Ege Barış ve İletişim Derneği Genel Kurulu Yapıldı - Mavi Didim GazetesiMavi Didim Gazetesi

22 Nisan 2021 - 02:53

Ege Barış ve İletişim Derneği Genel Kurulu Yapıldı

Ege Barış ve İletişim Derneği Genel Kurulu Yapıldı
Son Güncelleme :

05 Nisan 2021 - 10:44

214 views

Ege Barış ve İletişim Derneği Genel Kurulu Yapıldı

Ege Barış ve İletişim Derneği’nin olağan genel kurulu yapıldı.

Didim Turizm Derneği Binasında gerçekleşen olağan genel kurula Çankaya Belediyesi eski Başkanı Bülent Tanık, Bergama Belediyesi eski Başkanı Mehmet Gönenç, Didim Belediyesi eski Başkanı Mehmet Soysalan, Didim Belediyesi eski CHP’li Başkanı ve AKP Belediye Başkan Adayı Mümin Kamacı ve dernek üyeleri katıldı.

“Didim, Dikili’den öncülüğü almıştır”

Gerçekleşen genel kurul öncesi Dernek Başkanı Bülent Tanık dernek hakkında yaptığı açıklamada;

Pandemi koşulları nedeni ile bir yıl boyunca çalışmalarımızda bazı ertelemeler aksamalar oldu. 2020’de yapmamız gereken bu genel kurulu bugün gerçekleştiriyoruz. Pandemi nedeni ile uygulanan kısıtlamalar nedeni katılımımız da kısıtlı oldu. Ege’de barışı sürekli kılacak toplumsal yakınlaşmayı hayatın her alanında inşa etmek üzere çok uzun yıllardır emek veren insanlar var. Bu insanların bir kısmının da yerel yönetimlerin kurumsal kimlikleriyle temsil ettikleri ilişkiler var. Bunların iletişimi derneğimizin 2003 yılında kuruşundan çok daha önceye dayanıyor. 1985 yılında İzmir Dikili Belediyesi ile başlayan “Barış ve Demokrasi Şenlikleri” uluslararası etkinlikleri ilk adımları oluşturmaktadır. Dikili’nin o dönemki Belediye Başkanı Osman Özgüven bu derneğin kurucu başkanıdır. Yunanistan tarafında Midilli’de Belediye Başkanı Stadis Pallis ile kolkola bir barış hareketi olarak gelişti. Bu etkileşim kıyı ege belediyelerinde çok yaygın bir şekilde tasvip gördü ve vücut buldu. Bunlardan bir tanesi de Didim olmuştur. Didim, Dikili’den öncülüğü almıştır diyebiliriz.  Mehmet Soysalan döneminde başlayan barış çağrısı söylem ve eylemlilikleri Mümin Kamacı döneminde de devam etmiştir. Didim’in Sisam’la, Dikili’nin Midilli ile kurduğu bu ilişkiler Aliağa’da, Mudanya’da, Foça’da, Çanakkale’de, Küçükkuyu’da, Edremit’te, Muğla’da da yankı bulmuştur.

Midilli’de kurulan bir dernek Türkiye’den 5 yıl önce kurulmuştur. Oradaki derneğin adı Ege’de Bir Arada Olma ve İletişim Derneği’dir.  Kurduğumuz bağlantılar sayesinde halkların yakınlaşması sağlandı.” dedi.

Yunanistan’daki derneğin genel kurula gönderdiği İngilizce mesaj Türkçe olarak katılımcılara okundu.

Mesaj da “Sevgili arkadaşlar,

3 Nisan’da derneğinizin toplantısına davet edilmekten çok mutluyuz. Başarılar dileriz. Pandemi bizi bir yıldan fazla bir süredir doğrudan iletişim imkanından mahrum bıraktı. Bu yıl durumun düzeleceğini ve işbirliğimizi sürdürebileceğimizi umuyoruz. Ayvalık ve ülkenizdeki diğer şehirlerde Yunan ziyaretçileri ağırlamayı umduğunuz gibi, Midilli sokaklarını ve Yunanistan’ın diğer bölgelerini tekrar ziyaret eden Türk dostları görmeyi dört gözle bekliyoruz. Otuz yılı aşkın süredir başarılı bir şekilde yaptığımız gibi, tekrar masa etrafında oturup ülkelerimizin vatandaşlarını, yerel yönetimlerimizi, kültür ve spor derneklerimizi, meslek örgütlerimizi nasıl bir araya getirebileceğimizi tartışmayı dört gözle bekliyoruz.

Şimdi çabalarımızı daha da yoğunlaştırmamız gerekecek. Pandeminin yanı sıra geçtiğimiz yıl ülkelerimiz arasındaki iyi ilişkiler ciddi şekilde bozuldu. Bölgede barış tehlikeye atıldı. Halklarımızın dostluk, karşılıklı anlayış ve işbirliği ile bir arada yaşama olasılığı sorgulandı. Elbette ülkelerimizin dış politikalarını belirlemek bize bağlı değil. Biz hükümet değiliz. Ancak barışçıl çözümler talep edebilir, çatışmayı önleyebilir, ülkelerimizin sıradan vatandaşları arasında karşılıklı güven ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunabiliriz. Bunu geçmişte başardık. Şimdi yapabiliriz. Size sağlık, güç, cesaret ve iyi şanslar diliyoruz!

Komite adına, Stratis Pallis Başkanı Christina Chatzidaki” ifadeleri yer aldı.

 

Yapılan açıklamaların ardından Derneğin faaliyet ve mali gelir-gider tabloları okundu. Oy birliği ile ibra edilen raporlar sonrasında Derneğin yeni yönetim kurulu oluşturuldu.

Yeni yönetim şu isimlerden oluştu:

ASİL ÜYELER

Osman Nuri Özgüven, Bülent Tanık, Mehmet Soysalan, Nilgün Alpaslan, Mehmet Gönenç, Zeynep Altıok, Taylan Özgür Üstün

YEDEK ÜYELER

Nermin Biter, Nesrin Ermiş Pavlis, Şeker Sözen, Evren Özgüven, Kazım Yılmaz, İbrahim Ulaş Polat, Simge Kamacı

DENETİM KURULU ASİL ÜYELER

Özcan Durmaz, Öngör Dirim, Süleyman Böcü

DENETİM KURULU YEDEK ÜYELER

Hamit Mumcu, Işıkhan Güler, Kerem Soysalan

%d blogcu bunu beğendi: