EĞİTİM-SEN “YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN AŞILAMA HEMEN ŞİMDİ” « Mavi Didim Gazetesi

24 Haziran 2021 - 23:39

EĞİTİM-SEN “YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN AŞILAMA HEMEN ŞİMDİ”

EĞİTİM-SEN “YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN AŞILAMA HEMEN ŞİMDİ”
Son Güncelleme :

15 Nisan 2021 - 17:02

306 views

EĞİTİM-SEN “YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN AŞILAMA HEMEN ŞİMDİ”

Eğitim-sen Didim Temsilciliği, “Yüz yüze eğitim için aşılama hemen şimdi” diyerek, basın açıklaması yaptı.

Eğitim-sen Didim şubesinde gerçekleşen basın açıklamasına bazı siyasi parti ve STK temsilcileri katılırken, basın açıklaması, hayatını kaybeden sağlık ve eğitim emekçileri için saygı duruşunda bulunarak başladı.

“Aşı talebimizi ısrarla sürdürüyoruz”

Basın açıklamasını Eğitim-sen Didim Baş temsilcisi Belkıs Kahraman okudu. Kahraman, Salgının bir zorunluluğu olarak ortaya çıkan uzaktan eğitim sürecinde öğretmene ve öğrenciye yeterli desteğin verilmemesi sonucunda eğitime ulaşımda yüksek düzeyde eşitsizlikler yaşandığını belirterek, “Öğrencilerimizde ortaya çıkan sosyal, duygusal ve akademik kayıpların daha fazla derinleşmeden önlenebilmesi için başta aşı olmak üzere taleplerimizi ısrarla sürdürüyoruz.

Yüz yüze Eğitim için yapılması gerekenleri Eğitim Sen olarak aylardır kamuoyuyla paylaşıyoruz.  Ancak bakanlığın aşı konusundaki eksik planlaması, önlemler konusunda kararlı bir adım atmaması  yüz yüze eğitime ilişkin endişeleri her geçen gün arttırmaya devam etmektedir. Halk sağlığını  korumayı şansa bırakanların, 84 milyonu sorumlu tutanların bu süreci yönetemedikleri açıktır.  Sermayenin ihtiyaçlarına cevap vermeyi önceleyen pandemi yönetim süreci, geniş emekçi kesimlerin  ölümüne sebebiyet vermeye devam etmektedir. Salgın, siyasal iktidarın bilim dışı ve kapitalizmin  vahşi politikaları sonucunda önlenebilir bir hastalık olmasına rağmen, emekçi hastalığına ve ölüme  dönüşmüştür. Başından beri şeffaf yönetilmeyen pandemi sürecinin resmi rakamlarla  normalleştirmesine katkı sunan saray rejimi bünyesindeki “bilim kurulu ve ilgili bakanlık” derhal  görevlerini bırakmalı, halka karşı işlenen suç kapsamında yargılanmalıdır.” dedi.

“Aşı Nerede ?” 

