü ve masalı bir kenara atarak asıl hikayeye geçelim ne dersiniz?

Efendim bu masal konusuna daha yakın olsa da bence öyküyle karışık bir manzume havasında görülmektedir. İşin masalı faturalar üzerinden insanlara yansıtılan onca kesintiler olsa gerek. Şimdi bana bir gün fatura geldiğinde merak ederek içeriğini inceledim. Karşıma enteresan bir konu çıktı. Otomatik talimat verdiğim bankamın internet kısmından sayfama girerek, ödeyeceğim paramı incelemeye koyuldum. Paramın bedeli 280 küsur liraydı. Bu faturamın tamamı. Yani yarısının vergi ve kesintiler olduğu bir fatura. Bir konuyu aydınlatmak istiyorum. Vergi kutsaldır. Ona sözüm yok elbette ama diğerleri benden zoraki kesilen kısmıdır. Bilin istedim.

Bankama verilen fatura bilgisi doğrultusunda, fatura bedelim ikiye bölünmüş ve yarısı geçerli olan ayda, diğer yarısı ise bir sonraki ayda ödenecek denilmiş. Sanki ben kaban alıyorum ve iki ay sonra daha böyle bir şey ihtiyacım olmayacak gibi bir hikaye düzüyorlar. Şunu demek istiyorum. 140 lira bu ay, diğer yarısı 140 lira da öbür ay ödeneceği bankama yaptığım sorgulamada karşıma çıktı. Acayip sinirlendim. Hemen elektrik şirketinin ofisine giderek bunun ne demek olduğunu sordum. Bana aynen sinir katsayımı arttıracak bir açıklama geldi. “Efendim, elektrik sayaçları bazen 35 günde okunuyor. Bu nedenle 30 günü aşan faturalar ikiye bölünerek tahsilatı sağlanıyor. Bu kararnamelerle hazırlanmış bir konudur.”

“Peki benden bu konu ile ilgili izin aldınız mı? Yani benim paramın ikiye bölünerek ödenmesi hakkında” dediğimde “ama bu EPDK tarafından alınmış bir karar” denildi. Kardeşim bu parayı ikiye böldünüz. Peki ikinci ay yapacağım ödemeye yeni ayda benden alınacak olan ödeme eklenince ne olacak? Vatandaşın cebinden daha fazla para, daha fazla vergi, daha fazla kesinti olacak. Var mı başka bir açıklama tarzı. Şimdi konunun aslı şu. Vatandaş elektriği istediği kadar yaksın. Biz onu ikiye bölersek, rahat öder ve sesi de çıkmaz. Böyle bir şey var mı? Bana ne. Ben tüketiciyim. Benim kullandığım bedeli 30 gün içinde hesapla bana yolla. Elemanın mı yok. Sokakta bir sürü adam boşta. Alın onları istihdam yaratın ve işsizlik ortadan kalksın. Bunca para kazanmayla iş yürümüyor. İşi 35 güne bağlamışlar vatandaşa ne olursa olsun. Hemen telefonla halkla ilişkileri arayarak bu işi düzeltin ve bana harcadığım kadarının faturasını tahsil edin dedim. Ben aramasaydım bu iş çözülmeyecekti. Bu durumu düzelttikten sonra gelen fatura bedeli nihayet normale döndü. Aynı kullanım, aynı elektrikli cihazların kullanımı, aynı seviyede ev eşyaları ile yeni fatura toplam bedeli 131.lira olarak geldi. Hani ayda 280 lira geliyordu. 5 günlük fark yarıdan da fazlaymış. Vay haline bu işten anlamayan ve yapamayan onca insanımıza.