DTO “Yeme İçme Sektöründe Müşteri Kabulüne İzin Verilmesini Talep Ediyoruz” « Mavi Didim Gazetesi

25 Haziran 2021 - 00:38

DTO “Yeme İçme Sektöründe Müşteri Kabulüne İzin Verilmesini Talep Ediyoruz”

DTO “Yeme İçme Sektöründe Müşteri Kabulüne İzin Verilmesini Talep Ediyoruz”
Son Güncelleme :

21 Mayıs 2021 - 9:51

97 views

DTO “Yeme İçme Sektöründe Müşteri Kabulüne İzin Verilmesini Talep Ediyoruz”

Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş, yeme içme sektöründe müşteri kabulüne izin verilmesi talep ederek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığına (TOBB), ilgili mercilere iletilmek üzere öneri yazısı yazdı.

DTO Başkanı Hilmi Erbaş tarafından kaleme alınan öneri yazısında 1 Haziran’a kadar uygulanacak olarak kısıtlamaların belirli gün ve saat aralıklarındaki gel-al ve paket servis hizmetlerinin genişletilmek suretiyle Sağlık Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu Kapasite Sınırlaması, Maske, Mesafe, Hijyen, Ateş Ölçümü ve HES Sorgulaması tedbirlerine riayet ederek, müşteri kabul etmesinin önemine değindi.

Erbaş’ın yazdığı talep yazısında “Sayın Başkanım, Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının ekonomideki yıkıcı etkisi ülkemizde de hissedilmektedir. Devletimiz tarafından alınan tedbirler gereğince yeme ve içme sektörümüz uzunca bir zamandır kısmi veya sadece paket servis hizmeti vererek işletmesini ayakta tutmaya çalışmaktadır.

Ancak bu zorlu süreçte her ne kadar Devletimizin vermiş olduğu muhtelif destekler olsa da gerek kamu alacaklarının tahakkuk etmesi gerekse elektrik, su, kira, maaş vb. giderlerin devam etmesinden ötürü bu alanda faaliyet gösteren üyelerimiz zararlarını telafi edemez duruma gelmiştir.

16.05.2021 tarihinde yayınlanan İçişleri Bakanlığı Genelgesiyle yeme içme sektörüne paket servisi sürdürmekle beraber tekrar gel-al şeklinde hizmet verebilmesine olanak sağlanmıştır. Ancak aradan geçen sürede artan maliyetler ve biriken kamu ve diğer borçları nedeniyle söz konusu kontrollü normalleşme adımlarının işletmelerimizin yarasına derman olmayacağı aşikârdır.

Bu sebeple yeme içme sektörümüzün faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için 16.05.2021 tarihli İçişleri Bakanlığı Genelgesinde belirtilen ve 01.06.2021 tarihine kadar uygulanacak olan tedbirler kapsamındaki belirli gün ve saat aralıklarındaki gel-al ve paket servis hizmetlerinin genişletilmek suretiyle Sağlık Bakanlığımızın yayınlamış olduğu Kapasite Sınırlaması, Maske, Mesafe, Hijyen, Ateş Ölçümü ve HES Sorgulaması vb. içeren tedbirlere tam riayet etmek koşuluyla müşteri kabul edebilmelerine yönelik yasal düzenlemeler yapılması büyük önem taşımaktadır.

Söz konusu yasal düzenlemeler için her zaman desteğini arkamızda hissettiğimiz şahsınız nezdinde Birliğimizin girişimlerde bulunmasını arz ederiz.” ifadeleri yer aldı.