Kahraman, açıklamasına “Şubat ayında aşılanacağı söylenen eğitim emekçilerinin aradan geçen süre içerisinde ancak % 10’u ancak aşılanmış, hastalığın yayılmasına ve ölümlere adeta çanak tutulmuştur.  Soruyoruz buradan öğretmenlere vaad edilen “Aşı Nerede ?” Sadece ilkokul ve anasınıfı öğretmenlerinin aşı kapsamına alınarak yüz yüze eğitim için okula  gitmek zorunda olan; rehber öğretmenleri, meslek lisesi öğretmenlerini, branş öğretmenlerini, halk  eğitim merkezi çalışanlarını, özel eğitim öğretmenlerini, ücretli öğretmenleri, iş yerlerinde çalışan  tüm memur ve personeli, okul idaresini dışarıda bırakmak eşitliğe ve sağlık hakkında aykırı bir  durumdur. Bu durum salgınla mücadele açısından da büyük bir eksikliktir. Kamuoyunda eğitim emekçilerinin tamamının aşılanmaya başladığı gibi yanlış bir bilginin  yayılmasına neden olanlar, en az bu süreci yönetemeyenler kadar vaka yayılımından, yaşanan ve yaşanacak  ölümlerden de sorumlu olacağını kamuoyuna saygıyla bildiririz. Pandemi sürecinde eğitim politikalarını doğru yürütebilmek için demokratik mekanizmalar oluşturmak, sendikalarla, veli dernekleriyle, öğrencilerle iletişim halinde olmak ve yapılan önerileri ciddiyetle ele alarak planlamalara dâhil etmek olmazsa olmazdır. Ancak mevcut iktidarın otoriter ve anti-demokratik yaklaşımları sonucunda her karar tepeden alınmış ve ikide bir kararlar değiştirilerek, eğitim süreci içinden çıkılmaz bir hale sürüklenmiştir.” dedi.

 

“Yanlış pandemi politikalarınızdan vazgeçin !”

Aşı ve diğer tüm tedbirler alınmadan yüz yüze eğitime başlanmamasına, tedbirler alındıkça hangi kademeler de başlanması gerektiğine, yazılı sınavların iptaline, sağlıklı ulaşımın sağlanmasına dair yapılan önerilerin hiçbiri iktidarın ve bakanlığın gündemine girmemiştir. Ortaya çıkan olumsuz tablonun sebebi bu otoriter ve tek merkezci yaklaşımdır. Sağlıklı ve güvenli bir ortamda öğrencilerin eğitim hakkını ve tüm eğitim emekçilerinin çalışma hakkını önemsemeyen bir Bakanlık ve iktidarla karşı karşıyayız. Öyleyse yeniden hatırlatalım; 5 Mart’tan 11 Nisan’a kadar toplam pozitif ve temaslı öğretmen sayısı 3829, öğrenci sayısı 5261, hizmetli-memur personel sayısı ise 392’dir. 5 Mart-10 Nisan arasında eğitim alanında hayatını kaybedenlerin sayısı 30’a yaklaşmıştır.  Hiç kimsenin bu sonuçları bir sayı olarak görme lüksü yoktur. Her biri ailesiyle, sosyal çevresiyle bir değer, bir candır. Aşı tedbirini eğitim alanında yaygınlaştırmamak yitip giden canların artmasına yol açacaktır.Bu rakamlar buz dağının sadece görünen yüzüdür. Sendikamıza ulaşan sınırlı bilgilerle ortaya çıkan bu tablo bile tehlikenin boyutunun ne düzeye geldiğini gösterirken, elinde tüm veriler olan MEB ise ısrarla sayıları gizlemekte ve herhangi bir açıklama yapmamaktadır. Yanlış pandemi politikalarınızdan vazgeçin!” dedi.

“Mücadelemize devam edeceğiz”

Kahraman, açıklamasının sonunda “Amacımız eğitim bileşenlerini ve eğitim sistemini kaosa sürüklemek değil, tam tersine bu bilgiler ışığında gerekli önlemlerin alınabilmesi için uyarıcı ve harekete geçirici olmaktır. MEB’in şeffaf bilgilendirme yapmadığı bir ortamda kamunun bilgilenme hakkı önündeki engelleri gücümüz oranında aşmaya çalışmak bizler açısından bir görevdir. Aşı ve diğer tedbirlerin alınmadığı ortadayken her şey yolundaymış gibi davranmamızı kimse beklememelidir. Eğitim Sen olarak tüm eğitim emekçilerinin sağlıklı ve güvenli çalışma koşullarının yaratılması için, öğrencilerimizin sağlıklı ve güvenli eğitim hakkını savunmak için, toplumsal sağlığın korunması için, mücadelemize devam edeceğiz.” İfadelerine yer verdi.

HABER: ELİF DİKBAŞ