Dünya Emekçi Kadınlarımızı kutluyorum « Mavi Didim Gazetesi

25 Haziran 2021 - 00:08

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Dünya Emekçi Kadınlarımızı kutluyorum

Dünya Emekçi Kadınlarımızı kutluyorum
Son Güncelleme :

05 Mart 2021 - 17:08

544 views

Dünya Emekçi Kadınlarımızı kutluyorum

Bakın siz bugünkü kutlama mesajlarına. Hem de övünerek kutlama yapacaklar gözümün önüne geliyor. Diyecekleri o riyakar kutlama mesajlarını sanki duyar gibiyim. “Geleceğimizin mimarı, sevgili kadınlarımızın dünya kadınlar gününü kutluyorum.”

Adamın yüzüne bakınca kadınlara olan hıncını görmemek mümkün değil. Fakat bu hıncını nasıl saklıyor ve yapmacık hallere bürünerek nasıl başkalarına şirin görünüyor hayret içindeyim. Senede bir yapılan bu kutlamalara ben zaten ayar olan biriyim. Amaç kadına gösterilen saygı değil, onun adını kullanarak tamamen kapitalist rejimlere yarar sağlayan yaklaşımlardır.

İki sene önce 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla davet ettikleri söyleşiye katılacaktım. Orta Anadolu şehirlerinden birine bağlı büyük bir ilçeden geçerken karnımın acıktığını hissederek mola vermiştim. Mola yeri oldukça kalabalıktı. Aracımı park ederek tesisin içine girdiğimde, sakalı neredeyse göğsüne kadar inen ve kafasında takkesi ile, elinde kehribar tespihini çeken biri bana seslenerek, “Gel buyur, hanıma hediyeni al. Onu da sevindir” dediğinde, tipine bakıp nasıl kadınları düşündüğü tezat gözünden okunuyordu. Bilmiyormuş gibi davranarak hayrola ne günü böyle dediğimde bana dünya kadınlar günü olduğunu söyledi. Ona, boş ver sen.  Ne işimiz olur bu gibi işlerle. Sen alacak mısın? dediğimde cevabı kendisini anlatıyordu.

“Kadın dediğin öyle her şeye karışmaz. Dediğimi yapar. Neymiş öyle günmüş. Bunların hepsi Hristiyan oyunu” dediğinde yaşından utan diyerek yanından ayrıldım. Şimdi bu gibi düşünenlerin kadın günündeki tavrı zaten bellidir.

Her gün onlarca kadınımızın katledilerek, bir türlü bu konuda gereğini yapmakta aciz kalan kişiler varken, halen küçük bir çocuğa sokakta tokat atarak linç girişimi yaparlarken, halen işte çalışıyor diye onları hor görenlerle kadınlarımızı eşit tutamazken ne anlamı var dünya çalışan kadınlar gününün kutlanmasına. Ben onlara yapılan zulümden utanıyorum. Ben onlara yapılan zulmü halen görmezden gelenlere kızıyorum. Ben, halen işine gelince kadınlarımız diyerek onları övmeye çalışan, fakat eşitliği kabullenmeyen, on metre arkasından gelen, evde ona dayak atmayı marifet bilen kişileri gördükçe utanıyorum. Ne diyeyim 8 Mart günü yine de tüm çağdaş kadınlarımıza kutlu olsun.