Eğitim-sen: En güzel cevap yürüttüğümüz haklı mücadelemizdir « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 22:17

Eğitim-sen: En güzel cevap yürüttüğümüz haklı mücadelemizdir

Eğitim-sen: En güzel cevap yürüttüğümüz haklı mücadelemizdir
Son Güncelleme :

28 Mayıs 2021 - 16:49

476 views

Eğitim-sen: En güzel cevap yürüttüğümüz haklı mücadelemizdir

Eğitim-sen Aydın Şubesi, Didim İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yetki ile sendika belirleme süreci ile ilgili açıklamada bulundu.

Didim’de eğitimcilerin yetki tartışmaları devam ederken, Eğitim-sen Aydın Şubesi, açıklama yaparak, “Yetkili sendika, tüm yerelin ve hatta Türkiye kamuoyunun da bilgisi dahilinde olan Eğitim Sen Didim Temsilciliğidir.” dedi.

“Geriye dönük işlemler doğru değildir”

Eğitim-sen Aydın Şubesi tarafından yapılan açıklamada “Yetkili sendika belirleme sürecinin yasal çerçevede yürütülmesinde 4688 Sayılı Sendikalar Kanunu’nun belirlediği süreçlere uyularak yapılan ve resmi belgelerle desteklenebilen itirazların kabul edilebileceği açıktır. Ancak gelinen noktada Eğitim Sen Didim Temsilciliğimizin ortaya koymuş olduğu mücadele ve örgütlenme sonucunda haklı bir şekilde elde ettiği yetkinin değişik yol ve yöntemlerle ellerinden alınmasına yönelik hiçbir işlemi kabul etmemiz mümkün değildir. Yetkili sendika, tüm yerelin ve hatta Türkiye kamuoyunun da bilgisi dahilinde olan Eğitim Sen Didim Temsilciliğidir. Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yazılar göndererek geriye dönük işlemlerin tekrar yürütülmesi doğru bir işlem değildir. Hatta suç sayılmaktadır.” ifadelerine yer aldı.

“Didim’de yetkili sendika Eğitim Sen”

Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim Sen Aydın Şube Başkanı Kadir Özdemir, ise “Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yapılan yetkili sendika belirleme toplantısına yetkili olarak katıldım ve toplantıda  bahsi geçen üyelerle (3 üye) ilgili sürecin doğru bir şekilde kanunlar çerçevesinde yürütülmediğini dile getirdim. İl toplantısında itirazda bulunarak bu üyelerin toplam sayıya dahil edilmesi, örgütlenme ve yetkili sendika olma hakkımızın tümüyle engellenmesidir. Didim Temsilciliğimizin ortaya koymuş olduğu mücadeleyi ve sonrasında elde ettikleri yetkiyi İl Milli Eğitim Müdürlüğü eliyle ellerinden alınmasına asla sessiz kalmayacağız. Hukuki süreç başlatacağımızı ve sonuna kadar takip edip, emeğimizin karşılığını yok sayanlara en iyi cevabı vereceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Aydın Eğitim Sen Şube olarak Didim Temsilciliğimizin haklı mücadelesinde kabul edilemez yollarla yetkilerinin gaspını kabul etmeyeceğimizi herkesin bilmesini isteriz. Didim’de yetkili sendika Eğitim Sen Temsilciliğimizdir.” İfadelerini kullanarak açıklama yapmıştır.

“Kabul etmemiz mümkün değildir”

Eğitim Sen Didim Baştemsilcisi Belkıs Kahraman da; “Didim İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün usulüne uygun olarak zamanında yaptığı ve tüm katılımcılar tarafından şerhsiz imzalanan tutanakla kayıt altına alınan toplantının ardından yapılan haksız itiraza yasalar çerçevesinde gerekli cevabı verip, bizi hiçbir kurum ya da kişiyle karşı karşıya getirmemesi gerekirdi. İlçede almış olduğumuz yetkinin ilden gelen imzasız onaysız bir yazıyla el değiştirmesini kabul etmemiz mümkün değildir. Genel Merkezimizin de yakınen ilgilendiği bu süreçte bugün yapılacak olan Bakanlık nezdindeki son toplantıda gerekli bilgi ve belgeler sunularak Didim yerelinde yapılmaya çalışılan bu usulsüzlükle ilgili durum görüşülecektir.” ifadelerine yer verdi.

“Yaşasın Haklı Mücadelemiz!”

Kahraman, açıklamasının sonunda “İktidarın sendikası olarak her türlü hukuksuzluğu yapabileceklerine inananlara en güzel cevabı yürüttüğümüz haklı mücadelemiz ile vereceğiz. Tüm eğitim emekçilerini emek mücadelesini; dürüst, onurlu ve kararlı bir şekilde yürüten Eğitim Sen’de örgütlenmeye davet ediyoruz. Yaşasın Haklı Mücadelemiz!” dedi.